Newsletter leden 2022
- od Robert Stejkora

V lednu, v ČR, rezonovala především dvě témata – vysoká inflace a zvyšující se úrokové sazby u hypoték. Ve stejném duchu se tedy nesla i většina článků, a i z toho důvodu jsou zastoupena jen tato témata. A jelikož se v podstatě většina článku točila kolem toho stejného, tak v letošním Newsletteru z ledna 2022 článků není příliš mnoho.
V počtu článků, těsně zvítězilo téma Úvěry a konsolidace nad tématem Spoření a investice.
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Hypoteční sazby pokračují v růstu. Dál stoupají i ceny nemovitostí
Další měsíc a další nárůst průměrné úrokové sazby, tentokráte to bylo téměř o 0,3 % p.a. Prosinec tedy uzavřel sazby těsně pod třemi procenty, ale to už je dnes minulost. V současné době se úrokové sazby u hypoték pohybují již kolem 4 % p.a.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Jaké příjmy vám banka započítá při žádosti o úvěr kromě těch ze zaměstnání a podnikání?
To, že při posuzování možnosti získat úvěr je zásadní příjem ze zaměstnání a podnikání, ví asi každý. Nicméně, mohou pomoci i ostatní druhy příjmu. Píši záměrně „mohou“, jelikož to není pravidlem, a především ve valné většině případů bude stejně zásadní příjem ze zaměstnání či podnikání a ty ostatní bere většina bank, čistě jako doplňkové. Na druhou stranu není špatné vědět s čím vším se dá počítat, a to článek shrnuje velmi pěkně.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Centrální banka ve věci hypoték nehodila mladé přes palubu
O tom, že od dubna 2022 dojde opět ke zpřísnění podmínek pro žadatele o hypotéku jste se mohli už v minulosti dočíst. Na tom se nic nemění, ale tento článek pouze zdůrazňuje, že zpřísněné podmínky se netkají všech – lidé do 36 let věku mají možnost využít benevolentnějších podmínek, které by měly zajistit, že právě mladí lidé nebudou vyřazeni z možnosti pořídit si vlastní bydlení.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Stát mladým nabízí levné úvěry na bydlení. Takovou sazbu v bance nenajdete
Konečně! Možnost financovat nákup bydlení, či rekonstrukci půjčkou od státu není žádnou novinkou. Ovšem od letošního roku byly podmínky pro získání takového úvěru výrazně vylepšeny. Dříve byl totiž tento typ úvěru v podstatě nepoužitelný (vzhledem k cenám nemovitostí a maximální době splatnosti). Článek pěkně popisuje, jaké jsou aktuálně možnosti a co je konkrétně třeba udělat, aby bylo možné tento úvěr získat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Spoření v lednu: kam vložit peníze? Maximem jsou 4 % ročně. Velký přehled
Klasický aktuální přehled nabídky spořících účtů a termínovaných vkladů. Stejně jako v minulém měsíci se jedná o skutečně velký přehled. Jak vidno, tak stále pokračuje nárůst zhodnocení u těchto produktů. Ovšem stále nedosahuje toto zhodnocení aktuální výše inflace, takže jak stále tvrdím, tento typ produktů by měl být určen čistě pro pohotovostní rezervu, u které nyní můžeme, jako bonus, získat zajímavější zhodnocení než dříve. Ale rozhodně díky tomuto produktu nikdo nevydělá. Jsem rád, že tentokráte je něco podobného uvedeno i v závěru článku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vysokou inflaci za rok 2021 porazily jen dynamické penzijní fondy (VÝSLEDKY)
S prvním měsícem roku zde máme výsledky zhodnocení „penzijek“. Tedy jen jejich „nového“ typu – Doplňkového penzijního spoření (na výsledky zhodnocení na původním Penzijním připojištění – Transformovaném fondu, si budeme muset počkat ještě cca do poloviny roku). A jak je vidět, sázka na dynamické strategie se vyplatila a v některých případech hodně. Pochopitelně tyto výsledky nelze pokládat za bernou minci, důležité je skutečně dlouhodobé zhodnocení, ale jelikož se v případě „penzijka“ jedná o dlouhodobý produkt, tak pokud v průběhu jeho trvání přijde pár takovýchto dobrých let, tak to bude mít celkově velmi zajímavý přínos (i v případě, že přijde taky několik let, kdy bude zhodnocení záporné – a to se jistě stane). Uzavřel bych to tím, že pokud by mělo „penzijko“ trvat déle jak 10 let, tak bych nepřemýšlel o ničem jiném než o co nejdynamičtějším fondu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Investice vydělávají, jsou ale riskantnější. Na co si dát pozor
Super článek, který velmi jednoduše upozorňuje na rizika spojená s investováním, a především na ty, která rovnou zavání podvodem. V závěru je i pěkně naznačeno, jak by mělo vypadat ideálně diverzifikované portfolio. Ale pozor, takto „rozsekat“ portfolio má smysl, pokud je k investici dostatek financí, protože rozdělit 1 000,- mezi 5 produktů je naprosto zbytečné. Rozhodně tedy platí, že správnému nastavení investic, by měl předcházet investiční plán.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host