Newsletter březen 2024
- od Robert Stejkora
V posledních třech letech jsem začínal březnový Newsletter slovy o nových a nových komplikacích, vzhledem k tomu, co se ve světě dělo (Covid, Ukrajina, krach amerických bank). Letos, jak se zdá, už jsme si na všechno zvykly a žádné apokalyptické články už není třeba komentovat. Není zde nic, co by šířilo strach. To je rozhodně pozitivní. U nás se v poslední době řeší klesající úrokové sazby (jak u úvěrů, tak i spořících produktů) a vypadalo to, že se to bude točit je kolem tohoto tématu i v tomto měsíci. Ale situaci zachránil jeho závěr, kdy se objevilo několik článků i ze segmentu pojištění a já jsem tak rád, že po několika měsících jednotvárnosti toho můžeme v Newsletteru z března 2024 nabídnout víc.
Co do počtu článků, máme tentokráte nejsilněji zastoupeny články s tématem Úvěry a konsolidace.
Články jsou rozděleny tentokrát do těchto kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Co dělat při srážce s nepojištěným vozidlem
Pokud dojde k nehodě mezi vozidly, tak víme, že funguje povinné ručení. Ovšem to musí být sjednáno. Pokud není, tak jedinou variantu (pokud pominu možnost, že si nechám opravit za peníze z havarijního pojištění) je kontaktovat ČKP a požadovat úhradu škody od nich. Ale musím znát viníka (stejně jako u povinného ručení) a i v takovém případě je třeba vyplnit formulář o nehodě. V článku je popsáno vše více do detailu, takže určitě doporučuji. Tohle by měl znát každý řidič.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?
Článek lehce navazující na ten předchozí. Poškození vozidla na parkovišti je stejné, jako by se to stalo na silnici. Pořád lze nárokovat z povinného ručení viníka. Pochopitelně je třeba jej znát a bohužel se často stává, že viník od takové škody často ujede… V článku jsou popsány možnosti, jak zmíněné řešit, a hlavně kdy je vhodné volat i policii.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
E-koloběžky začnou platit ručení, mezi auta ale přitom nesmí
Ode dnešního dne platí povinnost mít pojištěnou i elektrokoloběžku. Z článku je patrné, že tato oblast ještě není ani trošku „standardizovaná“ a mám z toho ten dojem, že to všichni řeší na poslední chvíli (pojišťovny). Na druhou stranu, většina pojišťoven prostě bude schopna pojistit jako malý moped a tím myslím, že to dočasně vyřešily, než budou mít specializovaný produkt právě pro elektrokoloběžky. Nic to všem nemění na faktu, že každý provozovatel musí mít prostě od 01.04.2024 pojištění sjednáno.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Hypoteční sazby stagnují. Změna se čeká koncem března
Meziměsíční změna v úrokové sazbě je sice zvýšením, ale jedná se o natolik kosmetickou změnu, že to nic neznamená. Žádný obrat trendu se nekoná. Sazby budou dále klesat a já bych doporučil rozhodně počkat, než se kdokoliv pustí do zběsilého refinancování hypoték, alespoň do doby než se dostaneme k sazbám kolem 4,5 % p.a.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Kam klesnou sazby hypoték a na jak dlouho teď fixovat? Odpovídají čtyři odborníci
Jedno z velkých témat současné doby – klesající úrokové sazby u hypoték. Když si článek pročtete, tak dojdete k tomu, že u všech odpovídajících odborníků panuje shoda v doporučení, jaké volit FIXace (konkrétně maximálně 3 roky), já bych se ke zmíněným třem letům taktéž přikláněl a rozhodně bych nespekuloval s FIXací na 1 rok nyní a pak po tomto období volit FIXaci znovu. Zároveň panuje shoda v tom, že k super-nízkým úrokovým sazbám už se pravděpodobně nevrátíme a že se průměrné sazby u hypoték zastaví na úrovni cca 4 % p.a. I já jsem tohoto názoru, to že za nějakou dobu mohou úrokové sazby u hypotéky začínat trojkou je možné, ale dle mého názoru to bude blíže ke 4 % než ke třem. Ale hlavně to nebude hned. No a s tímto tématem je spojena i otázka co dělat v případě, že už dnes mám hypotéku se sazbou nad 5 %? Osobně doporučuji vyčkat, nehnat se hned refinancovat hypotéku, když jsou nyní sazby o třeba čtyři desetiny nižší, já bych toto řešil až ve chvíli, kdy bude rozdíl na trhu, oproti mé hypotéce, alespoň 1 % p.a., možná i 1,5 % p.a., pak to bude mít smysl. Ale hlavně, a to doporučuji všem, jako první se snažte domluvit s vlastní bankou, kde hypotéku už máte, než budete sprintovat do cizí banky, abyste refinancovali – může to v nemálo případech vyjít levněji.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?
