Newsletter září 2020

od Robert Stejkora

Letošní září nám skončilo prodlouženým víkendem, takže jsme si mohli odpočnout o kapku více než klasicky a připravit se tak na nástup podzimu, jelikož teploty nyní začínají nepěkně klesat a už brzy bude třeba sahat po teplejší bundě. To pochopitelně nic neznamená pro náš Newsletter a ať je počasí jakékoliv, ať byl víkend prodloužený nebo ne, tak jsme tu s okomentovaným výtahem článků z finančního světa – Newsletter září 2020.

Pokud bychom se podívali na Newsletter z loňského září, tak články, které se týkaly hypoték byly zastoupeny nejméně. Letos se karta obrací a o prvenství, co do počtu článků, se dělí téma Úvěrů a konsolidací s tématem Neživotního pojištění.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Spoření a investice
Úvěry a konsolidace
Ostatní

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak správně pojistit dítě
Toto je jedna z věčných otázek, na kterou není snadná odpověď… Problém totiž je v tom, že když se pojišťuje dospělý, tak lze doporučit pojistné částky vůči příjmům a výdajům. Ale u dětí nic z toho není, takže jejich určení je problematičtější… Proto je obecně doporučováno zvolit u dětí vysoké pojistné částky, především u tzv. velkých rizik, jak je v článku uvedeno. Drobné záležitosti, jako např. pojištění denního odškodného z úrazu, jsou skutečně nadstandardem (za mě zbytečným), který pojistku zdražuje. V rámci otázky „spořit, či nespořit“ skrze pojistku, tam je naopak odpověď snadná – „nespořit, skrze pojistku“, jsou vhodnější produkty, pro tento účel. Jak je opět v článku uvedeno. Jen zde bych úplně nesouhlasil s výběrem „stavebko“ / „penzijko“, domnívám se, že výběr by měl být realizován z většího množství produktů – ne vždy jsou, tyto dva uvedené, vhodné.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Pojišťovna všechno srovná, nebo taky ne. Kdy se bude plnění bránit?
Super článek. Proč? Většina obdobných, se totiž točí především kolem velkých škod, na nemovitosti či jejím vybavení, ale často se zapomíná na drobnější záležitosti (které úplně drobné být ve skutečnosti nemusí). V článku jsou popsány právě tyto opomíjené věci, tak aby každý věděl, s čím je třeba počítat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zmapovali jsme, v jakých nouzových situacích pomohou pojišťovny zdarma
Asistenční služby jsou součástí snad všech pojistek domácnosti či nemovitosti (alespoň těch nově sjednávaných). Přitom jsou opomíjenou částí této pojistky, ač ve většině případů bývají v ceně základního pojištění. Je to ovšem škoda, jsou schopny pomoci v nejedné nepříjemné situaci (a to i finančně) – kdo alespoň jednou využil služeb zámečníka, moc dobře ví, o čem mluvím…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak snadno a rychle pojistit nemovitost na pronájem
Pojištění nemovitosti na pronájem má naprosto stejné parametry jako to pro vlastní bydlení. S jediným rozdílem – je třeba pamatovat na pojištění odpovědnosti nájemníka! Ne vždy je možné jej k pojištění „donutit“ a i kdyby ano, tak nikdy nemůžete mít kontrolu nad tím, zda má pojistka patřičný rozsah, a hlavně jestli trvá celou dobu nájmu… Nejideálnější variantou je, aby si přímo pronajímatel sjednat takovou pojistku odpovědnosti, která bude krýt i jeho případné nájemníky – má pak plnou kontrolu a pojistka je nastavena dle jeho požadavků.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v září: kam se (ne)vyplatí vložit peníze?
Tady asi není komentář moc třeba. V současné době prostě nelze očekávat, že najdete příliš mnoho nabídek bank, kde krátkodobě uložit finance, abyste si mohli vybírat. Je to bohužel spíše z nouze cnost a je třeba to tak brát a toto období přečkat (jak dlouho bude trvat? To těžko říct).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Pandemie vyvolává v lidech potřebu mít rezervu. Roste zájem o „stavebko“
Článek přikládám především kvůli jeho druhé straně, kde je aktuální akční nabídka jednotlivých stavebních spořitelen. Ale obecně k článku. Ano, pandemie vyvolala v lidech potřebu mít rezervu, ale „stavebko“ zrovna není ideální produkt na vytvoření „pohotovostní rezervy“, jelikož finance jsou beze ztráty vázány po dobu 6 let, a to moc pohotové není… Jakou součást portfolia, kvůli jeho zkonzervativnění a zároveň poražení inflace se tento produkt hodí, ale rozhodně není vše spásný.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky v srpnu opět mírně zlevnily
Na první pohled pozitivní zpráva. Ale když se podíváme podrobněji na graf, tak ten nám říká něco kapku jiného – květen a červen, pokles průměrné úrokové sazby o 0,09 % p.a., červenec pokles o 0,06 % p.a. a konečně srpen, pokles o 0,04 % p.a. Pokles tedy začíná pozvolna brzdit. Uvidíme, co přinese září a pak už je tu říjen, kdy skončí tzv. moratorium. No a pak se uvidí, co se bude s úrokovou sazbou dít…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Obliba delších úrokových fixací u hypoték v Česku roste
Toto tvrdím už dlouho, vlastně už od doby, kdy se průměrná úroková sazba vyšplhala na úroveň kolem 3 % p.a. – FIXujte si na co nejdelší dobu. Sazba pod 3 % p.a. je dobrá sazba a pro klid je lepší mít ji zafixovanou na co nejdelší dobu. Za mě je 10 let naprosto ideální.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přehledně: Časté mýty kolem refinancování hypoték
S většinou vyvrácených mýtů souhlasím. Ale z článku tak trošku plyne, že refinancování hypotéky je snadnou záležitostí. To nemusí být vždy pravda a pokud to tak někdo bude brát a nechá tento krok až na poslední chvíli, tak může nepěkně narazit. Proto je dobré dát si na refinancování co nejvíce času (3-6 měsíců je v podstatě minimum, aby vše proběhlo v klidu a byl prostor na výběr z nabídky bank).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

Zkuste nasměrovat své finance na správnou cestu. Stačí na to měsíc
Aneb, rozpočet… Alfa a omega všeho. Pokud si člověk nehlídá své výdaje, tak mu může nemálo peněz zbytečně utíkat a pak se diví, že i se slušným platem žije „od výplaty k výplatě“. Na jednu stranu je to jednoduché, jak je uvedeno v článku, ale skutečnost je taková, že správný rozpočet a následně vhodné chování už tak snadné není a často je více než vhodné toto konzultovat s odborníkem. Ovšem, prvním správným krokem je udělat si tento rozpočet.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře