Newsletter únor 2016

od Robert Stejkora

Pomalu, ale jistě se blíží jaro, pořádná zima vlastně ještě ani nebyla a podle všeho už asi ani nebude… Včera skončil druhý, prodloužený měsíc roku 2016 a ve svých 29 dnech s sebou přinesl nemálo zajímavých článků z finančního světa a zde v Newsletteru z února 2016 je výtah těch nejzajímavějších z nich.

Stejně jako v lednu, tak i v únoru se nejvíce článků týkalo Spoření a investic, tedy logicky jsou nejvíce zastoupeny i v tomto Newsletteru.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:

Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní


  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Pohřeb hradí pojišťovna. Posmrtnou jistotu si předplatily tisíce lidí
Obdobnou pojistku nabízela ve svém důchodovém pojištění 42RG Moje Budoucnost i Kooperativa pojišťovna, a.s., rozšíření tohoto připojištění ovšem příliš velké nebylo, z mého pohledu asi hlavně proto, že se o něm finančním poradcům před klienty nechtělo moc mluvit...
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak se vyznat v přehledu a potvrzení k životnímu pojištění?
Z mého pohledu velmi dobrý a potřebný článek vysvětlující v jednoduchosti co Vám to vlastně pojišťovny zasílají na jejich rekapitulačním výpisu k Vaší pojistné smlouvě a dále i informace k potvrzení o zaplaceném pojistném na životní pojištění určené k snížení daňového základu. Pro přehled je i fotogalerie s rekapitulací na imaginárního klienta.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Každé třetí zranění na lyžích je vážné, nepodceňujte pojištění
Na lyžích se jezdí rychle, proto může dojít i rychle k úrazu a to většinou závažnému. Úrazové pojištění a k tomu cestovní pojištění (jde-li o lyžování v zahraničí) by mělo být automatickou nutností stejně jako teplé oblečení.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Co vše lze pojistit k povinnému ručení?
Povinné ručení znají všichni uživatelé vozu, ale co se zároveň s ním dá připojistit, aniž by bylo nutné sjednávat havarijní pojištění? Velmi přehledně se dozvíte v článku. Nutné je však podotknout, že ne všechny pojišťovny nabízejí u svého povinného ručení všechny, v článku uvedené, připojištění.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Úrokové sazby hypoték se stále drží u dna, průměrná hypotéka poprvé přes 2 milióny
Článek o "úrokovém dnu hypoték", je už takovým standardem v Newsletteru a tento nebude výjimkou, úrokové sazby hypotečních úvěrů se stále drží na jejich historickém dnu a jak je z článku patrné, nějaký skokový růst nikdo v nejbližší době neočekává.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Dnešní levné hypotéky mohou za pár let podražit i o několik tisíc
Nárůst úrokové sazby v budoucnu může, ale nemusí, být problémem. Je potřeba brát v potaz i to, že je pravděpodobné, že v době změny fixace bude mít klient vyšší výplatu ať už ve stávajícím zaměstnání (jelikož bude kariérně růst) nebo v novém.
Každopádně na tuto situaci se lze připravit. Spořit si vedle hypotéky "pro strýčka příhodu". Takto naspořené finance pak v době refixace může použít na výraznější umoření úvěru a tím si snížit výši budoucí splátky i ve chvíli kdy úrokové sazby vzrostou.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Banky hrají přebíjenou, klientům se to může vyplatit
Refinancování úvěrů je obrovským trendem už od doby nástupu "malých", moderních bank. Důležité je, jak je ostatně v článku napsáno, nedívat se jen na výši splátky, ale i na finální celkový přeplatek, jinak nemá refinancování význam.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • SPOŘENÍ A INVESTICE
Vybrat peníze dítěte ze stavebního spoření má jít i bez soudu
Velmi rozumná novela zákona - rodiče spoří, jsou tedy těmi, kdo mají právo peníze vybrat a nyní to půjde již bez soudu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Rodiče mohou nově spořit dětem na penzi. Stát jim k tomu přidá tisíce
Penzijní spoření pro děti... No... Moc smysl to nedává, dle mého názoru by si měl začít spořit na penzi člověk SÁM, když začne pracovat. Pokud rodiče spoří dětem, potom by to mělo být na rozjezd jejich aktivního života (např. bydlení). "Dětské" Doplňkové penzijní spoření sice umožní vybrat část prostředků v 18ti letech dítěte, ale jen část... Tedy ke spoření pro děti jsou, dle mého názoru, zajímavější možnosti na trhu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Češi spoří čím dál víc, počet střadatelů roste
Spoření a Češi. Trend, který není příliš rozšířen, ale ze studie plyne, že se blýská na lepší časy. Ideální finanční rezerva je 3-6 násobek nezbytného měsíčního výdaje a tato rezerva by se měla používat JEN pro případy výpadku příjmu (především z důvodu ztráty zaměstnání) a ne na koupi např. nové televize.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Češi si neumí spořit na důchod. Státu přitom moc nevěří, ukázal průzkum
Spoření na důchod je nekonečné téma... Všichni o něm mluví, všichni vědí, že je třeba nějakým způsobem řešit, ale málokdo tuto situaci řeší a ještě menší skupina lidí ji řeší dostatečně...
A jaká je tedy dostatečná částka pro spoření na důchod? Hovoří se o 10% čistého příjmu. Já s tímto údajem nesouhlasím, správná částka je individuální a je třeba ji určit až po analýze příjmů, výdajů a potřeb konkrétního klienta.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak si „spoříte“ na státní důchod půjde už letos sledovat on-line
Určitě dobrý nápad, v dnešní době, kdy je na webu prakticky vše, je to rozhodně krok kupředu, ale otázkou je, jak moc motivační či demotivační pro člověka tento náhled bude...
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak ochránit investice do podílových fondů na volatilním trhu?
Jednoduchý, ale zároveň dobrý článek se základními radami jaké vybírat investiční nástroje v době kolísání trhu. Není v něm sice nic nového, ale opakování je matkou moudrosti.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zlato roste nejvíc ze všech komodit. Kvůli globálním rizikům
V době propadu cen akcií se obvykle stává, že zlato posiluje, nejinak je tomu i nyní (nejistota kvůli ropě a díky čínskému trhu). Obecná poučka je, že v portfoliu investora by mělo být zlato obsaženo cca z 10%.
Pozor ovšem je třeba dát na to, aby se jednalo o investici do fyzického zlata, nikoliv jen "papírového".
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • OSTATNÍ
Které banky založí účet i nemluvňatům?
Účet pro děti. Sice je možné jej u většiny bank, které toto konto poskytují, založit již od narození dítěte, ale dle mého názoru má smysl, až v době kdy je možné vydat platební kartu, tedy od osmi let později.
V článku je přehledný popis všech dětských kont včetně poplatků a limitů.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Přidat komentář

Komentáře