Od 01.09.2024 začnou platit nová pravidla pro nové hypotéky (tzn. sjednané po 01.09.2024, respektive ty, kterým po tomto datu skončí FIXace). Především se jedná o to, že doplacení hypotéky mimo konec FIXace už nebude zdarma (až na výjimky). V článku je pěkně popsáno, s jakou výší poplatku lze počítat a koho se vlastně bude týkat. Pokud plánujete hypotéku v posledním kvartálu letošního roku, nebo vám po září 2024 skončí FIXace u hypotéky stávající, měli byste o tom vědět.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Hypotéku si lze výrazně zlevnit úprkem k jiné bance. I pokuta se vyplatí
No, nadpis je moc pěkný „clickbait“, ale tím to taky končí… Já bych ho rád upravil, aby byl pravdivý: „Hypotéku si lze výrazně zlevnit TAKÉ úprkem k jiné bance. I pokuta se vyplatí U NĚKOHO“. Důležité je zmínit, a už jsem to jednou v tomto Newsletteru psal, že úplně prvním krokem by mělo být jednání s vlastní bankou a teprve potom, má smysl přemýšlet o nějakém úprku. V článku je to sice také uvedeno, ale je to jen jedna věta v moři jiných. Stejně tak, refinancovat i s pokutou se může vyplatit především u vysokých hypoték a v případě znatelně nižší nové úrokové sazbě, ale není to pravidlo – hypotéka není jen o úrokové sazbě! Pamatujte na to, než se rozhodnete pro nějaký „úprk“ a raději se poraďte.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Srovnání spoření v březnu 2024. Podrobný přehled nabídek
Již naprosto standardní, aktuální nabídka na poli spořících účtů, potažmo termínovaných vkladů. U většiny postupně dochází k poklesům zhodnocení, což je reakce na již dvojí snížení základní úrokové sazby ze strany ČNB. A toto bude pokračovat. Lze tedy počítat s tím, že zhodnocení na těchto produktech bude dále klesat. Není to žádná tragédie – spořící účet je určen především jako prostředek pro uložení pohotovostní rezervy, na „vydělávání“ peněz jsou primárně jiné produkty. Pokud k tomu budete takto přistupovat, tak vás toto snižování nechá ledově chladnými.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Čím je dlouhodobý investiční produkt výhodný i pro padesátníky?
A toto je druhé velké téma, tohoto roku (hned po klesajících sazbách u hypoték). Já bych chtěl všechny vyzvat k opatrnosti – DIPem může být téměř jakýkoliv investiční produkt a není zde žádné zastropování poplatků (jako je tomu např. u Doplňkového penzijního spoření), takže tato volba nemusí být vždy úplně výhodná, respektive může být hodně výhodná pro prodejce, který má provizi za „penzijko“ pár stovek, ale za podílový fond to mohou být reálně desítky tisíc. Buďte opatrní, protože DIP nerovná se automaticky výhodnější produkt než „penzijko“…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Penzijní společnost ČS nahradí důchodcům ztracené státní příspěvky. Ne ale všem a s podmínkou
Jak mnozí ví, především ti, kterých se to bude týkat, tak od 01.07.2024 přijdou starobní důchodci o státní podporu v „penzijku“. Již zde máme dvě penzijní společnosti (ČS a KB), které veřejně nabízejí kompenzaci této ztráty. ALE… Podmínky na základě, kterých budou mít na kompenzaci konkrétní účastníci nárok a zároveň podmínky, které budou muset splnit rozhodně neodpovídají přislíbené kompenzaci. V jednoduchosti se to týká těch, kteří mají na svém „penzijku“ již nemalé finanční prostředky, respektive je tam vloží. A pro ty už je státní příspěvek jen kapkou v moři oproti hodnotě celé jejich smlouvy. Úplně je z toho cítit, že tyto penzijní společnosti mají zájem udržet si jen ty smlouvy, na kterých je nemalý finanční obnos. Za mě tohle nic neřeší.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host