Newsletter leden 2018
- od Robert Stejkora
Okomentovaný výtah článků z finančního světa za první měsíc roku 2018, nebo-li Newsletter z ledna 2018, je tu.
Převážnou většinu článků tvořily ty, které se týkají spoření a investování. V závěsu za nimi, co do počtu, bylo téma hypoték. Tedy vlastně to stejné co se děje celou dobu, pouze si tyto dvě kategorie vyměňují pomyslné první místo, co do počtu článků.
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní
- ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Dostat můžete až 20 000 Kč měsíčně za péči o vás. Přes komerční pojištění
Rozhodně zajímavá novinka na poli komerčního životního pojištění. Novinkou každopádně bude, i samotné Dlouhodobé ošetřování od státu – jsem přesvědčen, že málokdo o něm ví. Nicméně toto komerční pojištění od Pojišťovny České spořitelny, a.s. má být doplňkem k tomu státnímu, nemluvě o tom, že zmíněné státní má nemálo podmínek, které u uvedeného pojištění neplatí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Za nepojištěná auta budou majitelé opět platit
O této „novince“ jste se mohli dočíst již v předchozích Newsletterech, takže toto je jen připomenutí, že je již skutečně zpět povinnost platit sankce za dny, kdy člověk provozoval nepojištěné vozidlo. Za mě – jenom dobře, že je tato sankce zpět.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Zájem o hypotéky mírně poklesl, sazby dále rostou
Nárůst pokračuje, již 4. měsíc. Nabízí se úvaha, že to ještě nemusí nic znamenat, že v průběhu roku 2017 trvalo nejdelší období růstu průměrné úrokové sazby dokonce 6 měsíců a pak došlo zase k poklesu. Ano, jenže za zmíněných 6 měsíců došlo k nárůstu průměrné úrokové sazby o 0,27% p.a., kdežto nyní, jen po 4 měsících, se průměrná úroková sazba vyšplhala o 0,18% p.a. – troufám si tvrdit, že ne jenom, že se toto rostoucí období s tím předchozím šestiměsíčním srovná, ale nárůst úrokové sazby jej překoná. Úroky růst budou, o tom není pochyb – analytici odhadují, že překročí na konci roku hranici 3% p.a. (ještě před měsícem odhadovali, že bude tuto hranici pouze atakovat), no uvidíme…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Úrokové sazby hypoték porostou rychleji než vloni, nejspíš překročí tři procenta
No, jak se zdá tak zlaté časy na poli hypoték jsou nenávratně pryč… Předpoklad analytiků je, že do konce roku 2018 bude průměrná úroková sazba u hypoték 3% p.a., což je pro ty co si brali hypotéku v roce 2016 za úrok např. 1,59% p.a. něco jako lichva. Ale teď vážně, je třeba si připustit, že úrokové sazby z roku 2016 rozhodně nebyly úplně normální a že před osmi lety se hypotéky běžně prodávaly za 5% p.a. Tedy úrok kolem 3% p.a. je takým zlatým středem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Úrokové sazby hypoték rostou. Je lepší čekat, nebo využít toho, že ještě není tak zle?
Další článek, který potvrzuje mé tvrzení, že úrokové sazby už jen porostou a čekání na to, zda-li se nevrátí do svých „níží“ z roku 2016 je zbytečné. To co se dělo v roce 2016 byl „úlet“ a není možné jej brát v potaz. To že se úrokové sazby dostanou do konce roku přes 3% p.a. je více než jisté. To že následně mohou růst i ke 4% p.a. v dalších letech, je pravděpodobné.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Sloučit je možné i půjčky celé rodiny
Primárně je třeba vědět, PROČ banky vůbec konsolidace nabízejí. Není to proto, že by měly touhu pomáhat, jejich primárním zájmem je zisk. A pokud má člověk úvěry u jiné/jiných finančních institucí, tak primární riziko, že nebude člověk řádně splácet, již podstoupil někdo jiný a nová banka tak získá prověřeného klienta. Za to nabízí lepší úrok či lepší podmínky. Ale lepší úrok či podmínky nabízí především proto, aby tohoto klienta „přetáhli“ k sobě. To je třeba mít na paměti. Stejně tak je třeba nekoukat jen na výši splátky, ale na celkový efekt – je naprosto kontraproduktivní konsolidovat úvěry, které mají do splacení třeba jen dva roky a konsolidací je protáhnout třeba na 8 let – měsíční úspora bude sice skutečně hodně znatelná, ale přeplatek, ten bude šílený. Pozor na to.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Dvě procenta na spořicím účtu? Na konci roku možná ano, odhadují analytici
Článek je vlastně krátkým rozhovorem se třemi analytiky, kterým byly položeny 3 shodné otázky. A to kam poroste v roce průměrná úroková sazba u hypoték, zda a kam očekávají růst zhodnocení u spořicích účtů a jejich doporučení kam investovat v roce 2018. Poslední dotaz je pochopitelně subjektivní, tedy v něm se pánové neshodují – každý z nich doporučuje něco jiného. Nicméně u prvních dvou dotazů dochází ke shodě – průměrné úroky u hypoték mohou atakovat v závěru roku 2018 hranici 3% p.a. a zhodnocení u spořicích účtů by MĚLO růst, ale skutečně pozvolna – 2% p.a. prolomí jen stěží.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Kam uložit peníze? Projděte si přehled spořicích účtů, úroky rostou jen pomalu
V předchozím článku se psalo o tom, že by úroky na spořicích účtech měly do budoucna růst. Pomalu, ale růst. No a jaká je aktuální skutečnost se zhodnocením na spořicích účtech za měsíc leden? To je pěkně popsáno v článku. Ne jen info o úrocích, ale také podmínky, jak jich dosáhnout.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Jak se vyznat v podílových fondech?
Čas od času se v našem Newsletteru objeví článek ze serveru Měšec, který popisuje méně známé investice či víceméně složité investování. Takže něco co běžný občan moc nevyužije, maximálně si rozšíří obzory. O to raději jsem za tento článek, který popisuje ten nejčastější investiční nástroj mezi drobnými investory – Podílové fondy. Slyšel o nich už asi každý, ale myslím, že pro většinu lidí jsou stále obestřeny tajemstvím. Tento článek je první ze série, který se bude zabývat právě Podílovými fondy a to úplně od začátku a od základů.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Jak vybrat podílový fond? Poradíme, kde hledat klady a zápory
Podílové fondy – „kouzelná formule“, která zaznívá od finančních poradců tak často a je tak opěvována, že se zdá, že s sebou nenesou žádná negativa. Důležité je si uvědomit, že se stále jedná o investování a není zaručeno vůbec nic. Je třeba s tímto nástrojem umět pracovat (a zde bych doporučil radu odborníka). Protože jenom pak, vyváží nesporná pozitiva, tohoto typu investice pro drobného investora, případná negativa.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Kolik loni vydělal váš penzijní fond? Většina nestačila ani na inflaci
Stará dobrá penzijka a jejich nástupce účastnické fondy. V článku je zhodnocení všech a to za loňský rok. Po přečtení mě možná budete kamenovat za výraz „dobrá“ penzijka, ale pořád lepší než účastnické fondy s konzervativní strategií. Pokud někdo chce konzervativní strategii, tak je zbytečné, aby přestupoval z toho starého dobrého penzijka – článek je toho důkazem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- OSTATNÍ
Češi vítají možnost propojit své bankovní účty
Dle mého názoru výborná věc. Jsme v 21. století, ale pořád potřebujeme extra aplikaci pro tři různé banky. A nemyslím si, že je to výjimka – kde kdo má již dnes finance u vícera peněžních ústavů. Nicméně dotažení dokonce ještě nějakou dobu zabere – funguje zde přechodné období, takže banky (především ty velké), se do toho nijak zvlášť nepohrnou (není ani definován žádný postih, pokud této regulaci nevyhoví) a navíc, a dle mě hlavně, velmi konzervativní občané této republiky, kteří mají hrůzu z ovládání financí přes mobil apod., budou mít o to větší strach, jelikož by se měly přístupy k jejich účtům předat třetí straně (nadneseně řečeno).
Vložte komentář
Vložte komentář jako host