Newsletter září 2016
- od Robert Stejkora
První měsíc nového školního roku 2016, skončil minulý týden v pátek. To byl fofr. Máme tady podzim a s ním pomalu začínají i deštivé a studené dny. S tím vším, s koncem září především, je ovšem spojen i klasický výtah článků z finančního světa – Newsletter za září 2016.
V září se toho napsalo skutečně hodně, takže dalo práci vybrat ty nejzajímavější články, hlavně proto, že se toho nejvíce psalo na téma hypoték a úvěrů, takže jsme se snažili, aby se témata moc neopakovala – abychom nevybírali články na stejné téma.
Nakonec se nejsilnější kategorií stalo Spoření a investice s úvěrovými články v závěsu.
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:Životní pojištění
Neživotní pojištění
Spoření a investice
Úvěry a konsolidace
Ostatní
- ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
To, že by v první řadě měli být řádně pojištěni živitelé, a až teprve potom děti by mělo být automatické. Důležité ovšem je, co je vůbec důležité pojistit? Pojistka by měla krýt události, které budou mít vliv na finanční fungování, tedy obecně je mnohem důležitější pokrýt riziko trvalých následků než tzv. bolestné, protože to že si dítě zlomí ruku a dostane ono „bolestné“ je sice pěkné, ale k čemu je to dobré? Dítě nevydělává, neohrozí tedy rodinný rozpočet výpadkem příjmu, k čemu je tedy dobré toto „bolestné“ krýt? Mnohem zásadnější je, pokud se stane něco, co způsobí dlouhodobé komplikace do budoucna (trvalé následky apod.), tyto události by měly být kryty na prvním místě a na dostatečné částky. „Bolestné“ by mělo být chápáno jako doplněk (u dětí de facto nepodstatný).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Bezesporu revoluční krok – cena povinného ručení a havarijního pojištění dle ujetých kilometrů za rok. Do 10tis. km najetých ročně by to mělo být nejlevnější možné pojištění. Položme si ale otázku – proč by Ti s větším počtem kilometrů za rok, tedy logicky zkušenější, měli platit více než nezkušení „sváteční řidiči“, nemělo by to být naopak?
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Pojistka na blbost: kdo vám ji sjedná a kolik to stojí?
O pojištění odpovědnosti za škodu, nebo-li „pojistce na blbost“ jak se jí laicky říká, byla nějaká zmínka snad v každém Newsletteru, stejně tak se jí týkal jeden náš samostatný článek (Chlapi, neházejte ty vajgly do plastové popelnice, podívejte, jak to pak vypadá), takže to zda ji mít či ne je zbytečná otázka. Měla by být stejným standardem jako je povinné ručení u auta. Otázkou tedy je jen „od koho“. A to moc pěkně popisuje tento článek.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
No, souhlasím, že je třeba si spořit (ať už jakoukoliv formou) na penzi, ale nesouhlasím s dogmatem „desetiny příjmu“, což je taková obecná poučka. Spoření by mělo být v takové výši, aby byla zachována, klientem požadovaná, životní úroveň i v penzi. U někoho to může být více jak desetina příjmu u někoho teoreticky i méně. Důležité je nechat si provést analýzu, kolik by to mělo být, ale hlavně ZAČÍT spořit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Spořicí účty a termínované vklady v září (přehled)
Spořicí účty a termínované vklady (především termínované vklady, pokud jde o tento článek) opět zaznamenaly v září pokles. Jaký konkrétně se lze dočíst v přehledném a jednoduchém článku. Osobně si myslím, že využívat termínovaných vkladů v dnešní době, není tím pravým ořechovým.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Finanční poradna: Praktické rady na spoření do zlata
Osobně nejsem příznivcem investice do zlata, když už, tak pouze jako doplněk. Ale hlavně, investice jedině a pouze do fyzického zlata, které skutečně obdržíte – certifikát není „cihla“. Osobně bych bral celý článek s rezervou, je to vlastně rozhovor se zástupcem jedné společnosti, která zmíněnou investici zprostředkovává.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
PŘEHLEDNĚ: Jak mít jistotu, že se peníze z důchodového pilíře vrátí?
Minulý týden v pátek skončil termín pro podání žádosti o výplatu prostředků z ukončeného II. pilíře důchodové reformy. Ti, kteří termín nestihli, si budou muset počkat do nového roku a požádat o výplatu příslušný FÚ, jak? Krátký návod je i v článku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
V posledním Newsletteru byl článek o obracejícím se trendu v úrokových sazbách hypoték, které na průměru lehce stouply. No a po dalším měsíci je to zase naopak – v srpnu padnul nový rekord – průměrná úroková sazba padla na 1,84% p.a.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
100% hypotéky (možná) končí. Je ale cesta, jak to obejít
Tak, tak, každé pravidlo lze obejít a cesty existovaly dříve a budou i v budoucnu – důležité je ovšem propočítat co takové spojení hypotéky a nezajištěného úvěru bude pro klienta znamenat – to je ovšem práce odborníka.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Snižte si dluhy. Refinancujte je. Ale jak se v tom vyznat?
Vynikající článek. Úvěry na nás „koukají“, v dnešní době, odevšud a pochopitelně lákají na vše možné, málokdo se ovšem v těchto věcech, pořádně vyzná – článek s tím pomůže. Každopádně, stále tvrdím, že odborná práce je pro odborníky, poraďte se tedy s odborníkem, ale ne s tím z přepážky banky, ať je nezávislý!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- OSTATNÍ
Bohužel, obvykle platívá, že je něco za něco, v případě bezkontaktních platebních karet to bývá pohodlí a jednoduchost, za bezpečnost (ač banky tvrdí, že bezpečí je zajištěno), v článku je seznam platebních karet od různých bank, jako nejbezpečnější z „testu“ vyšla KB.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Pojištění proti zneužití platební karty: kde si jej můžete dokoupit?
V předchozím článku se psalo o bezpečnosti/nebezpečnosti bezkontaktních platebních karet a v tomto článku se dozvíte, v dobře provedeném přehledu, u jaké banky a karty a hlavně za kolik (a na kolik) je možné si ztrátu či zneužití karty (ale i dalších osobních věcí) pojistit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host