6. konference AFP ČR

od Robert Stejkora

Na konci října, proběhla již 6. konference Asociace finančních poradců ČR. Tato konference ovšem byla první v rámci „renesance“ Asociace z letošního roku. Navíc byla naprosto unikátní. A to nejen v rámci Asociace, ale celkově mezi všemi odbornými konferencemi.

Unikátní byla jednak tím, že byla dvoudenní s večerním networkingem jak mezi členy, tak i mezi partnery konference. Unikátní ovšem byla také tím, že se nejednalo o žádný „veletrh finančních produktů“, kde jde především o prezentaci partnerů, kteří konferenci sponzorovali. Přednášky, kterých bylo celkem 9 (plus jedna panelová diskuze), byly koncipovány jako přednášky pro odborníky (žádný nábor k realitám či prodejcům energií apod.) a navíc, ač přednášející byli „známé značky“, tak jejich prezentace byly jiné, než všichni znají z obdobných akcí. Tématem konference totiž bylo: Budoucnost finančního poradenství.

Nechci zde popisovat, či dělat záznam z každého bloku, to by byl totiž skutečně velmi dlouhý článek. Vybral jsem, proto jen to co nejvíce zaujalo mě. Na celý program se totiž může každý podívat ZDE >>>.

 

  • PRÁCE S PRIORITAMI – Tomáš Baránek

Hned první přednáška nasadila vysokou laťku. Tomáš Baránek je vynikající řečník a jeho podání bylo ne jenom zajímavé, ale i přínosné. Přednáška se týkala osobního rozvoje, či lépe řečeno, jak neskončit na JIPce (což se právě panu Baránkovi stalo).

Zásadní myšlenou bylo: „Práce není život – je to jenom práce“.

Tomáš hovořil o tom, že člověk nesmí dopustit, aby se stal otrokem mailu či vlastního TO DO listu (jak sám řekl, maily jsou vlastně jen TO DO, které vám zadal někdo jiný …).

Je nezbytné si určit, ideálně maximálně jeden, zásadní úkol na týden - tzv. „balvan týdne“, který má jako jediný důležitost a vše ostatní je balast.

Hodně času věnoval potřebě spánku a tzv. „spánkové deprivaci“. Dle něj nastává zmíněné vždy, když člověk spí méně jak 8 hodin za den. A velmi zajímavé bylo, že před spánkem by člověk neměl pít alkohol (a před spánkem znamená, že by člověk neměl pít alkohol později než ve 14hod :-D) a měl by se vyhnout umělému dennímu světlu po 21 hodině.

To, co mě osobně strašně zaujalo byly následující body (nebudu je komentovat, ať na každého jen působí):
- Je to jenom práce!
- Mala firma? - No a?
- Nepracuj po 19hod a víkendech.
- Nedokonalost je OK.
- Cíle? - Na nic.

 

  • PANELOVÁ DISKUZE: PLACENÉ PORADENSTVÍ

Diskutéry byli pánové Antonín Kunz, Jaroslav Pultar, Radek Šiller. Celou diskuzi jsem moderoval přímo já.

Smyslem diskuze bylo přiblížit model placeného poradenství. Tedy odklon od poradenství provizního k tomu, že poradce bude přímo najat klientem, který jej za to zaplatí.

V případě všech těchto pánů, v rámci jejich finančně-poradenských firem, vznikl tento koncept v podstatě kvůli jejich klientům, kteří si o to prostě sami říkali. Velmi zajímavé. Takže ne koncept vymyšlený firmou, ale splnění potřeby zákazníků.

Každý z těchto řečníků má systém práce a odměňování nastaven odlišně. Jelikož každý z nich má jiné zákazníky – v diskuzi zaznělo, že je třeba se klientů zeptat co od vás vyžadují a podle toho nastavit službu či servis a pochopitelně adekvátně tomu nastavit i výši platby.

Díky tomuto systému práce se mohou ve svých firmách skutečně věnovat klientům a nejsou otroky systému, který nutí poradce prodávat jeden finanční produkt za druhým, aby se uživil. Klienti tento systém kvitují, jelikož díky tomu získávají větší jistotu, že poradce pracuje pro ně, a nikoliv pro finanční instituci.

Můj osobní názor je, že systém klientem honorovaného finančního poradenství je skutečnou budoucností tohoto oboru a panelová diskuze mě v tom jen utvrdila.

 

  • JAKÝM SMĚREM SE BUDE VYVÍJET POJIŠŤOVNICTVÍ – Dušan Šídlo

Pro mě byla tato přednáška obrovským překvapením. Dušana Šídla zná snad každý, který v oboru finančního poradenství pracuje a jsou taktéž známé jeho přednášky. Překvapujícím bylo (příjemně překvapujícím), že tato jeho přednáška byla diametrálně jiná, než na co jsou všichni od Dušana zvyklí. Celá přednáška se točila ohledně InsureTechu, tedy využívání moderních technologií, „umělé inteligence“ a aplikací v pojišťovnictví.

Pan Šídlo ukázal nemálo těchto nástrojů ne jenom z ČR, ale z celého světa. Chtěl tím demonstrovat, že spousta věcí, ke kterým byl třeba finanční poradce, bude možné v budoucnu řešit bez jeho účasti, a tedy finanční poradci, se musejí zmíněnému přizpůsobit – musejí být schopní dát klientovi jinou přidanou hodnotu, nežli je prosté zprostředkování produktů, aby byli pro klienta stále platnou pomocí.

Z přednášky, bych zdůraznil jednu citaci: „Digitální nástroje jsou nejsilnější v rukou finančních poradců“.

Pokud bychom shrnuli, co chtěl Dušan sdělit, tak to bylo, že pokud se finanční poradci odprostí od pouhého sjednávání produktů, ale budou brát větší zřetel na to, aby byli pro klienty průvodci a rádci, pak je nikdy moderní technologie nenahradí a budou mít o práci postaráno i do budoucna.

 

Tím bych zakončil moje letošní ohlédnutí za konferencí AFP ČR. Byla výborná, nejen díky přednáškám a řečníkům, ale především i díky výborné komunitě jejich účastníků. Věřím, že do budoucna si udrží laťku, která byla letos nastavena hodně vysoko.

Přidat komentář

Komentáře