Newsletter leden 2020
- od Robert Stejkora
První měsíc roku 2020 právě uplynul. Jeho závěr provázel začátek prodlouženého víkendu (tedy jen pro školáky), kvůli pololetním prázdninám. Pro nás to ovšem znamená, že je čas zveřejnit okomentovaný výtah článků z finančního světa, nebo-li Newsletter z ledna 2020.
Největší podíl z našeho Newsletteru si zabralo téma Spoření a investic. Navíc drží toto své prvenství, co do počtu článků, s obrovským náskokem.
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Finanční poradna: Zimní škody a jak se proti nim pojistit
Zima se ještě pořádně nepředvedla (možná díky Bohu), ovšem to je dobře i z toho důvodu, že je více času se na ni připravit. V článku se píše o nejčastějších pojistných událostech, které jsou spojeny právě se zimním obdobím. Spousta škod se točí kolem pojištění odpovědnosti za škodu – jak stále tvrdím, prakticky tím nejdůležitějším pojištěním vůbec (ať je zima nebo léto). Jediné, co je v článku zavádějící je údaj zcela na konci – poškození sousedova auta vaším stromem – k tomu účelu nepomůže pojištění odpovědnosti v občanském životě (jak je v článku uvedeno), ale pojištění odpovědnosti za škodu z držby nemovitosti.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
V nouzi pomůže asistenční služba pojišťovny, není třeba utrácet za řemeslníka
Málo známé věc – asistenční služby v rámci pojištění majetku. Sice se mohou zdát jako maličkost, ale pokud se něco stane, pak mají nespornou výhodu. V článku je uvedeno, že asistenční služby jsou běžné u každého pojištění majetku (nemovitost nebo domácnost), ale pozor, to platí u novějších smluv, ve starších smlouvách tak běžné nebyly…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Hypotéky už nezlevňují, zájem klesá
S dalším měsícem přišlo sice další snížení průměrné úrokové sazby, ale snížení o jednu setinu je obdobné jako žádné snížení. Navíc o jednu setinu došlo k poklesu už třetí měsíc za sebou. To a také zdražování hypoték u velkých hráčů na hypotečním trhu v podstatě znamená jediné, že možnosti dalšího poklesu už jsou vyčerpány a je třeba počítat s tím, že úroky spíše začnou zase růst…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Financování starších družstevních bytů má svá specifika
Družstevní byty. Jejich výhodou je z pravidla nižší cena než koupě obdobného bytu do OV a pak především absence povinnosti platit daň z nabytí nemovitosti. Ovšem z pohledu financování to rozhodně růžové není – ne každá banka umí zmíněné zafinancovat (pokud pomineme variantu, že máte do zástavy jinou, vhodnou nemovitost), takže je menší výběr a u těch co je zafinancovat dokáží, se jedná zpravidla o dražší úvěr než „klasická“ hypotéka. V článku je nicméně vše pěkně popsáno. Pokud se poohlížíte po koupi bytu a přemýšlíte i o možnosti koupit družstevní byt, pak článek doporučuji.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Zájem o drahé kovy stoupá a s ním také ceny
Copak drahé kovy… V poslední době se s nimi doslova roztrhnul pytel. Nabízí je kde kdo a často za použití „strašící pohádky“, že se blíží prakticky finanční apokalypsa a všichni musejí mít zainvestováno v kovech… Pravdou je, že drahé kovy jsou historicky udržitelem hodnoty, ale má smysl do nich investovat vyšší částky – pořídit si produkt, který investuje např. do zlata s tím, že budete „spořit“ 500,-/měs. je vyloženě špatně. V případě zlata doporučuji nakupovat minimálně po uncích, a navíc pouze jako menší část portfolia.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Spořicí účty v lednu 2020: kam se vyplatí vložit peníze?
