Newsletter prosinec 2018
- od Robert Stejkora
Začal nám další rok, rok 2019. A my s jeho začátku přinášíme, již pravidelný měsíčník. Naše ohlédnutí za předchozím měsícem s výběrem a okomentováním nejzajímavějších článků z finančního světa, tedy Newsletter z prosince 2018.
Pokud se prosinec 2017 nesl v duchu blížících se svátků a byl tedy volnější, co do počtu článků, tak pro prosinec 2018 to neplatilo. Ne že by byl přímo zaplaven množstvím různých, zajímavých článků, ale bylo jich dost – na poslední měsíc roku neobvyklé. Ale to je na jednu stranu dobře – alespoň bylo z čeho vybírat. Tentokrát se o prvenství, v počtu článků, dělí téma Neživotního pojištění (to už tu hodně dlouho nebylo) spolu s Úvěry a konsolidacemi.
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní
Poradenství
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Srazil na sjezdovce v Alpách lyžařku. Stálo to dva miliony korun
Srážka na sjezdovce, na dojezdové ploše u vleků a dva milióny jsou pryč… Budu se už o x-té opakovat, ale pojištění odpovědnosti za škodu, ať už v ČR, tak i v zahraničí, je tím nejdůležitějším pojištěním vůbec. Nejde jen o to jej mít, ale mít i sjednány dostatečné limity. Osobně bych nešel pod limit 5mil. v ČR a EU a ideálně neomezený limit, kdekoliv dál.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží
Výborný článek s tématikou pojištění vozidel. Je sice kapku delší, ale o to přínosnější. Jednak se v něm lze dočíst o asistenčních službách, lépe řečeno o tom, proč jsou důležité, ale hlavně je na jeho konci zodpovězeno několik dotazů na situace, které mohou potkat každého řidiče. Doporučuji si článek nastudovat, skutečně se mohou rady z něj hodit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Komerční pojišťovna nabízí pojištění osobních věcí. Funguje na bázi předplatného
V podstatě se jedná o reklamu na nový produkt Komerční pojišťovny, ale vzhledem k jeho „jedinečnosti“, stojí za zmínku. Důležité je brát tento produkt jako skutečnou novinku, proto ještě není úplně „dopracovaný“ – pojišťovna sama musí zjistit, jak se bude produkt chovat, především z titulu škodového průběhu a dle toho jej bude následně upravovat. Zásadní úskalí, osobně, spatřuji v omezenosti na možnost pojistit pouze 4 konkrétní osobní předměty a dále v relativně vysoké spoluúčasti a v plnění v cenách obvyklých – můj osobní názor je, že se jedná o nápad na produkt, který na trhu není a snahu jej prostě prodat, přidanou hodnotu v něm příliš vysokou nespatřuji.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Na hypotečním trhu nastává ochlazení, úrokové sazby strmě rostou
Předposlední měsíc roku a hned rekordní meziměsíční navýšení průměrné úrokové sazby u hypotéky. Ano, cena tohoto dluhu na pořízení bydlení stále roste a podmínky jsou po 1. říjnu přísnější, bohužel je se s tím třeba smířit. Růst úrokové sazby jen tak neskončí, osobně se domnívám, že v roce 2019, překročí 3,5% p.a.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vyplatí se nyní mimořádná splátka hypotéky?
Tak, tak, článek krásně demonstruje, jak NEdává smysl, pořídit si hypotéku s nízkou úrokovou sazbou, kterou si člověk třeba i zafixoval na dlouhou dobu a pak činit mimořádné splátky… Zbavovat se dluhu, ať už celého nebo i částečně, má smysl, jen v případě, že úroky na něm jsou vyšší, než o kolik by byl schopen člověk své finanční prostředky zhodnotit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Kvůli půjčkám na dárky hrozí pád do dluhové pasti
Článek s touto tématikou byl v našem Newsletteru už několikrát a jako vždy budu trvat na tom, že krátkodobé půjčky, navíc od nebankovních institucí, nejsou vůbec ničím dobrým. Zamysleme se, proč si člověk nepůjčí v bance, ač ta mu dá lepší úrokovou sazbu? Protože jej banka odmítne? A proč, nemá k tomu nějaký důvod? Pokud nepůjčí banka, neměl by si člověk půjčovat vůbec. Dále je třeba pamatovat na obecné pravidlo, že půjčovat si na něco, co daná půjčka „přežije“, je prostě špatně (ideální příklad je půjčka na např. zimní dovolenou – ta skončí za týden, ale půjčka bude splácena ještě několik měsíců…).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Mít finanční plán nemusí být nuda. Jak nastřádat tisíce i miliony
Finanční plán je v podstatě ta nejvyšší liga finančního poradenství. Uzavřít pojistku na auto umí každý, ale vytvořit skutečně Finanční plán, který bude mít navíc smysl a přínos, to už je věc druhá. Zásadní ovšem je, že pojistku na auto vám může někdo „prodat“ – když máte auto, potřebujete pojistku. Ale finanční plán, prostě musíte chtít, jinak nikdy nebude mít ten skutečný smysl a přínos.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- OSTATNÍ
Společně, nebo každý sám? Poradíme, jak řešit finance v domácnosti
Dobrý článek. Dobrý jako inspirace toho, jak se postavit k partnerskému životu z pohledu financí. Zajímavé je v něm především doporučení „10:20:30:40“, tedy doporučení jakým způsobem efektivně rozdělit příjmy na jednotlivé výdaje.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- PORADENSTVÍ
Všechny pojistky se v Česku musí uzavírat podle nových pravidel
S příchodem 01.12.2018 dopadla na finanční poradenství, jako kladivo, nejnovější a asi nejrozsáhlejší regulace. V podstatě se týká hlavně poradenských firem a finančních poradců, ale není úplně od věci, aby každý věděl co to znamená – jednak proto, aby věděl na co má od finančního poradce nárok, ale také to, co musí finanční poradce splňovat a že toho není málo – myslím, že by bylo fér, aby si lidé těch co v oboru zůstanou i po této regulaci, začali více vážit (uznávám, teď jsem si trošku „přihřál polívčičku“ 😊).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host