Newsletter únor 2021

od Robert Stejkora

Vše se neustále točí ohledně pokračující pandemie koronaviru. Narážíme na to všude, všechny nás to neustále omezuje a jak se zdá, ještě nějakou dobu bude. To je vidět i na článcích, na které můžeme na webu narazit. Odpovídá tomu i náš únorový Newsletter, kdy opět nebylo skoro z čeho vybírat… Ale nakonec jsme na zajímavé články narazili a díky tomu můžeme přinést i pravidelný Newsletter z února 2021.

To, co stálo za řeč, nám umožnilo „naplnit“ pouze dvě kategorie – Úvěry a konsolidace a Spoření a investice. Shodně, po třech článcích.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky ještě překvapivě zlevnily
Stále padáme… Tedy úroková sazba zaznamenala další propad a opět o 2 setiny procenta. To je nicméně již jen „kosmetická“ korekce. Na splátce valné většiny hypoték to v podstatě nepoznáte. Já osobně to vidím jako „dojezd setrvačností“, jak je uvedeno v článku, především kvůli trvajícímu konkurenčnímu boji mezi bankami. Brzy se propad zastaví úplně a začne pozvolný rozjezd směrem vzhůru.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

U hypoték se teď vyplatí delší fixace úrokové sazby
Slovíčko „teď“ bych v nadpisu vynechal. Dlouhá doba FIXace se vyplatí už delší dobu, a tou dobou myslím roky a ne měsíce. Z logiky věci – pokud se sazby točí kolem 2 % p.a., tak příliš velký prostor k poklesu už není, kdežto prostor k růstu je v podstatě neomezený (nebrat doslovně). Takže mít např. 10 let jistotu, že se mi nezmění splátka je mnohem lepší než mít teď sazbu o desetinku lepší a za tři roky řešit sazbu třeba dvojnásobnou…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Sloučením půjček ulevíte svému rozpočtu
Úlevu na měsíční splátce lze získat buďto nižším úrokem nebo delší splatností (případně kombinací obojího), jinak to technicky nelze. A zde pozor, zvlášť u konsolidací, kde často mají různé půjčky i různou splatnost. Pokud byste pouze snížili úrok, ale splatnost by zůstala stejná, ušetříte ve všech ohledech. Ale pokud dojde k prodloužení splatnosti, pak sice ušetříte na měsíční splátce, ale teoreticky můžete přeplatit více než kolik byste přeplatili před změnou. Je důležité srovnat jak měsíční úsporu, tak i přeplatek – nemá moc smysl ušetřit např. 1 000,-/měs., ale zároveň přeplatit např. o 100tis. víc, než kdybyste si nechali předchozí úvěry…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v únoru: kam se (ne)vyplatí vložit peníze? 3 % ročně za investování
Když mrknete do Newsletteru z minulého měsíce (ZDE >>>), tak zjistíte, že se nic nezměnilo… Ani to, že většina bank pokračuje ve snižování úrokových sazeb u spořících účtů. To, na co bych chtěl upozornit, a upozorňuje na to i nadpis článku, je bonusová úroková sazba 3 % p.a. od KB. Ta je totiž podmíněna investicí do předem daných investičních nástrojů banky, které mohou pochopitelně nést i záporné zhodnocení, a navíc jsou spojeny se vstupním poplatkem. Takže to, co vyděláte na spořícím účtu ztratíte na poplatku, a navíc riskujete ztrátu v rámci investic. Nemyslím si, že toto spojení je vhodné.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

ING Bank končí se službami pro občany. Za přechod do Raiffeisenbank budou bonusy
ING se s Českem loučí… Nemálo lidí od ní využívalo jejich výhodný spořící účet, ale s tím již bude konec. Tito lidé mají nyní na výběr, přijmout nabídku od Raiffeisenbank nebo se poohlédnout jinde. Vzhledem k současné nabídce spořících účtů (článek výše) je zvýhodněná nabídka od Raiffeisenbank (tedy 1 % p.a. s garancí na rok a bonus 500,-) rozhodně tím nejlepším co současné spořící účty, bez podmínek, nabízejí. Tedy poohlédnutí se jinde nic lepšího nepřinese. Každopádně, je třeba brát v potaz to, že spořící účet není určen ke zhodnocení financí, ale k možnosti mít po ruce rychlou rezervu se zhodnocením lepším než na běžném účtu (nebo hotovostí).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Třetina účastnických penzijních fondů loni překonala inflaci
S koncem února přichází i klasické vyhodnocení výnosu „penzijek“. V článku se píše o těch „nových“, původní Penzijní připojištění své výsledky ještě nezveřejnilo, děje se to až později na jaře, ale s jistotou stejně neporazí ani 1 % p.a., takže je to vlastně jedno. Ovšem u „nových penzijek“ je vidět, že ta inflaci porážet umí (loni to byla třetina z nich), ovšem doporučuji brát tato čísla spíš jen tak pro přehled, nemá smysl z nich dělat závěry – jeden rok v rámci pravidelné, dlouhodobé investice (kam tento produkt patří) nehraje žádnou roli. Důležité je ovšem pamatovat i na to, že všechny investiční produkty, u nichž se investuje pravidelně, měsíčně, přinesou zisk hlavně ve chvíli, kdy v průběhu investiční fáze dojde k propadům na trzích. Takže pro buducnost, já osobně (do důchodu mi zbývá ještě pár desítek let) bych měl větší radost, pokud bych měl peníze v „penzijku“, které loni zaznamenalo ztrátu 😉.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře