Newsletter únor 2022
- od Robert Stejkora

Ještě loňský únorový Newsletter byl na články spíše skoupý a vše se točilo v podstatě jen na jednom tématu. Letos je tomu jinak. Newsletter z února 2022 má zastoupení ve 4 kategoriích a článků bylo skutečně hodně a nebylo snadné jich vybrat jen několik málo. Také proto je tento Newsletter relativně dlouhý a je toho v něm hodně, pochopitelně a klasicky včetně našeho komentáře.
Ze zmíněných 4 kategorií je letos nejvíce článků v kategorii Spoření a investic, ač jí „šlape na paty“ kategorie Neživotného pojištění, což je relativně anomálie, jelikož v této kategorii toho obvykle moc nebývá.
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
KOMENTÁŘ: Jak čelit Inflaci v pojištění bytů, rodinných domů i aut
Zajímavý pohled na inflaci a pojištění nemovitostí, respektive povinné ručení. V tom druhém případě lidé pociťují inflaci neustálým zdražováním (ač se jim zvyšuje bonus) pojistného. Ale v případě prvním, tam pozor, protože pokud neudělá ten, co má pojištěnou nemovitost kroky vedoucí k přepočtu její aktuální hodnoty a nepožádá pojišťovnu o navýšení, tak tady sice inflaci nepocítí, ale hrozí, že velmi znatelně pocítí případné krácení plnění kvůli podpojištění.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Úraz na ledu nebo zmrzlé trubky. Které zimní patálie uhradí pojišťovna?
Obdobný článek se objevuje na finančních serverech pravidelně každou zimu. Ale není na škodu si jej sem tam zopakovat, aby člověk věděl, na co má nárok v případě různé škody spojené se zimou. A možná ještě důležitější je, aby věděl, co musí udělat proto, aby mu vůbec nárok vznikl.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Srážka na sjezdovce vás může přijít na miliony, pojištění odpovědnosti je nezbytné
Pojištění odpovědnosti za škodu. Opakuji se už snad po sté, když napíši, že se jedná o v podstatě nejdůležitější pojištění vůbec. A škody na zdraví, které mohou vzniknout při lyžování to jen a jen potvrzují. Od letoška je povinné mít toto pojištění sjednáno, pokud chcete lyžovat v Itálii, ale osobně doporučuji mít ho, ať lyžujete kdekoliv. Pokud to bude na českých horách, stačí vám pojištění odpovědnosti, které máte součástí např. pojistky domácnosti (tedy pokud u něj máte limit alespoň v řádu milionů), ale pokud přejedete hranice, tak byste měli mít sjednané cestovní pojištění, které bude obsahovat i pojištění odpovědnosti.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Když vás potrápí (nejen) vichřice. Podpojištěné domy nemají nárok na adekvátní náhradu škody
Článek s tématem podpojištění se v našem Newsletteru objevuje relativně často. A mohu slíbit, že se bude často objevovat i nadále, protože je to velmi, velmi důležité a závažné téma. V tomto článku je velmi jednoduše, ale zároveň správně vysvětleno, co to to podpojištění vlastně je. Dále pak i vysvětlení častých výrazů, které se týkají pojištění majetku a na závěr pak i info o důležitosti pojištění odpovědnosti za škodu (včetně příkladů co je schopno krýt ve vztahu k vaší nemovitosti). V článku je nicméně uvedeno, že je třeba správně určitě hodnotu nemovitosti. K tomu bych přidal ještě i link na jeden web ZDE >>> kde si můžete snadno, zdarma a bez zanechání osobních údajů hodnotu nemovitosti orientačně spočítat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Hypotéky rekordně zdražují. Během roku mohou sazby atakovat 7 procent
Minulý měsíc došlo k úplně nejprudšímu nárůstu úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Sazba poskočila o 0,44 % p.a. na průměrnou sazbu 3,43 % p.a. A jelikož dost z těch hypoték, které se na této průměrné úrokové sazbě podílely jsou ještě z loňska, tak je více než jasné, že skutečné úrokové sazby u nových hypoték jsou vyšší. Reálně se nyní sjednávají hypotéky s úrokovou sazbou lehce pod 4,5 % p.a. Toto je bohužel skutečnost, se kterou se budeme muset, po mnoha letech, naučit zase žít…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Tři miliony občanů mají nárok na levný úvěr. Nejste mezi nimi?
Relativně bulvárně pojatý nadpis článku. Ve skutečnosti se v něm pak píše o klasickém stavebním spoření 😊. Nicméně, článek je velmi dobrý po jeho obsahové stránce (taky je kapičku delší) a moc pěkně vysvětluje rozdíly mezi překlenovacím a řádným úvěrem ze „stavebka“ a jaké jsou podmínky pro získání toho výhodnějšího (řádného). Každopádně, já si neodpustím doplnění. V článku jde totiž o to, že vzhledem ke garantovaným sazbám u řádného úvěru je pravděpodobné, že tyto úvěry nahradí hypotéky, u kterých sazby rostou. Ovšem důležité je si uvědomit, že pro zisk řádného úvěru je třeba mít naspořeno z pravidla 40 % celkové částky, a pokud se budeme bavit o úvěru na nemovitost, v dnešních cenách, tak to je velká suma peněz. Jednak málokdo takovou sumu peněz na „stavebku“ má, a ten kdo ano, tak se mu tyto peníze znehodnocuji inflací, že to až pěkné není… Osobně si tedy nemyslím, že na úvěry ve výši několika milionů je „stavebko“ ideální produkt…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Spoření v únoru: Kam vložit peníze? Velký přehled
Klasický, každoměsíční přehled aktuálně nejvýhodnějších spořících produktů typu spořící účet, případně termínovaný vklad. V tomto posledním přehledu se do srovnání dostaly i některé stavební spořitelny, což moc nechápu, jelikož se jedná o jiný druh produktu, ale budiž. Pokud tedy přeskočíte info o stavebním spoření, tak pokud hledáte nejvhodnější spořící účet, pak zde máte aktuální nabídku. Link na klasické srovnání je níže, jak jste zvyklí, ale vzhledem k tomu, že v současné době se zhodnocení na spořících účtech mění třeba i ze dne na den, tak přikládám ještě link na článek s čerstvými novinkami, kde jsou i banky, které se normálně ve srovnání nevyskytují, jelikož do teď neměly co nabídnout. Doplňující článek „Kdo dá víc? Banky od března znovu zvýší úrokové sazby na spoření“ je tedy ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Stavební spoření: Je lepší bonus 2000 Kč Buřinky, nebo sazba 1,7 % Monety? (srovnání)
Časy, kdy byla všechna stavební spoření stejná a lišila se jen tím, kde je 100 % sleva ze vstupního poplatku jsou už nějakou dobu pryč. Nyní už je třeba vybírat pečlivěji. V článku sice není kompletní srovnání aktuální nabídky stavebních spořitelen, ale přímé porovnání dvou akčních nabídek. Super je, že je výhodnost demonstrována na několika možných scénářích, protože není totéž, jestli platíte stavební spoření pravidelně, měsíčně nebo si jej předplatíte na celých 6 let. Ovšem, a bystré oko si v tabulkách v článku jistě všimne, čím vyšší úložku do stavebního spoření ukládáte, tím menší máte efektivní zhodnocení. Toto krásně demonstruje, že stavební spoření má smysl pouze pokud budete ukládat maximálně (a zároveň minimálně) 20tis./rok, jelikož se jedná o nejefektivnější využití tohoto produktu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Jak je možné, že jste v minusu, zlobí se střadatelé na penzijní fondy
Jak je to možné? Protože je to investice. To je to zásadní, co si člověk musí uvědomit. Paní v článku se zlobí, že jí její fond prodělal, ale když se na článek podíváme pořádně, tak prodělečný byl v jejím případě pouze povinný konzervativní fond. Ostatní dva, které má sjednané, jí vydělaly. Tedy celkový výsledek není ztráta, ale zisk ve výši 11,1 % za rok 2021. Hlavní podíl tohoto zisku stojí na dynamickém fondu. A krásně to ukazuje, jak je důležitá diverzifikace v rámci každé investice. Protože při správné diverzifikaci může nastat přesně tento stav, že sice některý fond prodělá, ale jiný vydělá a výsledkem je tedy celkový zisk.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Penzijní spoření nevybírejte najednou, přijdete o desetitisíce korun
A ještě jeden článek o „penzijcích“, tentokráte se ovšem jedná o téma zdanění tohoto produktu v případě jeho jednorázového výběru. Ano, pokud si na konci trvání „penzijka“ zvolíte jednorázovou výplatu prostředků, a nikoliv rentu na minimálně 10 let, tak veškeré zhodnocení a příspěvky zaměstnavatele (tedy ne vaše peníze, a ne státní příspěvky), podléhají dani 15 %. Co to pro vás může znamenat je pěkně popsáno v článku, a to včetně výpočtů, kde rozdíl vidíte přímo v penězích.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Inflace tlačí Čechy do investic. Jak je nastavit do každého počasí
Hned na nadpis bych chtěl upozornit. Pozor na to, je to totiž pravda a inflace skutečně nemálo lidí „tlačí“ do investic, a to především takových, které slibují velké zhodnocení. Nenechte se tímto strhnout, inflace je teď skutečně vysoká, ale nebude taková navždy, toto není poprvé co inflace vyskočila, takže zásadní je, že není třeba ji teď porážet, je třeba ji porážet dlouhodobě, průměrně. Takže, jak je v článku moc pěkně napsáno, neexistuje ideální investice a tou nejlepší bude stále dobře diverzifikované portfolio a kvalitní investiční plán.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- OSTATNÍ
Máte ve Sberbank úvěr či hypotéku. Co dělat? Jak posílat platby?
Článek o tom, co se nestalo už hodně, hodně dlouho. A to v podstatě krach banky. V článku se dočtete, na co máte nárok, co dělat v případě, že máte u banky úvěr, případně nastavené příkazy apod.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host