Newsletter září 2018

od Robert Stejkora

Stejně jako loni, tak i v letošním roce, bylo zakončeno září prodlouženým víkendem. Přinášíme tedy klasický, okomentovaný výtah článků z finančního světa, z uplynulého měsíce neboli Newsletter září 2018. 

V září se vlastně psalo, skoro jen o hypotékách a zpřísnění jejich podmínek od 01.10.2018. Logicky byla většina článků na internetu, právě na toto téma. Každopádně, vybrali jsme i některé další zajímavé články, aby nebyl Newsletter jen jednostranně zaměřen.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií: 
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Spoření a investice
Úvěry a konsolidace


  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Češi si často platí pojištění proti rizikům, která jim nehrozí
Copak životní pojištění v ČR… Jeho doménou jsou pojistky, které obsahují hromadu pojištěných rizik, převážně těch úrazových, s malými pojistnými částkami, prostě „abych něco měl“. A to není správně. Zásadní je pojištění invalidity, včetně té z důvodu nemoci, a to na dostatečně vysokou částku, aby byl pokryt případný finanční propad. Stejně tak, by vedle invalidity měly být pokryty i závažné nemoci, trvalé následky úrazu a případně i smrt (je-li koho zajišťovat). Vedle toho drobný rizika, typu denní odškodné za drobné úrazy, jsou spíše zbytečností…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Nezaviněná autonehoda v cizině? Povinné ručení vám mnohdy nepomůže
Více než jen zajímavý článek. Jak se stane cokoliv negativního v zahraničí, tak už to je problém. Nemluvě o tom, že je třeba to „nějak“ vyřešit. Na co se tedy připravit a jak správně postupovat či na koho se obrátit, když Vám někdo způsobí nehodu v zahraničí? Mrkněte na článek.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE
Stavebnímu spoření je letos u nás 25 let. Dokáže ještě něčím překvapit?
No jo, stavebko, produkt každého správného Čecha… Ano, spoření skrze stavební spoření dokáže nepatrně porazit inflaci, ale… POUZE za předpokladu spoření ideální částky (tzn. 20 000,-/rok) a zároveň jen pro první šestiletý cyklus, protože pokračováním po prvních šesti letech spoření, se efektivní zhodnocení již dostává pod inflaci. Tento produkt má svoje místo v portfoliu konzervativního klienta, ale jen pokud se s ním dobře pracuje (např. po skončení prvního cyklu se naspořené finance použijí, coby investice, v jiném produktu).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Spoření, nebo investování? Češi rozdíl nevidí
Tento článek je pro mě velmi příjemným překvapením – „průměrně si lidé spoří 3 600,-/měs.“, to je moc pěkný údaj a těší mě hlavně proto, že lidé začínají chápat, že z 300,-/měs. na „penzijku“ nevyřeší nic… Zásadní je pochopit jaký je vlastně rozdíl mezi „spořením“ a „investování“. Je to velmi jednoduché – spoření je skrze produkt s garantovaným zhodnocením a s uvedenou částkou na konci, investování je vše ostatní 😉.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc
5 NEJ spořících účtů. Kde dostanete nejvyšší zhodnocení u produktů bez výpovědní lhůty a jaké dodatečné podmínky je k tomu třeba splnit? Pěkně popsáno v tomto článku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Chcete spořit potomkům? I tisícovka měsíčně může za dvacet let vydělat
No… Úplně, tedy spíše vůbec, se neshoduji s článkem, který mezi řádky nahrává spoření skrze komodity – v tomto případě stříbro. Respektive, neshoduji se v tom, že by mělo být jediným spořícím produktem. Pokud by se mělo jednat o doplňkový produkt, proč ne. Ale v případě 1 000,-/měs.? Tu nemá smysl rozdělovat mezi několik produktů. 1 000,-/měs. je schopna pojmout maximálně jeden produktu, aby to bylo efektivní, a tím by rozhodně neměly být komodity (v tomto případě drahé kovy)…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Hypotéky opět dražší, zájem o úvěry před zavedením přísnější regulace roste
Relativně skokové navýšení průměrné úrokové sazby, jsme zaznamenali na trzích v srpnu. Jedná se ovšem o očekávaný krok – jde o reakci na dvojí navýšení základní úrokové sazby ze strany ČNB (která vyhrožuje, že bude tuto sazbu do konce roku zvyšovat ještě dvakrát…). Je tedy třeba počítat s tím, že se nejedná o poslední navýšení…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Blíží se zpřísnění hypoték, na úvěr dosáhne až o pětinu méně lidí
Pokud byl v roce 2016 „magickým datem“ 1. prosinec, kvůli příchodu nového zákona o spotřebitelských úvěrech, tak letos, dva roky po tom, je to každopádně 1. říjen a s ním zpřísnění v poskytování hypoték (veškeré splátky úvěrů, maximálně do 45 % čistého příjmu žadatelů a zároveň celková nesplacená částka všech úvěrů, maximálně do 9-ti násobku ročního čistého příjmu). S tím přijde i (další) zdražování hypoték, kvůli zvyšování základní úrokové sazby ze strany ČNB. No, co na to říct? Vlastní bydlení již nebude samozřejmostí, ne každý si to bude moct dovolit… Ale, toto zpřísnění nebude mít až takový tragický dopad – postihne pouze ty klienty, pro které bylo schválení hypotéky již nyní „na hraně“. Ostatní by zpřísnění neměli až tolik pocítit (možná v Praze, kde je cena nemovitostí mimo jakékoliv standardy). 
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Hypotéky zdraží a nepokryjí celou cenu
Ano, ano, další článek s tématikou hypoték a toho, že „dobře už bylo“… S příchodem 1. října 2018, přichází v platnost nová regulace ze strany ČNB a získání úvěrů se tím ještě ztíží… Zároveň i další banky, upustí od možnosti dofinancování kupní ceny, jiným úvěrem vedle hypotéky… Bohužel, to jsou fakta a jak se říká: „s čím se nedá nic dělat, to se musí vydržet“…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jaká omezení hypoték nás čekají od 1. 10. 2018?
Článku na téma „regulace hypoték“ bylo skutečně spousta. Tento jsme zařadili, jelikož je velmi pěkně a jednoduše napsán a porovnává vedle hypoték i „Úvěr pro mladé“, který běží už od srpna. Domnívám se, že tento článek umí pěkně vykreslit co s sebou regulace, v oblasti hypoték, přinese a na co je, třeba se připravit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Přidat komentář

Komentáře