Newsletter duben 2018
- od Robert Stejkora
Duben je za námi. Přinesl s sebou, dá se říct, už léto (jinak se teploty, ke kterým stoupá rtuť v teploměru ani nazvat nedají) a zároveň pochopitelně neskončilo ani dění ve světě financí. Takže my vám klasicky přinášíme výtah toho nejzajímavějšího v Newsletteru z dubna 2018.
Článků tentokráte bylo skutečně pomálu a o pomyslné prvenství, co do počtu, se dělí kategorie Úvěry a konsolidace se Spořením a investicemi.
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
- ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Rodinné životní pojištění je levnější, ale rizikovější, když přijdou komplikace
Velmi zajímavý článek zabývající se tématikou rodinného životního pojištění. Předně se mi moc líbí, jak lidsky je napsán – žádná snaha o odbornost, prostě psáno pro lidi. Každopádně to zásadní je co článek obsahuje – velmi rozšířený fenomén v rámci životního pojištění rodin, kdy se uzavírá na celou rodinu jedna pojistka. Výhody jsou nesporné – je to snazší a rozhodně v 99% případů i levnější (někdy i dost výrazně), než kdyby se mělo uzavřít životní pojištění na každého člena zvlášť. Jedna pojistka na celu rodinu není rozhodně vyloženě špatný krok, jen je třeba vědět co to má za negativa a ty jsou v článku popsány jasně.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Češi mají malé pojistné limity u odpovědnosti, škody musí hradit i ze svého
Já tvrdím, a skutečně na tom trvám, že po účinnosti nového občanského zákoníku je pojištění odpovědnosti za škodu tím nejdůležitějším pojištěním vůbec! A u nejdůležitějšího pojištění by tomu měl odpovídat i limit. Tato pojistka se dá navíc pořídit za cca 2 000-3 000,-/rok s limitem 20 000 000,- (v rámci pojištění domácnosti). Dvacet milionů za tři tisíce. Skutečně je třeba o tom přemýšlet? Ano, dokud se nic nestane, tak asi ano… Ale když se něco stane?
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vyvarujte se chyb při pojištění majetku. Pozor na jeho podpojištění i přepojištění
Velice základní článek o pojištění majetku. Ale to zásadní v něm zaznívá – co je pojištění nemovitosti, co pojištění domácnosti, že je třeba si dát pozor na podpojištění a že je dobré co dva, tři roky pojistku aktualizovat. Těm, co se chtějí dozvědět o tomto tématu více, doporučuji náš vlastní článek Můj dům, můj hrad.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Lidé mají o hypotéky opět zájem i přesto, že sazby prudce rostou
Další měsíc a další skok směrem nahoru. A tentokráte navíc největší meziměsíční nárůst o celou jednu desetinu. Uvidíme, jak to bude dále. Lze očekávat, že na jaře se nárůst může uklidnit (chápejte zpomalit), neb dobrým marketingovým krokem by byly (a věřím, že budou) různé "akční" nabídky bank, které budou nabízet nižší úrokové sazby.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Srovnání hypoték: Neplaťte zbytečně, poplatky za nejběžnější služby většina bank nevybírá
Po dlouhé době článek, který se nezaměřuje na úrokovou sazbu, ale na případné další pravidelné poplatky či jednorázové platby spojené s hypotékou. Ano, rozhodně se vyplatí srovnávat hypotéku jako celek (ne jen podle úrokové sazby, která je v reklamě přes celou obrazovku).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde
Toto je vyloženě tragédie, kterou ovšem zapříčinil právě nový zákon o úvěrech z roku 2016 - lidé si půjčují jinde, jelikož nemají dostatečné vlastní prostředky. To je prostě špatně… V dnešní době je zkrátka potřeba se na koupi vlastního bydlení dostatečně finančně připravit, je třeba skutečně NĚKOLIK let tvořit finanční prostředky, které pak budou figurovat u koupě nemovitosti, bohužel, ale je to tak…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Jak vybrat stavební spoření pro děti?
To, že dosahuje stavební spoření lepšího zhodnocení, především díky státní podpoře, než spořicí účty a termínované vklady, je známá věc, ale… Co po šesti letech, kdy skončí vázací doba stavebního spoření nezbytná pro přiznání státní podpory? Pokud bude člověk ve stavebním spoření pokračovat s tím, že na něm nechá již naspořené finanční prostředky, tak efektivní úrok padne téměř na polovinu (o dalších letech pokračování nemluvě…), pozor tedy na to – stavební spoření není rozhodně vhodné na dlouhodobé spoření!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Kam uložit peníze? Experti doporučují fondy, akcie, ale i zlato
Hmmm, článek zajímavý, ale takový plytký… Úplnému laikovi moc neporadí a zkušený investor se mu vysměje, takže má hodnotu pro člověka, co už o investování něco ví, ale odborníkem rozhodně není. Tomu ovšem poskytne maximálně zajímavé tipy. No, to hlavní co si lze z článku vzít je, že dříve než po pěti letech nemá smysl dělat závěry z vhodnosti nastavené investice a že je třeba diverzifikovat. Jenže diverzifikovat 100tis., taky moc nejde – na rozumnou diverzifikaci je to prostě ještě málo…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Rady začátečníkům: jak fungují burzy a kolik stojí na nich obchodovat?
Akcie… Pro mnohé nezainteresované cosi imaginárního a nedosažitelného, potažmo i nebezpečného (z pohledu ztráty peněz). Co to ta „akcie“ vlastně je? A jak či kde se s nimi dá obchodovat? To pěkně popisuje tento článek.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host