Newsletter září 2015 spoření, investice a bankovnictví

od Robert Stejkora
V této podkategorii newsletteru článků ze září jsou vybrané, okomentované články zaměřené především na spoření a investování, což byla celkově v září nejsilnější kategorie – není se čemu divit, s rostoucí ekonomikou roste i zájem a především smysl investování volných finančních prostředků.

Součástí jsou dále články zaměřené na bankovnictví a obecně finanční gramotnost.

  • SPOŘENÍ A INVESTICE
5 výhod či nevýhod penzijního spoření. Vyplatí se?
Doplňkové penzijní spoření, produkt, který má asi stejný počet zastánců jako odpůrců. Z mého pohledu je zajímavým doplňkem k tvorbě finanční rezervy na stáří (hlavně z důvodu minimálních nákladů), ale rozhodně by neměl být primárním produktem (a už vůbec ne jediným). Jen pozor na jednu zásadní chybu v článku: „V případě, že jste uhradili 180 měsíčních příspěvků (celkem jste spořili 15 let), vzniká vám nárok na výplatu výsluhového důchodu, musí však být sjednán ve smlouvě. Ten může dosáhnout 50 % z naspořených příspěvků.“  Toto platí pouze u původního Penzijního připojištění, nikoliv u nového Doplňkového penzijního spoření !!!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Čechům chybí odvaha volné peníze investovat, raději spoří
Stará známá věc – poměr peněz na běžných účtech a v investicích je u Čechů přesně obrácený než v západní Evropě, kde je valná část financí investována a držená hotovost je jen ta, která je nezbytně nutná. Netvrdím, že je nutné riskovat investicí do agresivních strategií, ale neinvestovat vůbec nebo „ultra-konzervativně“, je dle mého názoru výrazně větší hazard.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Peníze stále leží na bankovních účtech, Češi investicím moc nevěří
Článek je výborný jako jednoduchý úvod do drobného investování. Jelikož na mě působí spíše jako rozcestník, tak pokud přemýšlíte o startu investování, doporučuji najít si delší dobu a projít krom tohoto článku i přidružené články, na které tento odkazuje.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

3 tipy, jak vydělat na růstu ekonomiky
Tři skutečně zajímavé tipy na to jak při růstu ekonomiky vydělat. První z tipů, tedy investice do nemovitosti se může zdát zajímavá jen pro lidi, kteří disponují tučným kontem, ale do nemovitostí je možné investovat i jakožto drobný investor skrze nemovitostní fondy.

Akcie jsou tématem mnoha diskuzí, problém je, že se jich většina lidí bojí a to hlavně z důvodu neznalosti.

No a poslední rada, je začít podnikat. Na první pohled úsměvná, ale opět se stačí zamyslet, velkou možnost respektive příležitost dává v současné době např. Amazon, skrze nějž je možné rozjet vlastní business.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Vydělejte na růstu cen a nenapalte se bonusovými instrumenty
Investiční certifikáty jsou jedním z investičních nástrojů dosažitelných i pro drobnější investory, podobně jako investice do podílových fondů s průběžným investováním. Certifikáty jsou ovšem již investici o stupeň vyšší než zmíněné podílové fondy – pokud bychom podílové fondy označili za „základní školu investování“, potom certifikáty budou něco jako škola střední.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Tipy na investiční certifikáty, o kterých stojí za to uvažovat
A ještě jeden článek na téma certifikátů, vysvětlující jejich další typy.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

  • OSTATNÍ
Účet zdarma většinou jen při splnění podmínek
Tak, tak, všude (nebo alespoň skoro všude) je něco za něco. Jak z článku plyne, účet zdarma bez podmínek nabízí jen mizivé procento bank. Nicméně i tak je možné účet zdarma bez podmínek získat od většiny bank, stačí vědět jak si o něj říci a to se dozvíte v jednom našem starším článku - Jak na bankovní poplatky velkých bank?
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Dvě pětiny Čechů nikdy nezměnily svou banku, hlavně kvůli lenosti
A na tomto právě české banky stavějí, na klasické nátuře většiny Čechů, že kvůli 50,-/měs. se jim nebude chtít „ztrácet“ čas s hledáním jiné banky a navíc mít pak starosti se změnou plateb atd. Jak je popsáno v příspěvku výše není nutné banku měnit, ale je nutné vyjednat si dobré podmínky.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

5 hříchů proti finanční gramotnosti, které nás připravují o peníze
Výborný článek – stručný, ale výstižný. Dodržováním popsaných pravidel je možné obohatit rodinný rozpočet o několik stovek, ale většinou klidně i tisícovek ročně. Jediné s čím nesouhlasím, je investování „na vlastní pěst“ u malých nezkušených investorů, to je jediná vada na kráse tohoto článku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Dvanáct nejčastějších finančních chyb, kterých se Češi dopouštějí
Krásné „finanční desatero“ (jen s dvanácti body), ale všechny platí a je dobré je nejenom znát, ale především se jimi řídit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Přidat komentář

Komentáře