Newsletter březen 2017
- od Robert Stejkora
První kvartál roku 2017 je za námi a aprílovou sobotou nám začal kvartál druhý. S obrovským náskokem na finančních serverech dominovali články, které se týkaly především hypoték. Není se čemu divit, od 01.04.2017 nám začne platit nové nařízení týkající se LTV u hypotečních úvěrů a následně se dá očekávat i schválení nového zákona o ČNB, který by s sebou přinesl její další zásahy. Ale to je až budoucnost, o čem se psalo v předchozím měsíci, o tom se můžete dočíst nyní zde v Newsletteru z března 2017.
U každého článku najdete klasicky náš komentář a články jsou rozděleny do těchto kategorií:Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní
Poradenství
- ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Přesně tak. Toto je povinnost plynoucí ze zákona. Důležité je ovšem uvést, že pojišťovna nemá oznamovací povinnost vůči finančnímu úřadu. Ten se to tedy musí dozvědět z jiné strany. Tedy od Vás.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Pojištění proti vandalovi (ať už na nemovitosti nebo autě) není úplně nejběžnější a ani plnění z něj příliš lidí nezná. Zkrátka častěji se dějí jiné věci. Ale když už se to stane, většinou to nebývá zrovna levná záležitost. Důležité pro plnění, jak je uvedeno v článku, je mít protokol od policie, tedy vše musí být před žádostí o plnění šetřeno policií.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Toto by měla být první otázka při myšlence na hypotéku, tedy: „je pro mě/nás lepší platit nájem nebo si pořídit vlastní bydlení skrze hypotéku?“, no a aby bylo odpovídání si snazší je v článku přehled cen nájemného v porovnání se splátkou hypotéky v jednotlivých městech.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Čechy neodrazují rostoucí úrokové sazby hypoték, na bydlení si půjčují stále víc
Ano, úrokové sazby rostou a dále porostou. A právě z důvodu toho, že ještě porostou, tak je zcela logické vzít si hypotéku dřív, než k tomu dojde (jednoduše nakoupit dřív než se zdraží, respektive ještě více zdraží). To, že dubnem 2017 bude získání hypotéky komplikovanější, je věc druhá…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Banky utáhnou kohouty. Na některé hypotéky už možná nedosáhnete
No, regulace s sebou bohužel přinesla spíše komplikace a ztížení pro klienty… Naprosto souhlasím s větou na konci článku: „Dokud bude na trhu přebytek peněz a bude trvat prostředí nízkých výnosů, daly by se kroky ČNB k limitování LTV přirovnat k brzdění automobilu se zařazenou rychlostí a sešlápnutým pedálem plynu.“
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Klienti si úrokové sazby hypoték fixují na delší dobu, je to výhodnější
V současné době, stále ještě, nízkých úrokových sazeb se zdá varianta co nejdelší fixace jako nejvíce logická. Ale… Nemusí být tou nejlepší variantou ve všech případech. Vždy je třeba situaci dobře zvážit, s pohledem do budoucna. Delší fixace není jen zárukou, ale i závazkem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Hypotéka po rozvodu: variant řešení je několik
No, sice se jedná o důležité téma, ale článek není nikterak objevný… Varianty uváděné v nadpisu nejsou ničím novým a pravděpodobně by je vymyslel i kde jaký laik. Na druhou stranu, moc variant ani neexistuje, takže není úplně snadné, v rámci tohoto tématu, najít něco nového.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Češi refinancují své půjčky jak diví, ušetří tak tisíce
No aby ne. Úvěrů je obrovská spousta, takže se banky logicky zaměřují na to, přetáhnout klienty jiných ústavů k sobě. Konkurence je skutečně veliká, takže pokud máte dobrou platební historii, máte díky tomu i vynikající vyjednávací pozici jak dostat od konkurence skutečně velmi výhodnou nabídku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
No tak z toho článku nejsem nadšen ani trošku. Ze startu vypadá jako zajímavé srovnání produktu ke zhodnocení financí na relativně krátkou dobu, ale… Předně, volba zvláštního investičního horizontu 6 let a veškeré tabulky převzaté ze serveru Stavebky, si docela říkají o to, že se jedná o propagaci stavebního spoření… Navíc počty u podílových fondů mi trošku nesedí, zjevně u nich nikdo nepočítá s tzv. „daňovým testem“, kdy u financí uložených minimálně 3 roky nepodléhá výnos zdanění, ale i kdyby, tak jsem se jen selskými počty dostal k jiným výsledkům… Jediné s čím mohu souhlasit, je, že na takto krátkou dobu je asi nejideálnějším produktem právě Doplňkové penzijní spoření (nástupce původních Penzijních fondů).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- OSTATNÍ
Tak předně, změna banky se dle zákona zrychlí z původních 15ti dní na 13, což je skutečně „znatelný“ rozdíl :-). Každopádně, důležité co je v článku uvedeno, že změna jako taková skutečně není složitá. Nicméně, teoreticky to lze i beze změny banky. Jak donutit tu svoji k nulovým poplatkům, tak takovou radu se můžete dočíst v jednom z našich starších článku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- PORADENSTVÍ
Pár dobrých rad. Varujícími vykřičníky je snaha „dotlačit“ klienta k podpisu smlouvy ihned a doporučování „od boku“ bez provedení řádné analýzy. Dobré je podívat se na reference poradce i na webu, něco si o něm najít. Už to, že na webu o poradci nic nenajdete, by mělo být varovným signálem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host