Newsletter květen 2019

od Robert Stejkora

Den dětí, začátek prvního letního měsíce, snad i začátek opravdového léta, ale především (pro nás), čas pro zveřejnění okomentovaného výtahu nejzajímavějších článků z uplynulého měsíce. Prostě a jednoduše, Newsletter května 2019.

První místo, s přehledem, patří článkům s tématikou Úvěrů a konsolidací, tedy alespoň co do jejich počtu.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Pojištění domu či bytu je funkční, jen když s ním průběžně pracujete
Tak pod tento nadpis bych se podepsal klidně krví. Nicméně, důležité je dodat, že zmíněné neplatí JEN pro pojištění bytu či domu, ale pro jakýkoliv typ pojištění. V rámci pojištění nemovitosti je to nicméně nyní velmi dobře vidět – rostou ceny nemovitostí a tomu by měly odpovídat i pojistné částky v pojistkách. Skutečně nestojí za to, ušetřit pár stokorun ročně a pak čelit podpojištění (a čelit podpojištění znamená, že v době, kdy peníze potřebujete, protože jste nedejbůh přišli o střechu nad hlavou, jich dostanete výrazně méně).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky opět levnější. Sazby klesají už třetí měsíc v řadě
Další měsíc a další pokles průměrné úrokové sazby. Nyní jsme tedy na nižší, průměrné úrokové sazbě, než jaká byla v prosinci minulého roku. Tak co je tedy pravdy na té fámě, že úrokové sazby porostou? Nebude náhodou lepší počkat ještě třeba pár měsíců, aby se úroky vrátily k hranici dvou procent (kde byly ke konci roku 2017)? No, je třeba brát v potaz, že ještě stále máme jaro a na jaře se banky obvykle předhánějí s různými akcemi. Pravděpodobnost, že delší vyčkávání přinese v budoucnu výrazně lepší úrokovou sazbu je velmi malá. Stále trvám na tom, že do konce roku se s průměrnou úrokovou sazbou přiblížíme k 3,5 % p.a.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jaký typ úvěru lze využít pro financování rekonstrukce?
Předně, v případě řešení financování rekonstrukce bych osobně více doporučil využít úvěr od stavební spořitelny – umožňuje delší splatnost, a tedy závazek měsíční splátky je nižší. Dále je možné si zaplacené úroky odečíst z daní (podobně jako u hypotéky), což je ovšem v článku uvedeno. To, co v něm chybí je, že u většiny stavebních spořitelen, pokud je poskytnut překlenovací úvěr, tak se splácejí jen úroky, a to může úvěr s vyšší částkou prodražit. Mezi světlé výjimky, patří úvěr od Buřinky (Stavební spořitelna České spořitelny, a.s.), kde dochází k tzv. anuitnímu splácení již od začátku (tedy splátka jak úroků, tak i jistiny). Navíc u úvěrů od stavební spořitelny vycházejí obvykle úroky níže než u spotřebitelských úvěrů. Ano, je třeba u stavebních spořitelen dokládat účel, ale pokud se jedná skutečně o rekonstrukci, pak by neměl být problém.
Dále je na článku perfektní, že jsou v něm rozepsány i podmínky spotřebitelských úvěrů. V článku sice pro účely rekonstrukce, ale jelikož se jedná o neúčelové úvěry, platí pochopitelně i pro jinou potřebu. Hlavně je dobře, že je v něm pěkně popsáno to, jakým způsobem jsou jednotlivé úvěry koncipovány – odpuštění úroků či zvýhodněná sazba za řádné splácení – v tomto většina lidí relativně tápe.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné
Velmi pěkný rozhovor na téma hypoték. Ohledně informací o fungování samotného schvalování, na které se redaktorka ptá, ty jsou skutečně jen velmi základní, ale to nejzásadnější (a ideální by bylo, aby v článku bylo tučně zvýrazněno), člověk by do hypotéky NEměl jít bez vlastních zdrojů. I kdyby mu to úprava doporučení či zákona umožnila. Je třeba přemýšlet dopředu – mít rezervu, zbytečně se nezatížit vysokou hypotékou a počítat i s dalšími náklady, které jsou s tím spojeny – daň a případně i poplatek realitce. Osobně se domnívám, že člověk by měl o koupi nemovitosti, skrze hypotéku, uvažovat ve chvíli kdy má k dispozici alespoň 30 % z kupní ceny v podobě vlastních zdrojů.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Hypotéky mají být pro mladé žadatele dostupnější
