Newsletter březen 2025

od Robert Stejkora

A první čtvrtletí roku 2025 je za námi. Podobně jako i v prvních dvou měsících se nic zásadního nestalo, pokud pomineme lehce turbulentní vývoj amerických akcií, kvůli nové americké administrativě. Ale ani to nebylo nic zásadního. Osobně bych to nazval takovou běžnou, lehkou korekcí. Každopádně i tak se našlo nemálo článků, které stály za zveřejnění v našem Newsletteru z uplynulého března 2025, které jsme opět rozdělili do kategorií. Tentokráte se podařilo naplnit jen 3 naše standardní sekce.

Letošním březnovým, nejsilnějším tématem, v počtu článků, je kategorie Spoření a investic.

Články jsou rozděleny tentokrát do těchto kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Pojištění podceníte, škody mohou jít do milionů, varuje expert
Článek s tématem podpojištění se u nás v Newsletteru v poslední době objevuje často. A budeme ho zahrnovat i v budoucnu, pokud se s tímto tématem nějaký článek objeví. Jedná se skutečně o hodně zásadní věc, kdy vám pojišťovna může krátit plnění, a to i znatelně. Proto vždy pamatujte, že je potřeba přijmout každý rok tzv. indexaci a zároveň, když svou nemovitost zhodnotíte, tak obratem tento fakt reflektujte i v pojistce. Tento článek se mi líbí i proto, že jej zjevně psal skutečný odborník, který problematice rozumí – shodujeme se totiž v tom, že není jediný důvod proč ušetřit par stovek za rok a nepojistit si nemovitost v maximálním rozsahu, který pojišťovna nabízí. Já vždy říkám, že v nejvyšším „balíčku“ jsou sice kryta i rizika, která se mohou stát třeba jen 1x za sto let, ale co když to bude zrovna příští rok?
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky míří pod pět procent, ale pořád pomalu
Ano, pomalu, to je zásadní slovo. Meziměsíční pokles průměrné úrokové sazby je 6 setin procenta. To opravdu nepoznáte. Takže, stejně jako v minulých Newsletterech – na zajímavější sazby si budeme muset ještě počkat…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Známe nejlepší spořicí a termínované účty. Kde zhodnotí vklady nejlépe
Jako vždy, začíná tato sekce aktuální nabídkou spořících produktů bank. Jen tentokráte je jiný zdroj. Oproti minulému měsíci se v podstatě nic nezměnilo. A je potřeba počítat s tím, že zhodnocení bude postupně klesat. Ne hned – ČNB v březnu ponechala základní úrokovou sazbu na stejné úrovni, jako v únoru, ale to nebude trvat na věky. Zároveň je potřeba počítat s tím, že zhodnocení podléhá 15 % srážkové dani, takže reálné zhodnocení je nižší. Spořící účty prostě nemají primární účel ve zhodnocení. Takto by k nim mělo být přistupováno – skutečně nemá valný význam spořící účet každý měsíc měnit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

O penzijko pro děti roste zájem. Jak funguje a v čem je jeho hlavní výhoda?
Vzhledem k tomu, kdo je autorem obsahu, tohoto článku, tak je potřeba jej brát s rezervou. Je to spíš tak trošku reklama. V článku totiž nezaznívá ani jedna nevýhoda (a produkt bez nevýhody neexistuje 😉). Naprosto souhlasím s tím, že dlouhá doba trvání je pro investice více než pozitivní. Ale ta dlouhá doba je i kamenem úrazu – musí k té dlouhé době dojít. Jenže dětská „penzijka“ jsou od začátku napsána na dítě – v jeho 18 letech věku si se smlouvou a s prostředky na ní může dělat co chce a nikdo mu do toho nemůže mluvit. Já osobně vždy doporučuji sjednávat smlouvy, určené k tvorbě rezervy pro děti, právě na jednoho z rodičů – ten pak má plnou kontrolu, po celou dobu. Dětské „penzijko“ na rodiče napsat nelze. A proto se kloním k produktům, které to umožňují.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Spoření na důchod od A do Z. Proč na „starém penzijku“ proděláváte?
A k „penzijku“ ještě jeden článek. V tomto případě k tomu „starému“. Nejde jej už sjednat, ale můžete ho aktuálně, historicky mít. Výhoda tohoto produktu je jen jedna – nezáporné zhodnocení. Ale ta se na dlouhé době stírá mnohem větší nevýhodou v podobě nízkého, reálného zhodnocení. Existuje jednoduchá poučka – máte staré „penzijko“ a do důchodu už vám zbývá méně něž 5 let? Nechejte si ho. Pokud je to mezi 5-10 lety, tak stojí za to udělat analýzu (i ve vztahu k dalším produktům a vašim možnostem ukládání vašich dalších financí). Je to déle než 10 let? Převeďte si ho na „penzijko“ nové.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přinášíme unikátní žebříček DIPů. Kdo nabízí nejlepší spoření na penzi?
A po „penzijcích“ je zde i jejich „konkurence“, nový způsob tvorby rezervy k penzi, tzv. DIP. Jeho primární záměr, je motivovat k tvorbě této rezervy i u těch mladších a za jeho využití nabízí úlevu na dani a možnost příspěvku zaměstnavatele. Já osobně jsem toho názoru, že tvořit rezervu k penzi i jiným způsobem než přes „penzijko“ je správná volba. Ale proč byste si měli „zamykat“ finance v takovém produktu až minimálně do 60 let? „Penzijko“ jako takové, je z povahy věci už automaticky „zamčené“ kvůli státní podpoře, tak proč uplatnit tento zámek i na další produkt? Že získáte daňovou úlevu? Ok, ale pokud ji nereinvestujete, tak to nic nepřinese (a výhodnost této reinvestice je stejně minimální). A že může přispívat zaměstnavatel? Jasně, ale to může i na „penzijko“. Velkou nevýhodou je, že pokud, z jakéhokoliv důvodu, sáhnete na peníze v takovém produktu dříve jak v 60 letech věku, tak vám vzniká povinnost dodanění. Chcete to řešit? A vedle toho, jelikož k tomuto lze využít téměř jakýkoliv investiční produkt, tak zde riskujete, že zvolíte takový, který bude mít vyšší poplatky než právě zmíněné „penzijko“…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Stavební spoření stále umí porazit inflaci. Tipy, jak toho dosáhnete a kdy naopak ne
Jste-li skutečně konzervativní investor, tak „stavebko“ bude mít ve vašem portfoliu stále místo. Ovšem o jeho výhodnosti, v současné době, nemůže být příliš řeč. Existují produkty, které vám přinesou podobný, ne-li lepší výsledek a zároveň finance v nich nebudete mít vázány (výhodnost „stavebka“ totiž spočívá v setrvání v něm po 6 let) s téměř srovnatelným (nikoliv stejným) rizikem. Já jsem nikdy nebyl fanda tohoto produktu a v jeho současné zákonné úpravě jsem jeho fanda ještě menší. Ale jak jsem psal. Dokáži pochopit, že pro někoho je to jistota a je to pro něj více komfortní. Těm bych ovšem doporučil, NEvyužívejte možnosti počátečního vkladu na celou dobu trvání (přínos to nemá žádný) a vkládejte finance vždy na konci roku (před tím si je nechejte na spořícím účtu), dosáhnete maximálního efektu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře