Newsletter prosinec 2022

od Robert Stejkora

Rok se dvěma dvojkami na konci máme za sebou a dnes už budeme na konci psát trojku. Před dvěma lety jsem v tomto Newsletteru psal, že si uplynulý rok (2020) budeme dlouho pamatovat, ale ten letošní jej jisto jistě trumfnul… A tomuto turbulentnímu a zapamatovatelnému roku odpovídá i výběr článků z posledního měsíce. Nebylo jich moc, ale ty nejzajímavější, níže vybrané, přesně odrážejí to, čím se rok 2022 vyznačoval. Pojďme se tedy společně podívat na okomentovaný výběr článků v Newsletteru z prosince 2022.

V počtu článků zvítězila kategorie Spoření a investic (stejně jako loni).

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypoteční sazby stagnují. Pravděpodobně dosáhly svého vrcholu, soudí analytik
Již téměř půl roku (konkrétně od července) zde máme stagnaci úrokových sazeb, které se meziměsíčně mění jen v řádu setin procenta. To by mohlo značit, že jsme se již skutečně dostali na strop úrokových sazeb u hypoték. A pokud jsme nejvýše, tak další cesta už je jen směrem dolů. Ovšem kdy to bude, to je otázka. Bude pochopitelně záležet i na přístupu ČNB, ale pochopitelně i na dalších kritériích. Osobně si nemyslím, že by úrokové sazby začaly znatelně klesat v řádu měsíců. Prostě si budeme muset ještě počkat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Expertka: Co ovlivní hypoteční trh v roce 2023 a klesnou ceny nemovitostí?
Zajímavý pohled na budoucnost hypotečního trhu. Prostě co nás pravděpodobně čeká. S žádnými velkými slevami v rámci cen nemovitostí se počítat asi nedá, ale mělo by dojít (v horizontu roku až dvou) ke snížení úrokových sazeb hypoték. Což je udělá opět dostupnější. Článek ukazuje, co může být. Co skutečně bude, na to si musíme počkat. Ale já jsem přesvědčen, že můžeme počítat s pozitivními zprávami.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v prosinci: aktuální přehled všech spořicích účtů a termínovaných vkladů
Klasické srovnání aktuální nabídky. Překvapením je, že po několika měsících, dokonce někteří úroky snižují.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Může stavební spoření posloužit jako termínovaný vklad? (Výpočty a příklady)
Zajímavý pohled na věc. Ale, je to vlastně správně – abyste získali státní podporu (tedy to, kvůli čemu si většina lidí „stavebko“ založí), musíte dodržet termín, v tomto případě 6 let. Takže „stavebko“ je do jisté míry termínovaným vkladem. V článku je porovnání toho, jaké zhodnocení byste museli mít na skutečném termínovaném vkladu, aby to pak odpovídalo aktuální nabídce stavebních spořitelen. A na konci článku je stručně, ale pěkně popsána nabídka od všech stavebních spořitelen. A doplnění závěrem, ode mě. Já bych nedoporučoval dávat na „stavebko“ více jak 20tis./rok (ať už je nabídka v případě vyššího vkladu, jakkoliv lákavá), dle mě je lepší mít finance k dispozici, než si je na 6 let zamknout.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

KOMENTÁŘ: Po investiční pohromě čeká investory příští rok sladká odměna
Super článek! Určitě jej doporučuji všem těm, kdo mají nějaké peníze jinde než na spořících účtech. A všem těm, kteří jsou v současné situaci nervózní. Věřím, že je článek uklidní. Žádná apokalypsa totiž nenastává, a naopak můžeme očekávat znatelný obrat (který rozhodně zaznamenají ti, kteří investují pravidelně, na jejich investičních kontech to totiž bude hodně znát – v pozitivním slova smyslu). Dále jsem moc rád, že v článku zaznívá to, co já tvrdím už dlouho – zlato není investice a už vůbec to není všespásná investice v době krizí, což bohužel ve velkém tvrdí všichni prodejci zlata v KAŽDÉ krizi. Takže zlato maximálně jako doplněk portfolia, a to jen v případě, že mám k investici hooodně peněz, jinak se zlato nevyplatí vůbec. A na závěr, co říká článek mezi řádky, zásadní je diverzifikace (prostě ne všechna vajíčka v jednom košíku) a dobře zpracovaný investiční plán od odborníka.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

KOMENTÁŘ: Čeká nás měnová krize? Proč bychom se neměli znepokojovat
Tento článek přidáváme především proto, že už několik lidí se mnou tuto obavu sdílelo. Chtěl bych tímto článkem tedy uklidnit všechny, kteří se boji měnové krize, či měnové reformy, jako v roce 1953.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zaplatili jste kartou a chcete své peníze zpět. Kdy vám vydavatel karty uzná chargeback?
Informace z článku se teď, po Vánocích, mohou hodit (spousta lidí nakupovala zboží na internetu), takže v článku se dozvíte, jak postupovat v případě reklamace, skrze vlastní banku a kdy máte vůbec šanci na úspěch (a co je k němu třeba).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře