Newsletter červen 2018

od Robert Stejkora

Podobně jako loni i předloni, tak i letošní červnový Newsletter, je nabytý články z finančního světa. Napsalo se toho, totiž v tomto měsíci, relativně dost. Tedy, bylo z čeho vybírat, ale na druhou stranu bylo toho tolik, že jsme museli vybírat. Ale vybrali jsme, a proto Vám můžeme přinést, tento nabytý, Newsletter z června 2018.

V loňském a předloňském Newsletteru dominovaly články s tématikou Úvěrů a konsolidací. Letos je v prvenství, co do počtu článků, vystřídalo téma Spoření a investic.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií: 
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní


  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Investiční životní pojištění je třeba vnímat jako dlouhodobý finanční produkt
„Někteří lidé mají tendenci zaměňovat investiční životní pojištění se spořením.“ A proč? Protože jej tak prezentují finanční poradci (či spíše, v tomto případě, prodejci). A proč? Protože za něj dostanou vyšší provizi, než kdyby klientovi sjednali nízkonákladovou investici… Primárně je třeba si uvědomit, že investiční životní pojištění (IŽP) je POJIŠTĚNÍ, a tak by k němu mělo být i přistupováno. Pokud se totiž správně nastaví, tak může být i cenově výhodnější než rizikové životní pojištění (RŽP). V článku je dále uvedena „výhoda“: možnosti mít díky IŽP pojistnou ochranu a investici v jedné smlouvě… To je ale hloupost! Možné to sice je, ale efektivní ani náhodou. Pokud už někdo chce využít investici skrze IŽP, pak rozhodně skrze samostatnou smlouvu a vedle ní zase samostatnou smlouvu na krytí rizik. Proč? Protože jej to bude na poplatcích stát ve finále méně…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Povinné ručení už nabízí 13 pojišťoven. Na trhu je nový hráč, limity jdou k 250 milionům
Copak povinné ručení… Rozhodně souhlasím s tím, že nízký limit (řekněme ten nejnižší možný, zákonný, tedy 35/35mil.) je minimálně riskantní. Nemluvě o tom, že cenový rozdíl vyšších limitů je maximálně pár stokorun ročně. Každopádně, limit 70/70mil. až 100/100mil., je dle mého názoru dostačující. Vyšší limity už pokládám spíše za marketingový tah – „podívejte my nabízíme nejvíc“, přitom i sama pojišťovna, která tento limit nabízí ví, že pravděpodobnost výplaty se významně blíží nule… Ovšem to zásadní, co z článku není úplně patrné, limit na zdraví, ve výši třeba 70mil. je limit na jednu zraněnou osobu, takže pokud dojde k nehodě s deseti zraněnými, potom se zmíněných 70mil. počítá na každého zvlášť, a nikoliv v součtu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Lidé víc pojišťují zvířata. Zlevní jim to návštěvu veterináře
Pojištění domácích mazlíčků je čím dál tím rozšířenější (dokonce o tom v červnu zařadily do hlavního zpravodajství reportáž i některé televizní stanice) a to jednak, kvůli čím dál rozšířenějšímu povědomí o této možnosti, ale také i proto, že toto pojištění je čím dál tím víc dostupnější (v minulosti platily striktní požadavky na to co musí zvíře splňovat, aby bylo do pojištění přijato). Pokud máte domácího mazlíčka a už jste s ním museli navštívit veterináře, jistě mi potvrdíte, že pár stovek za pojištění, se mnohonásobně vrátí…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Akční nabídky bank zastavily růst průměrné úrokové sazby hypoték, zájem o úvěry však klesá
Už standardní místo v našem měsíčníku má článek o průměrné úrokové sazbě hypoték. V dubnu se růst úrokových sazeb zpomalil, no a v květnu se zastavil – jaro a klasické akční nabídky bank, nic jiného v tom nehledejme.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Banky půjčí plnou částku na pořízení bytu při ručení další nemovitostí
