Newsletter říjen 2022

od Robert Stejkora

Letošní říjen byl v rámci článků velmi chudý, vše se točilo v podstatě jen kolem dvou věcí – úrokové sazby na hypotékách a úrokové sazby na spořících účtech – obojí na základě základní úrokové sazby ČNB… Každopádně se nám nakonec podařilo „vyškrábnout“ alespoň několik zajímavých článků a mohli jsme tak poskládat náš okomentovaný výtah článků z finančního světa – Newsletter z října 2022.

Prvenství v počtu článku má letos opět téma Spoření a investic, ale rozhodně se nejedná o vítězství s takovým náskokem, jako tomu bylo v říjnu v posledních 3 letech.

Newsletter s sebou přináší články v kategoriích:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Co kryje pojistka na blbost a jak dobře pojistit majetek, radí odborník
V podstatě jen takové malé opáčko. V článku jsou v jednoduchosti vysvětleny rozdíly mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti a pak také informace o tom, k čemu je dobrá „pojistka na blbost“. U obojího je pak ještě i pár řádku, jak správně nastavit pojistné částky a na co myslet. Určitě si myslím, že v rámci rozšíření povědomí, co které pojištění znamená a k čemu tedy je, není článek k zahození (ač v minulosti se obdobný článek už několikrát objevil).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Zdražování hypoték se zastavilo, významný pokles sazeb se ale nečeká
Sice zde máme již druhý meziměsíční pokles průměrné úrokové sazby, ale už podruhé je v podstatě neznatelný. Pokles o 0,03 % p.a. opravdu na splátce poznat nejde. Takže bych skutečně neočekával žádnou změnu trendu (je to uvedeno i v nadpisu), ale spíš stagnaci. Na skutečné poklesy budeme muset ještě čekat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Hypotéka se sazbou 1,9 % p.a.? I dnes ji můžete dostat, pokud máte štěstí na prodávajícího
Na první pohled se jedná o super možnost. A ona super skutečně je (zvlášť v případě vyšších částek). Ale přes to bych chtěl upozornit na rizika. Předně, původní hypotéku musíte převzít v naprosto stejném nastavení parametrů (splatnost, FIXace, sjednané služby), což ještě nemusí znamenat nic hrozného, ale ten problém nastane, pokud byste chtěli něco upravit (např. změnit splatnost). Banka vám to s největší pravděpodobností povolí, ale zároveň to zaznamená do registru. Konkrétně bude u vás, u tohoto úvěru uvedeno písmenko „R“. Pod tím se skrývá výraz „restrukturalizace úvěru“. A to je problém. Protože tento příznak je především u úvěrů, kde měl člověk problém se splácením a na jeho žádost jej pak banka upravila. Znamená to, že pro všechny ostatní banky, v budoucnu, můžete být bráni jako lidé, kteří měli se splácením problém a dost pravděpodobně vám pak neschválí žádný další úvěr.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v říjnu: Kam vložit peníze? Kompletní přehled nabídek bank a záložen
Klasická, aktuální nabídka vkladových účtů u bank a záložen. U většiny došlo k nárůstu připisovaného zhodnocení a není se čemu divit, základní úroková sazba ČNB je stále vysoká, takže je zde „manévrovací“ prostor. Důležité ovšem je, že spořící účty by měly být chápány jako nástroj pro pohotovostní rezervu, nikoliv ke zhodnocování peněz. Zároveň je třeba pamatovat na to, že od zhodnocení je třeba odečíst ještě 15 % daň, teprve potom bude tento údaj „čistý“.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Máte 10 a více let do důchodu? Pořád se vám vyplatí změnit strategii v „penzijku“
Já to říkám a píši často – konzervativní strategie u pravidelně, měsíčně placeného produktu, který má horizont deset a více let, je naprosto špatně. Ale tento článek sem přikládám jednak proto, že je v něm ve dvou tabulkách pěkně ukázáno, jak za poslední roky zhodnocují finance konzervativní fondy v Doplňkovém penzijním spoření, tak ale i „garantované“ fondy (jedná se o garanci nezáporného zhodnocení = tedy je garantováno minimálně 0 % p.a.), ze starého „penzijka“. Myslím, že ty čísla mluví za vše. Ale přikládám jej také kvůli jeho závěru, kde je přesný postup, včetně adresy, jak řešit situaci, kdy člověk zapomene, kde vlastně „penzijko“ má.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Příspěvky na penzijko se sníží. Pokud nebudete spořit dost, dostanete méně
Tohle je hodně „zajímavá“ informace. Uvozovky jsou zde proto, že si nejsem jist, zda brát zprávu jako pozitivní nebo negativní. První část článku o tom, že je v plánu (od roku 2024) posunout hranici, od které budete mít nárok na příspěvek v „penzijku“ a zároveň tento příspěvek snížit (v poměru k úložce) než jak je tomu nyní – to je negativní… To, že se sjednotí maximální daňový odpočet (který je nyní rozdělen mezi „penzijko“ a „životko“) a vám tak bude stačit jen jeden produkt – to je pozitivní… No a rozšíření daňové uznatelnosti i na další investiční produkty (s omezením, pochopitelně) je taktéž pozitivní, ale nemyslím si, že až tak zásadně. Proto si myslím že uvozovky byly na místě.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře