Newsletter červen 2020
- od Robert Stejkora
Loni jsem psal v úvodníku Newsletteru, že vedro dopadlo na pisatele článků a že oproti předchozím ročníkům, článků příliš nebylo. Letos je to stejné, nebo minimálně podobné. Jen tentokrát to byl spíše déšť než vedro, který spláchl motivaci napsat toho více… Každopádně, i přes to, se nám podařilo vybrat několik zajímavých článků, které přinášíme, včetně našeho komentáře, v tomto vydání našeho měsíčníku – Newsletter z června 2020.
Největší zastoupení článků má tentokráte téma Spoření a investic.
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
I na dovolenou po Česku se vyplatí pojistit
Cestovní pojištění, pro dovolenou v zahraničí, zná každý. Ale cestovní pojištění pro dovolenou v ČR už málokdo. A není se čemu divit. I za mě je toto pojištění do jisté míry diskutabilní. Pokud pomineme, že tato pojistka obsahuje asistenční služby, případně pojištění storna, tak jestli má někdo svoji vlastní životní či úrazovou pojistku a vedle toho i pojištění odpovědnosti za škodu (třeba jako součást pojistky domácnosti), pak je zbytečné je dublovat ještě cestovním pojištěním. Otázkou jsou pochopitelně pojistné limity v takových pojistkách, za mě je vhodnější zabývat se tím, zda-li nemáte malé limity v existujících pojistkách a případně je upravit, než si na to stejně sjednávat cestovní pojištění a platit jej dvakrát…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Co dělat, když živly poškodí majetek a jak ho co nejlépe ochránit
Na konci června se přes ČR přehnaly „bleskové povodně“ a že té vody nebylo málo, jsme mohli vidět na nemálo fotkách v médiích i jinde. Proto je dobré mít stále na paměti zásadní věci, které se týkají pojištění majetku. V článku, hned v úvodu, je v bodech popsáno co dělat, když už vás škoda na majetku postihla. A dále je spíše rekapitulace, která se čas od času objevuje (a my ji sdílíme v našem Newsletteru), a která popisuje, jak správně postupovat při sjednání samotné pojistky.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Pandemie hypoteční trh již zasáhla: sazby klesají, prodeje váznou
S dalším měsícem, další propad průměrné úrokové sazby. Jsme tedy na úrovni roku 2018. To žene vodu na mlýn všem spekulantům, kteří čekají „historická minima“ v rámci úrokových sazeb. Ale pozor, obávám se, že je to jen zbožné přání. Zásadně se na poklesu průměrné úrokové sazby podepsaly především nabídky menších bank a u krátkých FIXací, kde je možné získat úrokovou sazbu pod 2 % p.a. Ale zvolit si v dnešní době krátký FIX se může škaredě nevyplatit za pár let…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Banky zájemce o hypotéky nyní víc prověřují
Ano, to je riziko, které si málokdo uvědomuje. Bohužel spousta lidí vidí jen kroky ČNB, která uvolňuje svá doporučení a snižuje základní úrokovou sazbu. Spousta lidí si tedy myslí, že získat úvěr je nyní snazší (logicky). Opak je ovšem pravdou. Poslední slovo mají ti, kdo peníze půjčují, tedy banky. A banky jsou nuceny předjímat rizika, která současná situace nese. Stejně tak jsou banky postiženy moratoriem na úvěry (tedy možnost odkladu splátek), klesne jim tedy cashflow. Výsledek je tedy nasnadě, získat úvěr je v současné době rozhodně složitější.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Spoření v červnu 2020: kam se (ne)vyplatí vložit peníze?
Bohužel klasický jev – ČNB sníží základní úrokovou sazbu, sazby úvěrů se nehýbou, ale sazby spořících účtů a termínovaných vkladů zareagují v podstatě okamžitě… V článku je aktuální nabídka bank a růžová rozhodně není – 1 % p.a. (před zdaněním), nabízejí bez podmínek v podstatě jen dvě banky…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
KOMENTÁŘ: Jak bezpečně investovat v době volatilních trhů?
Článek přináší pěkný "návod" na to, kam uložit peníze. Myšleno, kam investovat peníze (na krátkodobé uložení peněz je spořící účet). Zdůraznil bych především jednu větu: "Dlouhodobý investiční horizont, diverzifikace a pravidelně investovaná částka riziko takřka eliminují", tedy přesně to, co tvrdím já – při dlouhodobé, pravidelné investici je riziko totální ztráty prakticky smazáno a na dlouho dobu se skutečně nejvíce hodí dynamické, či akciové fondy.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Jaké finanční produkty má smysl uzavřít dětem a co brát s rezervou
Článek by se měl spíše jmenovat: "Jaké produkty neuzavírat", jelikož v článku se píše jen o nevýhodách popsaných instrumentů. Na druhou stranu, je to celé pravda a popsané produkty opravdu nejsou úplně nejvhodnější pro děti. Zároveň bych chtěl zdůraznit informaci, která je v článku obsažená, totiž, že není vhodné uzavírat produkt přímo na dítě, ale ideálně na rodiče, aby ten měl plnou kontrolu. Sám to doporučuji vždy a všem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Stát chystá nové podpory pro spoření na důchod
V současné době jsou pouze dva produkty určené k důchodu a zároveň podporované státem (ať už formou příspěvku nebo daňového zvýhodnění) – rezervotvorné životní pojištění a „penzijko“. Nyní, pokud projde navrhovaná zákonná úprava by se měla tato dvojice rozšířit na v podstatě jakoukoliv investici (např. podílové fondy), které by následně měly stejné možnosti ohledně daňových úlev, či příspěvků od zaměstnavatele (při splnění konkrétních podmínek, především jejich trvání do důchodu). Což je rozhodně pozitivní. Teď se uvidí, jak bude výsledná zákonná úprava, nakonec vypadat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- OSTATNÍ
Akční nabídky bank a nebank v červnu: bonus 2500 Kč a úvěr za 1,90 % p.a.
Co nabízejí, především banky, ke svým účtům? V článků je přehled aktuálních „akčních nabídek“ bank (a jedné nebanky).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host