Newsletter listopad 2018
- od Robert Stejkora
Příznačně, s prvním prosincem, napadl i první sníh a zůstal na zemi. Řekl bych, že to značí, že zima je skutečně zde. Zároveň to také značí, že je za námi listopad a to každopádně, v našem případě, primárně znamená, že nesmí chybět okomentovaný výtah článků z finančního světa – Newsletter za listopad 2018.
Loňský listopad byl na články chudší, ale ten letošní byl prakticky pravým opakem, článků bylo hodně. To, co je ovšem s loňskem shodné je fakt, že největší množství článků se v listopadu točilo kolem tématu Neživotního pojištění a v těsném závěsu byly Úvěry a konsolidace, úplně stejně jako loni.
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií: Životní pojištění Neživotní pojištění Úvěry a konsolidace Spoření a investice
- ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Finanční poradna: Jak vybrat kvalitní pojištění invalidity Pojištění invalidity je tím nejdůležitějším ze životního pojištění vůbec. To tvrdím pořád a trvám na tom – životní pojistka, která by obsahovala jen toto riziko, by nebyla úplně špatnou volbou. Ale bez tohoto rizika, nedává životní pojištění smysl. Každopádně, není pojištění invalidity, jako pojištění invalidity, pár důležitých informací k tomuto pojištění najdete právě v tomto článku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Sedm věcí, na které byste neměli zapomínat při pojištění auta Článek, který pochází z „pera“ pana Podávky, rozhodně jednoho z největších odborníků na pojištění v ČR, takže bych se sám pod jeho doporučení podepsal. Jen je třeba podotknout, že pan Podávka, byl ještě do nedávna zaměstnán u Allianz pojišťovny, a.s. a z některých odpovědí je to cítit (popisuje totiž několikrát věci, které jsou možné jen v rámci auto-pojištění od zmíněné pojišťovny).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Majitelé aut rozsah asistencí podceňují Vzhledem k popisu asistenčních služeb od pěti konkrétních pojišťoven, v článku uvedených, je to taková jejich malá reklama. Na druhou stranu, když od toho odhlédneme, tak je z článku patrná základní myšlenka: tedy, že asistenční služby se skutečně mohou více než jen hodit. Už jen jedno jediné jejich využití mnohonásobně zaplatí jejich cenu – osobně bych asistenční služby u povinného ručení nepřecházel a nešetřil na nich – čím starší pojištěné vozidlo, tím je jejich sjednání důležitější.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Komu zdraží povinné ručení? U těchto skupin je to nejpravděpodobnější Bohužel v poslední době, docela běžný jev. Místo aby povinné ručení bylo rok od roku levnější pro ty, co jezdí bez nehody, tak se často stává, že se jim cena nezmění nebo dokonce nepatrně stoupne. Sice za každý rok bez nehody, získají řidiči slevu, díky vyššímu bonusu u povinného ručení, ale tato sleva se vypočítává z aktuální základní sazby a pokud tato stoupá… Důvody nárůstu jsou pěkně vysvětleny v článku. Zároveň je z článku patrné, co stojí, jaká škoda (na pár příkladech). To jen potvrzuje, že obdobu "povinného ručení", je rozumné mít sjednáno i mimo auto, jinými slovy, mít pojištění odpovědnosti za škodu v běžném občanském životě. Je to prostě nutnost. Lépe řečeno, měla by být…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Byty zdražují. Pozor na podpojištění Ano, tohle je velmi dobrý článek, jelikož upozorňuje na skutečnost, kterou si málokdo uvědomuje. Tou je, že výhoda v podobě rostoucí hodnoty nemovitého majetku, v současné době, s sebou také přináší nutnost zamyslet se nad stávající pojistnou částkou v pojištění, této nemovitosti. V článku je pěkně popsáno, co toto neaktualizování pojistné smlouvy, může mít za následek – konkrétně je to podpojištění, které je v článku taktéž pěkně vysvětleno.