Newsletter únor 2023
- od Robert Stejkora
Únor máme za sebou, a proto nesmí chybět náš okomentovaný výtah článků z finančního světa. Loni se daly články „přehazovat vidlemi“, kolik jich bylo, ale letos to vypadá, že redaktoři se uložili k zimnímu spánku. Článků moc nebylo, a to málo se navíc většinou točilo kolem hodně podobných témat. Proto níže, v našem Newsletteru z února 2023, přinášíme výtah 5 nejzajímavějších.
Prvenství, co do počtu článku, tentokráte drží téma Spoření a investic.
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Typické zimní škody a jak se proti nim pojistit
O nějaké zimě tentokráte nejde mluvit, žádná v podstatě nebyla a snad už ani nebude, takže škod, které jsou popsané článku se už asi bát nemusíme. Ale jelikož jsou v něm pěkně popsány i případné škody na horách a jelikož takové malé opáčko, na co pamatovat v rámci pojištění v zimních měsících, se vždy hodí, tak přikládáme i do Newsletteru.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Ani nahoru, ani dolů. Stagnace hypotečních sazeb pokračuje i v únoru
Další měsíc a další potvrzení stagnace úrokových sazeb – poslední 4 měsíce se průměrná úroková sazba v podstatě nemění a posledních 8 měsíců jsou změny skutečně spíše kosmetické. To vše jen potvrzuje, že jsme v rámci úrokových sazeb u hypoték dosáhli pomyslného „stropu“. A nyní by tedy mělo dojít k poklesu. Ale pozor, rozhodně bych pokles neočekával příliš brzy, sazby budou ve většině spíše dále stagnovat ještě několik měsíců a k obratu směrem dolů (k obratu, který by stál za řeč) může dojít až ve druhé polovině roku 2023, ale spíše v jeho závěru.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Spoření v únoru. Novinka dá téměř 11 % p.a. na spoření pro odvážné (aktuální přehled)
Klasické aktuální srovnání nabídky spořících produktů, ale… Hned v nadpisu každého jistě zaujme nabídka se zhodnocením až 11 % p.a., chtěl bych každého varovat, aby se zamyslel, zda-li mu to stojí za to. Proč? Jak se dočtete hned v úvodu článku, jedná se o spořící účet od spořitelního družstva, kde je navíc třeba složit členský vklad ve výši 50 % vkladu na spořící účet. Těchto 50 % vkladu ale není úročeno, a hlavně není pojištěno, jako ostatní bankovní vklady. Co to znamená v číslech? Pokud bude polovina vkladu úročena bezmála 11 % p.a. a druhá polovina nebude úročena vůbec, pak skutečné zhodnocení bude 5,5 % p.a. a lepší zhodnocení najdete i jinde, ovšem celý vklad bude pojištěn (do ekvivalentu 100 000eur), takže pěkný reklamní tah, ale nic víc…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
PŘEHLEDNĚ: Kolik je třeba měsíčně investovat, abyste v důchodu nestrádali
Odpověď na otázku položenou v nadpisu, kterou v článku najdete, není nijak převratná, platí zde totiž jednoduchá úměra, čím později začnete, tím více peněz budete potřebovat, abyste si vytvořili dostatečnou rezervu, ze které půjde důstojně žít. To je prostě fakt. Ovšem je potřeba upozornit na jednu důležitou věc. Výpočty v článku kalkulují s průměrným zhodnocením úložky ve výši 7,5 % p.a., což znamená jediné, jedná se o investici, dynamickou investici. Pokud by chtěl někdo „naspořit“, namísto investování, tak musí počítat s tím, že bude muset ukládat výrazně, ale výrazně více… A to upřímně není ani trochu efektivní…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Stavební spoření a spořicí účty jsou za zenitem, alternativou je sdílené investování
Článek sem dávám jen proto, že na něj můžete sami narazit na internetu a já bych tady chtěl trošku varovat. Článek není ani trošku objektivní, v podstatě je to reklama, která je postavena na srovnání neporovnatelných produktů jako je spořící účet, respektive stavební spoření vs. investice. V článku je několikrát zmíněno, že se jedná o „zajištěný“ výnos, ale to neznamená, že je garantovaný. Sice je ve většině případů kryt movitým či nemovitým majetkem, ale ani to neznamená všechno. Rozhodně bych zmíněné nedoporučil nikomu, kdo nerozumí investování!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host