Newsletter únor 2020

od Robert Stejkora

Přesně před rokem začínal náš úvod do Newsletteru informací, že poslední únorový den bylo až 20 °C. Letos sice tento rekord pokořen nebyl, ale i tak je možné uzavřít podobně jako loni, a to tím, že zimu můžeme považovat za ukončenou. Letošní únor byl sice prodloužen o jeho 29. den, ale i přes to bylo článků skutečně velmi málo a museli jsme se hodně snažit, abychom vyhledali a okomentovali, alespoň pár těch nejzajímavějších. Naštěstí se povedlo a my můžeme přinést náš klasický měsíčník v podobě Newsletteru února 2020.

Největší počet článků byl tentokráte na téma Spoření a Investic, stejně jako loni 😊.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Poradenství

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Pojištění na hory? Rozhodně ano! Pár korun za den vám může ušetřit miliony
Letos sice zima těm zimním sportům moc nepřeje (alespoň u nás), ale to neznamená, že bychom na toto téma (tedy pojištění na hory), měli zapomenout. Naopak. Opakování je matka moudrosti a tento článek je za mě vynikající – je v něm popsáno vše důležité, včetně přehledu toho, kolik vás bude stát taková pojistka na týden v zahraničí a jako doplnění i jednoduchý přehled nabídek jednotlivých pojišťoven, včetně upozornění na časté výluky.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky pomalu zdražují, zájem klesá
První měsíc letošního roku s sebou přinesl zvýšení průměrné úrokové sazby u hypoték. Sice nepatrné, ale už toto nepatrné zvýšení nás vrátilo do října 2019, kde byla průměrná úroková sazba shodná. V únoru navíc ČNB zvýšila základní úrokové sazby, takže se dá očekávat, že porostou úroky i u úvěrů. Doporučením rozhodně je, s pořízením hypotéky už není nač čekat a když už si ji pořídíte, zafixujte si úrokovou sazbu na co nejdelší dobu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spořicí účty v únoru 2020: kam se vyplatí vložit peníze?
Sice se článek s tématikou aktuální nabídky spořících účtů objevuje skoro v každém našem Newsletteru, ale není se čemu divit. Jedná se o produkt, který se může ze dne na den změnit, a proto je dobré mít přehled o aktuální nabídce, kam krátkodobě zaparkovat své finance, případně kam si uložit svoji „pohotovostní“ rezervu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Termínované vklady v únoru 2020: kde jsou nejlepší úrokové sazby?
Klasickým doplněním článku o spořících účtech, bývá obdobný, jen s termínovanými vklady. Opět je v článku pěkně srovnána nabídka dle výše vkladu a doby jeho uložení a zároveň jsou v tabulkách zvýrazněny i vklady u bank a družstevních záložen, které často nabízejí lepší zhodnocení než banky, ale s nezanedbatelnou podmínkou v podobě členského vkladu, který se nezhodnocuje a není pojištěn.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

KOMENTÁŘ: Jak si vedou dynamické účastnické fondy a který si vybrat?
Moc pěkný článek. Obdobné články se zabývají pouze zhodnocením jednotlivých fondů, ale nenajdeme v nich, jak vlastně tyto fondy investují a s čím je třeba počítat. Pokud někoho zajímá, jak investuje zrovna jeho fond nebo si chce Doplňkové penzijní spoření sjednat a chce se rozhodnout dle více kritérií než jen zhodnocení, tak je pro něj tento článek ideální.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

KOMENTÁŘ: Koronavirus ovlivňuje i akciové trhy
Bylo by zvláštní, pokud by i v našem Newsletteru nebyla zmínka o aktuálním tématu s magickým slovíčkem „koronavirus“. Ovšem v našem případě to nebude ohledně prázdných regálů v supermarketech, ale s tématikou investic. Jak je hned v úvodu článku uvedeno, tak akciové trhy reagují na neznámé. V případě koronaviru tomu není výjimkou. Ovšem než očekávat apokalypsu, výrazně moudřejší je využít aktuálních propadů k nákupům (stejně jako když jsou v obchodech slevy). No a v případě investorů, kteří investují pravidelně stejnou částku? Ti mohou zůstat úplně klidní, tedy pokud dodrží jejich investiční horizont a nezpanikaří ze zpráv v televizi a nezačnou svá portfolia vybírat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • PORADENSTVÍ

Finanční poradci už nejsou, co bývali, obor se hodně posunul, říká expert
Závěrečný a spíše doplňující článek v našem Newsletteru. Je zde spíše pro zajímavost. Nic převratného v něm nezaznívá (navíc je relativně dlouhý), ale pokud přeskočíte část rozhovoru, ve kterém se mluví o novele zákona o nahrávání hovorů, pak v něm zaznívá nemálo zajímavých úvah. Za mě bych pouze doplnil, že finančního poradce je třeba si vybrat (to že vám někdo zavolá, že na vás dostal doporučení a že vám chce nabídnout službu, to není finanční poradce, to je prodejce…) a k výběru by mělo být možné dohledat o poradci nějaké info. Tedy měl by být dohledatelný na webu, měl by mít svůj web a pochopitelně by měl mít i všechna potřebná povolení a licence. O delší zkušenosti, a tedy jeho větší odbornosti, ani nemluvě.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře