Newsletter leden 2016

od Robert Stejkora
Rok 2016 má za sebou první měsíc. S posledním lednem tím pádem přichází výtah článků, které se objevily na internetu v uplynulém první měsíc roku 2016 a týkají se financí, tedy Newsletter z ledna 2016.

Loňských několik posledních měsíců dominovaly internetu články týkající se úvěrů, v lednu jejich prvenství přebraly ty s tématikou spoření a investic.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní


  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Na co si dát pozor při pojištění pracovní neschopnosti?
Připojištění pracovní neschopnosti, stále ne dostatečně rozšířené připojištění, které ovšem umí pojistit každá pojišťovna ve svém životním pojištění. Toto připojištění je daleko důležitější než velmi rozšířené pojištění „bolestného“ u úrazu a mělo by být vždy nastaveno adekvátně k příjmu a hlavně výdaji pojištěného.
Článek, který se tímto druhem pojištění zabývá velmi jednoduše, ale podrobně, popisuje všechna úskalí tohoto druhu připojištění.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Cestovní pojištění na lyže – na co si dát pozor?
Cestovní pojištění na lyže se rozhodně vyplatí a to ne jenom kvůli pojištění úrazových rizik, ale možná spíše kvůli pojištění odpovědnosti za škodu – srazit někoho na sjezdovce může znamenat bez tohoto pojištění velké trable.
Článek obsahuje i velkou tabulku s nabídkou od prakticky všech pojišťoven na trhu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zrušená dovolená vás nezruinuje, sjednáte-li si pojištění storna
Jelikož je stále rozšířenější kupovat si letní dovolenou už třeba na začátku roku, stojí rozhodně za zvážení, zda nepřidat pár stovek a pojistit si případné storno.
Pozor ovšem, nikdy nelze pojistit storno z jakéhokoliv důvodu… V článku je přehledná nabídka od všech pojišťoven, které tento typ pojištění nabízejí a to včetně toho na co si dát pozor.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Pojištění internetových rizik: problémy nevyřeší, ale sníží jejich dopady
Velmi zajímavá novinka na trhu neživotního pojištění – internetová rizika. Článek srozumitelně a dostatečně podrobně popisuje tento nový druh pojištění a to včetně úskalí a výluk, které z pojištění plynou. Pro ty, kteří tráví na internetu většinu dne a používají jej ke všemu možnému, lze jedině doporučit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Pro hypoteční makléře byl rok 2015 rekordní
Tak, tak, rok 2015 byl co do objemu sjednaných hypotečních úvěrů skutečně rekordní a není se čemu divit – nízké úrokové sazby tento druh dluhu skutečně zatraktivnili.
V článku je možné si všimnout ankety, ve které více jak 1000 lidí zodpovídalo otázku „Přiměly vás nízké úroky vyřídit si hypotéku?“. Téměř 90% z nich odpovědělo NE. Otázkou je proč NE? Kdy jindy si pořídit hypotéku a koupit si vlastní bydlení když ne v době „levných“ úvěrů? Není nač čekat a toto rozhodnutí u více jak tisícovky odpovídajících bylo rozhodně chybné.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Půjčky už jen s maturitou. Mění se pravidla pro poskytovatele úvěrů
Další snaha přinést větší odbornost do prodeje úvěrů, ale… Maturita rozhodně není zárukou dobrého a kvalitního úvěráře. Naopak odborná zkouška, to je již něco jiného a tu vítám. Na druhou stranu toto přezkušování nebude levnou záležitostí, osobně si myslím, že by bylo prospěšnější použít tyto finance k zvýšení finanční gramotnosti u klientů.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • SPOŘENÍ A INVESTICE
Spoření na důchod poprvé prodělalo. Klienty čeká i zvýšení poplatků
Za třetí rok fungování nástupce starých Penzijních fondu (Penzijního připojištění se státním příspěvkem) pocítí klienti, kteří tento produkt využívají, nevýhodu negarantování tzv. „černé nuly“. Rozhodně to ovšem není nic tragického, Doplňkové penzijní spoření se řadí na úroveň klasického investování do podílových listů, u kterých nejsou výkyvy ničím neobvyklým. Především jde o produkt určený pro delší časové období a v tom jeden rok nic neznamená.
Zvýšení poplatků v Doplňkovém penzijním spoření od roku 2016 může sice na první pohled vypadat negativně, ale opak je pravdou. Díky vyšším poplatkům budou moci penzijní společnosti investovat finance účastníků do dražších investičních nástrojů, které jsou ale schopny přinést vyšší zisky. Tedy tato změna by měla být do budoucna pozitivní.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jaké nástroje nabízí peněžní trh?
Jednoduchý článek, který popisuje dva ne úplně známé investiční nástroje (mezi ty klasické a známé patří akcie a dluhopisy). Tyto nástroje nejsou žádným „ternem“ jejich výnos je skutečně nízký, ale na druhou stranu velmi jistý a pro konzervativního investora by měly mít v jeho portfoliu místo.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak se vyznat v nástrojích peněžního trhu?
Tento článek, je vlastně takovým doplněním článku předchozího. V tomto je popsáno několik dalších nástrojů peněžního trhu, ale tyto jsou oproti těm v předchozím článku již prakticky úplně neznámé pro běžného, malého investora v ČR.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak zajistit rychlou výplatu úspor pozůstalým
U jakéhokoliv produktu se spořící složkou by měl klient vždy určit (umožňuje-li to daný produkt) tzv. oprávněnou (nebo obmyšlenou respektive určenou) osobu, tak aby jí byla v případě jeho úmrtí vyplacena hodnota tohoto spoření. Při určení této osoby navíc nikdo jiný nemůže vznést na tuto hodnotu spoření nárok.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • OSTATNÍ
Nezůstal kámen na kameni. Během 15 let se bankovní trh výrazně změnil
Pěkná historie bankovních domů v ČR v jednom článku. Sice nic převratného, ale jako zajímavost není článek špatný.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Přidat komentář

Komentáře