Newsletter březen 2020
- od Robert Stejkora
Letošní březen se nesl ve znamení pandemie koronaviru a v naší republice zároveň zavedením nouzového stavu. Situace, kterou zažil jen málokdo a zároveň situace, která má dopad úplně na celé fungování naší republiky. To hlavní, v rámci financí, na co má koronavirus dopad jsou úvěry a investice. Kolem tohoto tématu se také točí valná většina článků. V podstatě jen těžko najdete článek, který by se nějak koronaviru netýkal. Opět jsme pro vás vybrali články, které jsou nejzajímavější, případně pro vás mohou mít největší přidanou hodnotu a ty jsme opatřili i naším komentářem. Tak jako bývá zvykem. A vše přinášíme v Newsletteru z března 2020.
Články jsou rozděleny tentokrát do těchto kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
- ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Životní pojištění ve světle koronaviru. Kdy pomůže a kdy ne?
Tento článek sem dáváme spíše pro zajímavost. Jedná se v něm totiž o rozhovor se zástupkyní jedné konkrétní pojišťovny, a tedy to co je v něm uvedeno, nemusí platit také pro vaši vlastní pojistnou smlouvu. Nicméně v některých věcech mají pojišťovny přístup podobný (např. uplatnění čekací či karenční doby) a proto se tento článek, pro velmi obecný přehled, hodí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Na havarijních pojistkách Češi přeplácejí tisíce korun ročně, smlouvy totiž neaktualizují
Toto je velmi důležitá informace, tedy, že je třeba si havarijní pojistku aktualizovat, kvůli snižujícím se cenám ojetých vozidel. Pojišťovny budou vyplácet vždy hodnotu vozu ve výši jeho aktuální hodnoty na trhu (s výjimkou připojištění GAP u nových vozidel, kdy je plná cena, skrze toto připojištění, garantována z pravidla po celé 3 roky), takže pokud máte vozidlo pojištěno na půl milionu a za několik let dojde k totální škodě, pak vám pojišťovna půl milionu nevyplatí!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Banky hypotéky dál zdražují, i tak únor v objemech atakoval rekord
Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěru, v únoru zase vzrostla, dostala se na hodnotu 2,42 % p.a., co bude následovat, ve světle aktuální situace je kapku ve hvězdách. Březen, dle mého názoru, bude v růstu průměrné úrokové sazby pokračovat a změnu trendu můžeme teoreticky čekat od dubna, či května.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Sazby hypoték mohou jít na historické minimum
Velmi kontroverzní článek… Ano, ČNB výrazně snížila základní úrokovou sazbu a z logiky věci, by se měly začít snižovat úroky u hypotečních úvěru, ale… Stačí se podívat na loňský rok, kdy ČNB základní úrokovou sazbu zvyšovala a přesto, průměrná úroková sazba u hypoték klesala. Vzhledem k poklesu úrokové sazby v loňském roce, je možné, že se banky vyčerpaly s možnostmi úroky výrazně snižovat. Dále je třeba brát v potaz i situaci s odkladem splátek, které banky slibují až na 3 měsíce, což je bude taktéž stát finance a sníží jim cashflow. Pokud dáme jen tyto dva fakty dohromady, tak pravděpodobnost výrazného snižování úrokových sazeb už tak jednoznačná není… Jaká bude skutečnost, se jistě již brzy dozvíme.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Odklad splátek úvěrů a hypoték: Podmínky bank se liší
Banky přislíbily, že pomohou svým klientům vzhledem k potížím, které způsobuje pandemie koronaviru a s ní spojený nouzový stav v ČR. Konkrétně možností odkladu splátek až o 3 měsíce. V tom jsou banky v podstatě jednotné. To, v čem se jejich přístup různí je, za jakých podmínek a vůbec komu tuto možnost poskytnou. Momentálně pouze MONETA umožní odklad splátek všem klientům. Ostatní banky budou žádosti posuzovat individuálně (přesně jak jsem čekal).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Odklad splátek hypoték? U většiny bank lidé prodělají
Velmi zajímavá článek, který doplňuje ten předchozí. Je totiž důležité si rozmyslet, pokud chcete podat žádost o odklad splátek, zda-li se vám to vyplatí. Jelikož u některých bank, se bude váš úvěr úročit i po dobu trvání odkladu splátek (a tedy na konci přeplatíte více). Otázkou tedy je, zda-li je pro vás krátkodobé přerušení splácení úvěru nezbytné, a tedy jestli vám stojí za vyšší přeplatek na úvěru v budoucnu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
KOMENTÁŘ: Důvěra v dluhopisy je pouhý mýtus. Pět důvodů, proč je nekupovat
Nadpis je dost drsný – „nekupujte, je to špatně!“, nebyl bych až tak ortodoxní, ale je nezpochybnitelná pravda, že drobný, nekvalifikovaný investor bude těžko správně vybírat konkrétní dluhopis, pro něj je rozhodně násobně lepší koupit dluhopisový podílový fond (násobně lepší, především kvůli násobně menším nervům, které s tím může mít). Každopádně jinak je článek skutečně dobrý a správně upozorňuje na rizika spojená s dluhopisy, které pro mnoho lidí znamenají bezpečí, jistotu, či garanci (která je v rámci investování tím nejhorším co může zaznít).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Spořicí účty v březnu 2020: kam se vyplatí vložit peníze?
Aktuální nabídka spořících účtů. Od Newsletteru z minulého měsíce nedošlo vůbec k žádné změně a nabídka je i v březnu úplně stejná (bohužel, nebo díky Bohu, jak se to vezme :-)).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Nemovitostní fondy zatím koronavirová epidemie příliš neohrožuje
V poslední době se píše především o „obrovských“ propadech v rámci akcií (ale také třeba dluhopisů). Stávající situace, jako by se vyhýbala investici do nemovitostních fondů. A je to docela logické, tento typ investice totiž profituje zcela na něčem jiném než investice např. do akcií, kde každá nejistota na trhu umí pohnout s křivkou. Proto jsou nemovitostní fondy vhodným doplňkem portfolia investorů, jelikož příjemně diverzifikuji.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Měli jsme víc spořit, rezerva nám teď chybí, litují mnozí Češi
Finanční rezerva. Alfa a omega každého dobrého finančního plánu. To že lidé spoří či investují na zajištění lepšího důchodu, to že mají sjednané pojistky na krytí závažných nemocenských a úrazových rizik, to je v pořádku, ale bez dostatečné finanční rezervy je to k ničemu. Protože pokud nastane situace, kterou zažíváme nyní a lidé bez rezervy potřebují pokrýt běžné životní potřeby, pak jsou pojistky a další, dlouhodobé spoření na obtíž. Já tvrdím, že člověk by měl mít finanční rezervu minimálně na 3 měsíce jeho běžných měsíčních výdajů. Tato rezerva by měla být co nejsnáze dosažitelná (ideálně např. spořící účet) a po jejím využití, po pominutí situace, která si to vyžádala, by si ji měl člověk, v co nejkratší době, prioritně znovu vytvořit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host