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Co si ohlídat, aby vaše pojištění chaty či chalupy bylo skutečně účinné Chaty a chalupy, tedy rekreační objekty a jejich pojištění. Někteří to vůbec neřeší, někteří to řeší jen tak pro klid „abych tam něco měl“. Ani jedno není správně, respektive do té doby, dokud se něco nestane… A pokud se něco stane, tak je důležité, aby pojistka byla kvalitní, ne aby byla o 356,- ročně levnější…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Zdražování hypoték pokračuje, zájem o ně neklesá Říjen s sebou přinesl druhé nejvyšší meziměsíční navýšení průměrné úrokové sazby u hypotečních úvěrů (největší, dosavadní skok byl v období únor/březen 2018). Průměrná úroková sazba se vyšplhala v říjnu na 2,66 % p.a. (reálná – nejčastější, byla ovšem na úrovni 2,89 % p.a.), je více než zřejmé, že konec roku s sebou přinese běžné sazby na úrovni 3 % p.a.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Povedou nová pravidla ČNB k rozšíření úvěrů ze stavebního spoření? Moc pěkný článek, který popisuje výhody, ale i úskalí úvěrů ze stavebního spoření. Jsem rád, že je v článku uvedeno (sice až na konci, ale přeci), že zajištěné úvěry ze stavebního spoření ještě nejdou schopny konkurovat klasickým hypotékám, jinými slovy úvěr ze „stavebka“ není tím nejvýhodnějším řešením pro všechny případy (jak rádi tvrdí zástupci stavebních spořitelen).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Šest tipů, jak refinancovat úvěr s nízkým a nestabilním příjmem Pozor, pozor, nadpis je sice lákový, ale neočekávejte od článku žádná „magická“ řešení. Nízký a nestabilní příjme je skutečně problém a článek maximálně poradí jak se na nastalou budoucí situaci připravit, pokud máte nyní nízký a/nebo nestabilní příjem a nyní chcete refinancovat, tak vám článek nepomůže.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody Článek je takovým soubojem mezi úvěrem ze stavebního spoření a hypotékou. Když sečteme body, tak je to 3 : 2 ve prospěch „stavebka“, osobně si myslím, že bod, který stavební spořitelny obdržely za první „kolo“ nazvané „ZAJIŠTĚNÍ“, je do jisté míry sporný, ale co člověk, to názor. Pokud budeme brát článek s nadhledem a primární v něm budou sdělené informace, potom není špatný a pro přehled je použitelný. Nicméně, nepokládal bych jej za bernou minci při rozhodování, co je lepší.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Stavební spoření opět na vrcholu, spořitelny lákají klienty na časově omezené akce Popis aktuálních nabídek několika stavebních spořitelen. Jednoduše, seznam těch, u kterých do konce roku můžete získat stavební spoření se zvýhodněním (vyšší úročení či nulový poplatek za sjednání).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Kam uložit peníze? Spořicí účty mají od listopadu novou jedničku Relativně velké srovnání aktuální nabídky spořících účtů v bankách. Včetně přehledné tabulky a popisu případných podmínek, které musíte splnit, abyste dosáhli na vyšší, tedy „bonusové“ zhodnocení u spořících účtů (pokud u nich taková podmínka existuje).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Kam uložit peníze? Na inflaci stačí jen tři termínované vklady, a to ještě ne vždy Doplnění předchozího článku, jen tentokráte je zde přehled nejzajímavějších termínovaných vkladů. Oproti spořícím účtům vyžadují dodržení sjednaného termínu uložení financí (odtud název) a při nedodržení jsou klienti vystaveni určité sankci. Důležité je mít na paměti, že inflace se pohybuje aktuálně nad úrovní dvou procent ročně. Takže cokoliv, co připíše nižší zhodnocení, technicky finance znehodnocuje. Pokud porovnáme s uložením financí na spořících účtech, které naopak žádné vázání financí nevyžaduji, tak rozdíly jsou natolik malé, že mi nepřijde, ani v nejmenším, využití většiny termínovaných vkladů jako efektivní.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host