Standardní srovnání spořících účtů, které se v našem Newsletteru objevuje relativně často. Nyní se jedná o aktuální nabídky bank z ledna 2020. Ale to, co je na článku výjimečné, je přepočítání různých „akčních“ nabídek na skutečný, efektivní úrok. Moc pěkně je pak vidět rozdíl mezi reklamou a skutečností.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Termínované vklady 2020: Ani ty nejlépe úročené inflaci neporazí
V předchozím článku bylo srovnání spořících účtů a v tomto se jedná o termínované vklady. V článku je jejich aktuální nabídka, včetně zhodnocení. Obecně se tento produkt netěší velké oblibě. Důvod je nasnadě, zhodnocení nepokryje ani inflaci, není zas tak vzdálené od zhodnocení spořících účtů, ale přesto musíte peníze vázat na předem danou dobu a pokud by měla být tato doba delší (např. 10 let), pak skutečně nemají smysl a lze najít efektivnější produkty.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Většina účastnických penzijních fondů loni překonala inflaci
Článek krásně demonstruje, že volba konzervativní strategie (případně té s garancí nezáporného výnosu, kterou uplatňují všechny původní Penzijní fondy) přináší pouze jistotu ztráty, a to buďto vůči inflaci nebo vůči dynamicky nastaveným fondům – na dlouhém horizontu se skutečně NEvyplatí volit konzervativní strategii, je to vyloženě vyhazování peněz. Každopádně, to nejdůležitější je, že „penzijko“ je dlouhodobý produkt a dělat závěry po výsledcích jediného roku je nemoudré – teď mohou všichni jásat, ale přesně před rokem mohli stejně tak všichni upadat do depresí, jelikož výsledky za rok 2018 byly záporné… Je třeba se dívat na průměrný výnos za co nejdelší období (v případě Doplňkového penzijního spoření to lze za období 2013-2019) a především nechat prostředky co nejdéle pracovat. A pokud to má být dlouho, tak jedině v dynamické strategii.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Čí jsou peníze na dětském stavebku a může je otec vybrat bez souhlasu matky?
Výborný článek, v podobě rozhovoru, který krásně vysvětluje všechna základní specifika stavebního spoření pro děti. Na jeho závěru je navíc aktuální „akční“ nabídka jednotlivých stavebních spořitelen. To, z čeho mám velkou radost je, že v článku přímo zaznívám, že pokud skončí 6letá vázací doba stavebního spoření (a zde je lhostejno, zda je na dítě či dospělého), tak je třeba finance vybrat, uložit jinam a založit stavební spoření nové – pokračování ve spoření i po těchto 6 letech je rozhodně velmi nevýhodným počinem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Do kterých dluhopisů má smysl investovat a kdy jde o velké riziko
Tento článek je v našem Newsletteru především kvůli jeho závěru. Tedy pozor na dluhopisy malých firem, které jsou lákavé díky „slíbenému“ vysokému zhodnocení. Je třeba pamatovat na: „slibem nezarmoutíš“ a pak především na možnost totální ztráty (tedy nejen to, že nedostanete slíbený výnos, ale navíc můžete dojít i o celý svůj vklad – v článku zmíněný Zoot budiž toho příkladem).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Co jsou ETF fondy a jak se dá do nich investovat a vydělat
Kapku delší článek, ale díky tomu moc pěkně, a hlavně srozumitelně popisuje co je ta, v poslední době často používaná, zkratka „ETF“. Jedná se o investování do tzv. pasivně spravovaných fondů, které v podstatě jen kopírují konkrétní index (např. index akcií patřících do S&P 500). Díky této „pasivitě“ jsou z pravidla levnější než klasické podílové fondy, ale to s sebou nese i nevýhodu v podobě nemožnosti vydělat na tom, když některý ze segmentů „vystřelí“ nahoru (to s indexem jako takovým totiž nic neudělá). Ale to nejzásadnější, stále se jedná o investici a největším nepřítelem jsou emoce investora, pokud nenecháte fond dostatečně dlouho pracovat, tak vám nevydělá žádný…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host