Newsletter únor 2019
- od Robert Stejkora
Loni se na konci února přihlásila ještě zima, letos bylo poslední únorový den, dokonce až 20 °C, řekl bych, že tím můžeme považovat zimu za ukončenou :-). Každopádně s koncem února musí přijít i malé ohlédnutí za ním, v našem případě je to v podobě okomentovaných článků z finančního světa za uplynulých 28 dní, jinými slovy Newsletter z února 2019.
Největší počet článků byl tentokráte na téma Spoření a Investic a vedle stálice, v podobě tématiky úvěrů, se přidaly i články o životním i neživotním pojištění.
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
- ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Investiční pojištění: Rozpoznáte pravdivé informace od lží?
Investiční životní pojištění (IŽP) – proklínané na jedné straně a obhajované na straně druhé. Ale kde je pravda? Je to vhodný produkt nebo ne? Odpověď není snadná, jako většina věcí, tak i IŽP lze udělat dobře a taky špatně (a pak taky velmi špatně…), důležité je samotné nastavení produktu, u něhož, možná více než jinde, doporučuji svěřit se do rukou skutečného odborníka. V článku je vyvráceno několik nejčastějších lží, které se kolem tohoto produktu točí. Odpovědi jsou od pana Podávky, což je jeden z největších odborníku na toto téma v republice.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Jeden den v zahraničí: Kdy má smysl pojistka a na co se pojistit?
Výborný článek! Jsem přesvědčen, že valnou většinu těch, kteří jednou přes hranice „na otočku“, ani nenapadlo, že by si měli nějaké cestovní pojištění sjednávat. Valná většina lidí má cestovní pojištění spojené jen s dovolenou. Ale, jak se říká „náhoda je blbec“ a na to, aby se něco stalo stačí většinou pár vteřin, není třeba být někde týden… V článku jsou pěkně popsány důvody proč pojištění na jeden den do zahraničí řešit a také i to, na co se zaměřit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Nestačí zaplatit opravu havarovaného auta. Pojišťovna musí nahradit i pokles tržní hodnoty
V Newsletteru z února 2018 a před tím z května 2017, jsme zveřejňovali články, které se týkaly soudní pře o náhradu škody v podobě snížení prodejní hodnoty havarovaného vozidla – dobrou zprávou je, že tato povinnost pojišťoven nahradit sníženou hodnotu vozidla, je potvrzena Ústavním soudem a je to moc pěkně popsáno v tomto, novém článku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Hypotéky rychle zdražují, zájem o ně výrazně klesá
Stálicí v našem Newsletteru je článek s průměrnou úrokovou sazbou u hypoték. Leden přinesl dosažení hranice 3 % p.a., další růst se předpokládá, nicméně neměl by být tak strmý jako doposud – kolem 3 % p.a. by se hypotéky měly „motat“ ještě nějaký měsíc.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Finanční poradna: Kolik stojí si půjčit aneb Co byste měli vědět (nejen) o úrocích
Článek na téma krátkodobějších úvěrů (tedy všechny mimo hypotéky) a jejich rozdělení dle vhodnosti k té či jiné příležitosti. Osobně doporučuji brát si půjčku jen na věci, které danou půjčku „přežijí“ – lednička s životností 5 let a půjčka splacená do roka, je OK, ale týdenní dovolená a půjčka splacená do roka, to už není OK ani v nejmenším…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Spočítáno: Kolik vlastních peněz potřebujete při žádosti o hypotéku
Článek v podstatě shrnuje jen negativa, která jsou v současné době spojena s žádostí o hypotéku… Bohužel je to všechno pravda a dnes získat hypotéku není žádný med. K příkladu v článku, který je tedy pouze na byt v Praze, bych jen doplnil, že na Brněnsku je třeba k vlastním zdrojům žadatelů připočíst i nemalý poplatek realitce…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Přehledně: Žebříček investičních příležitostí do dluhopisů podle jejich rizikovosti
Dluhopisy jsou často vnímány jako „bezpečný investiční přístav“. Ale pozor „bezpečný“ neznamená „jistý“ a už vůbec ne „garantovaný“. V dnešní době prostě není garantováno nic a s tím je třeba počítat. Existuje pouze větší či menší riziko ztráty – pokud někdo, v rámci investic říká, že je to „garantované“ tak buďto neví o čem mluví nebo vyloženě lže – v každém případě od takových lidí doporučuji dát ruce pryč. V článku je pěkně popsáno, jaké jsou možnosti v rámci investování do dluhopisů a jsou seřazeny dle rizikovosti.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Soumrak vkladových produktů. Proč úroky na spoření nerostou?
To, že bankovní vklady (ať už na spořících účtech nebo termínovaných vkladech) jsou mizerně úročené, na to jsme si všichni, tak nějak, zvykly. To, že nějaký prudší růst úrokových sazeb, se konat nebude, to asi taky chápe kde kdo. Ale pokud někoho zajímá proč tomu tak je, tak doporučuji tento článek.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Kam uložit peníze? Projděte si přehled nejlepších termínovaných vkladů
V Newsletteru z minulého měsíce jsme měli článek se srovnáním spořících účtů, nyní zde máme srovnání termínovaných vkladů. Pamatujte, že inflace je nad 2 % p.a., takže pokud peníze uložíte kamkoliv s nižším zhodnocením, tak reálně ztrácíte (a je třeba počítat, že z úroku zaplatíte navíc i 15% daň).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Finanční poradna: Úroky jsou nízké, spořit má přesto smysl, říká finanční odborník
Článku není v podstatě co vytknout. Vše, co v něm zaznělo je pravda. Ve zkratce – investici nejde načasovat, nikdy nejde odhadnou tu „správnou dobu“, správnou dobu nahradí delší investiční horizont a rozhodně je vždy lepší uložit peníze na mizerně úročený spořící účet, než si je nechat v trezoru. Jen je zásadní rozlišovat – na spořícím účtu držet finance k nezbytné finanční rezervě, ale ne více; na běžném účtu finance určené k okamžité spotřebě a na produktech typu akciové fondy finance určené k dlouhodobé investici. Ovšem je třeba nezapomínat i na investice, řekněme střednědobé (rekonstrukce nemovitosti; omlazení vozu, nákupem nového apod.).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Stavební spoření je opět v oblibě, lidé více spoří s cílem zmírnit dopad regulace ČNB
Ač mi z pohledu investičního nástroje přijde stavební spoření jako dost svazující produkt, tak je nesporným faktem, že na krátkodobém horizontu (pro někoho možná střednědobém) se jedná o zajímavý produkt, ALE… Důležité je dát si pozor na výši cílové částky (z té se platí poplatek) a také je zásadní NEpokračovat ve spoření po uplynutí 6 leté vázací lhůty – výhodnější je takové stavební spoření ukončit, naspořené peníze uložit jinde a založit např. stavební spoření nové – ve valné většině případů je to mnohem efektivnější než pokračování ve spoření dále.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host