Naprosto legální způsob jak „obejít“ podmínku bank, že maximální výše hypotéky může být 80-90 % odhadní hodnoty nemovitosti. Zástava další nemovitosti, totiž adekvátně navýší celkovou odhadní cenu nemovitosti kupované a pak není problém. Problém ovšem je, že budou zastaveny, kvůli jedné hypotéce, dvě nemovitosti. Každopádně, druhá nemovitost se dá vyvázat, a to v řádu několika let – jistina hypotéky klesá jejím splácením, takže po pár letech nemusí být druhá nemovitost nezbytná. Zásadnější problém ovšem je, že ne každý má tuto možnost, protože prostě není k dispozici další nemovitost…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Hypotéky už nebudou „pro každého“. Přitvrdí bonita a kontrola vašich závazků
No, jako by toho nebylo málo, už teď není snadné hypotéku dostat a ČNB přichází s dalším omezením, které bude účinné od října letošního roku. Na jedné straně krok chápu, ale na druhé jsem přesvědčen, že nebude mít ten kýžený efekt – lidé budou hledat cesty jinde, a to je může nahnat více do problémů, než kdyby dostali 100% hypotéku… Článek pěkně mapuje celou cestu zpřísňování ve schvalování hypoték, je delší, ale skutečně dobrý.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Hypotéky podraží. Rada ČNB zvýšila úrokové sazby, základní o 0,25 bodu
Hned v zápětí, po zpřísnění ve schvalování hypoték, přichází ČNB s další „ranou“ – navýšení základní úrokové sazby, ze které, mimo jiné, vychází i úrokové sazby hypoték. Ať je to pro žadatele ještě těžší…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • SPOŘENÍ A INVESTICE
Češi jsou při investování stále opatrní. Raději vydělají méně, než aby zariskovali
K zamyšlení rozhodně je, proč jsou lidé stále opatrní? Ne že by na opatrnosti bylo něco špatného, naopak. Problém je, že lidé se spíše obávají investování jako něčeho, co se rovná více úpisu ďáblu než-li produktu, určenému ke zhodnocení financí. Obávám se, že důvodem je minulost, kdy se spousta lidí spálila na „zaručených, výnosných“ investicích, ale to jen proto, že prodejci je prodávali jako na běžícím pásu a dostatečně produkt nevysvětlili a ani nenastavili – sami totiž často ani nevěděli jak… O to víc je třeba se spoléhat na skutečné odborníky!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Kam uložit peníze? I s tím nejlepším spořicím účtem se znehodnocují
Po nějaké době zase aktualizace srovnání spořících účtů. Ty „bez podmínek“ skutečně nestojí za řeč (pokud jde o zhodnocení), z těch „s podmínkou“ už se něco vybrat dá (zásadní je co za podmínky to je), ale pořád platí, že vzhledem k výši inflace a výši připisovaného zhodnocení, je to ztráta hodnoty vložených peněz – proto by na spořícím účtu měly být jen finance, určené pro rychlou rezervu a zbytek by měl být uložen efektivněji.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Kdo vám dá na běžném platebním účtu úroky? Bez podmínek jen jedna banka
Malé doplnění předchozího článku. Tedy možnost (či spíše NEmožnost) zhodnocení na běžných účtech.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Kam uložit peníze? Nejlepší termínované vklady pokryjí inflaci
A tímto článkem se nám krásně uzavírá kruh, který obsahuje aktuální přehled spořících a běžných účtů a vedle nich i termínovaných vkladů (což obsahuje tento článek). Tento ucelený přehled se na webu, v průběhu jednoho měsíce, ještě neobjevil.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Co bude investičním malérem roku 2018? Prý se nevyplatí investovat do ničeho
No, to je mi ale pozitivní přístup ????, ano najít dobrou radu kam zainvestovat jednorázově milion, je dnes problém, ale investice skrze pravidelnou, dlouhodobou úložku do podílových fondů zde stále je a i článek se k ní staví pozitivně.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • OSTATNÍ
Cesta ke snadnější správě peněz drhne. Banky se přenosům dat z účtů otevírají pomalu
Osobně jsem velkým „fandou“ FinTech technologií a věřím, že budou čím dál tím rozšířenější. Každopádně je třeba počítat s velmi konzervativním přístupem většiny Čechů k čemukoliv novému, proto se obávám, že to ještě nějakou dobu potrvá (o přístupu „zkostnatělých“, starých bank nemluvě…)
Přidat komentář

Komentáře