Vypadá to, že se schyluje k benevolentnějšímu schvalovacímu procesu u hypoték pro mladé žadatele do 36 let. Alespoň tak vypadá návrh ministerstva financí. Zásadní otázkou je, zda-li návrh projde a potom, zda-li je tento návrh vůbec moudrý. Jednou ze zmírňujících podmínek, by mělo být, že splátky úvěrů mohou dosáhnout vyššího procenta v poměru k příjmům, než jak je tomu nyní (a jak tomu bude i nadále u těch starších). Proč by to nemělo být moudré? Když bude možné zatížit mladé vyšší splátkou, tak tím jim vlastně bude odebrána možnost vytvořit si nějaké rezervy, které jsou ovšem zásadní…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Úvěr u stavební spořitelny pořídíte levněji než hypotéku
Ano, v současném stavu hypotečního trhu je možné získat výhodnější úrokovou sazbu skrze úvěr od stavební spořitelny a ano, tato výhodnější úroková sazba od stavební spořitelny může být zafixována na výrazně delší dobu než u hypotéky, ale… Jedné se o úrokovou sazbu u tzv. řádného úvěru ze stavebního spoření a ten je podmíněn naspořením určitého procenta financí vůči finálnímu úvěru (obvykle to bývá kolem 40 %) a do té doby se rozhodně nejedná o výhodnější úvěr. O tom v článku bohužel není jediná zmínka, ale být by to v něm mělo, jelikož to je naprosto zásadní.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Co brát do úvahy, abyste investovali moudře a s očekávaným výnosem
Přiznám se, že jsem byl na začátku čtení článku spíše skeptický. Proč? Článek totiž píše analytik společnosti Golden Gate, tedy společnosti, která nabízí investování do zlata. Obával jsem, se že se bude článek podobat spíše reklamě na nabídku zmíněné společnosti. O to příjemněji jsem byl překvapen, když jsem článek dočetl. O zlatě tam nepadla ani zmínka, naopak je v článku moc pěkně popsáno, jaký je rozdíl mezi spořením a investicí a co je třeba si na začátku zodpovědět, než si člověk vybere konkrétní produkt. Sice jsem přesvědčen, že k finální volbě produktu by se měl člověk poradit s odborníkem (článek z nikoho odborníka neudělá), ale i přes to je článek dobrý, k základní orientaci v této problematice.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak investovat bez nutnosti výběru akcie a fondu? Kupte si akciový index
Investice do akcií… Magická formule, která kde, koho odradí… Variant je spousta a mezi ty nejlevnější patří investice do tzv. ETF fondů (tedy fondů, které investují do indexu – v tomto případě akciového). Co to vlastně znamená investovat do indexu? To je, dle mého názoru, moc pěkně popsáno právě v tomto článku. Výběr kam investovat by měl být konzultován s odborníkem, toho přečtení článku nenahradí, ale k obecnému přehledu článek rozhodně pomůže.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Investiční byt koupený na hypotéku? Možnosti stále jsou
V podstatě protipól k předchozímu článku – investice do něčeho tak stálého a „jistého“ jako jsou nemovitosti. To, proč jsem dal slovíčko „jistého“ do uvozovek je v článku relativně pěkně popsáno. A také je v něm pěkně popsáno, že v případě takové investice, kdy člověk využije tzv. „páku“ (neinvestuje jen své peníze, ale využije i možnosti úvěru – v tomto případě hypotéky), by měl mít dostatečné vlastní zdroje. Obecně, vzít si hypotéku na pořízení investičního bytu není vyloženě špatně, ale neměla by to být hypotéka v takové výši, jako by si člověk kupoval nemovitost na vlastní bydlení – poměr vlastních prostředků by měl být prostě vyšší než u „klasické“ hypotéky na bydlení.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře