Newsletter květen 2023
- od Robert Stejkora
Květen je za námi a jak to, tak vypadá, tak nám začíná léto. Vtipné je, že stejnou větu jsem použil i v úvodu loňského květnového Newsletteru. Taky už začínalo vedro. Každopádně, dnes, v Den dětí, přinášíme náš okomentovaný výtah nejzajímavějších článků z finančního světa – Newsletter květen 2023.
Loňský květnový Newsletter byl na články relativně skoupý, ale letos mohu říct, že toho bylo hodně a mohli jsme si dovolit skutečně vybírat.
První místo, v počtu článků, patří letos tématu Spoření a investice (stejně jako i v předchozích 3 letech).
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
- ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Než podepíšete smlouvu. Deset otázek a odpovědí k životnímu pojištění
Tak takhle prosím vás ne! Tento článek je naprosto zavádějící a vůbec v něm není obsaženo to důležité. Dávám jej sem jen jako varování, pokud byste na něj sami narazili, jelikož to, co je v něm uvedeno je prostě špatně… Pro volbu životní pojistky ROZHODNĚ nejsou vhodné srovnávače, není to povinné ručení. Správné nastavení a volba životní pojistky vyžaduje skutečně důkladnou analýzu, kterou vám srovnávač neudělá. Pokud vás zajímá, jak by se měl člověk na životní pojištění dívat, tak doporučím můj relativně nový rozhovor, kde jsme toto téma řešili. Rozhovor je ZDE >>> (jen tedy, rozhovor má téměř tři čtvrtě hodiny).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Chyby můžou přijít draho. Co a kdo musí nahlásit pojišťovně po autonehodě
Toto sice není článek na zrovna pozitivní téma, ale o to důležitější mi připadá. Je důležité vědět, co je třeba udělat, aby pak člověk nezjistil, že nemá nárok na pojistné plnění z pojištění vozu nebo že mu bude plnění kráceno. V článku jsou uvedeny základní postupy, které jsou v tomto nezbytné. A jako doplněk pak i informace, že povinné ručení neplatí za všech okolností – věděli jste např. že pokud dojde ke střetu na polní cestě nebo na soukromém pozemku, tak pojišťovna škodu krýt nebude?
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Pojištění nemovitosti je nyní třeba aktualizovat každý rok, činí tak jen pětina majitelů
Upozorňuji na to často a vzhledem k údajům v článku, kdy je podpojištěno tak obrovské množství nemovitostí je to zjevně třeba. Dříve skutečně stačilo pojistku aktualizovat jednou za 3-5 let, ale v současné situaci může být skutečně pravdou, že je třeba aktualizovat každý rok. Minimálně všem doporučuji VŽDY přijmout nabídku pojišťovny na tzv. valorizaci, či indexaci pojistné smlouvy (navýší se jak pojistná částka, tak i pojistné), což by mělo být schopno zajistit, že se riziku podpojištění vyhnete (pokud ovšem nemáte smlouvu, kterou jste sami neupravili už několik let).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Zlevňování hypoték zatím v nedohlednu, sazby opět mírně vzrostly
Sazby nám zase nepatrně poskočily směrem nahoru. O dvě setiny procentního bodu, takže v podstatě stále stagnují, a to už od listopadu 2022, kdy jsou meziměsíční změny v řádu setin procenta. Pokud pomineme případné akční nabídky některých bank, tak je potřeba se smířit s tím, že hypotéky se nyní budou dělat za sazbu kolem 6 % p.a. A pravděpodobně to bude trvat ještě nějakou dobu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Zonky půjčka jako alternativa bankovních úvěrů. Sepsali jsme její hlavní výhody i nevýhody
Zonky jsou tu už dlouho a vzhledem k relativně časté reklamě si myslím, že tuto možnost zná kde kdo. V tomto článku je navíc pěkný popis toho, jak o půjčku zažádat. Já bych ovšem chtěl upozornit, že nabízený úrok 4,99 % p.a. je OD, takže může být vyšší. Je třeba s tím počítat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Spoření v květnu. Kam s penězi? Aktuální přehled
Klasika v našem Newsletteru. Aktuální nabídka spořících účtů. Žádné velké změny se neudály a stále je tedy možné finance ukládat se zhodnocením v rozmezí 4-6 % p.a.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Fungují už třetí století. Jaké jsou hlavní výhody podílových fondů?
Jelikož podílové fondy mají velmi pěkné kulaté výročí, tak neuškodí připomenout si jejich nejzákladnější výhody, které jsou moc pěkně shrnuty v tomto jednoduchém článku. Pro běžného investora laika, jsou podílové fondy skvělou volbou, jen je třeba dát si pozor na úskalí, které pramení ze strany zprostředkovatelů a tou je špatná volba fondu bez předchozí investiční analýzy, a pak vysoké předplacené vstupní poplatky, které lze VŽDY snížit na nulu a je to v kompetenci zprostředkovatele.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Přilepšete si k důchodu. Kde nejvýhodněji sjednat penzijní spoření?
Článek je primárně postaven na tom, kde je nejvýhodnější uzavřít v dnešní době „penzijko“, ale to jen z pohledu akčních bonusů, a ty nemají vůbec žádnou přidanou hodnotu. Článek sem dávám především kvůli pěkně vyvedenému srovnání dlouhodobě trvajícího „penzijka“ s použitím dynamické a vyvážené strategie. Je z něj moc pěkně vidět, co dokáže pravidelná investice do „penzijka“, když si na dlouhou dobu zvolíte právě dynamický fond. Ten rozdíl může udělat klidně 50 % a to je obrovské číslo. Chci tím tedy říct, pokud vám do 65 let zbývá více jak 10 let, tak nepřemýšlejte o ničem jiném než o volbě dynamické strategie v „penzijku“.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Spoříte si na starém penzijku? Podívejte se, o kolik jste přišli za posledních 10 let
Tento článek je skvělým doplněním toho předchozího a podporuje můj komentář, uvedený výše. V článku je perfektně a jasně znázorněno REÁLNÉ zhodnocení starého penzijního připojištění, které reálně ZNEHODNOCUJE finance o cca 20 %... Tato 20 % ztráta je cenou za garanci nezáporného zhodnocení (paradox, že?). Takže znovu zopakuji to, co jsem psal o pár řádků výše: pokud vám do penze zbývá déle jak 10 let, tak není o čem přemýšlet a jedinou správnou cestou je převod starého „penzijka“ na to nové.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host