Newsletter červen 2023

od Robert Stejkora

Právě se uzavřelo první pololetí roku 2023 a školákům, ale i učitelům, či zaměstnancům škol, začaly dnes oficiálně velké prázdniny. Jinak řečeno, dnes je 1. července 😊. A to znamená, alespoň pro nás, že je čas přinést okomentovaný výtah toho nejzajímavějšího, o čem se psalo v rámci financí, v uplynulém červnu. Loni a předloni bylo článků, ze kterých jsme vybírali, velká spousta. Letos to byl takový průměr, takže díky tomu není ani Newsletter z června 2023 příliš dlouhý, čehož jsme využili k delším komentářům u jednotlivých článků.

To, co se nám stalo pravděpodobně poprvé, tak je, že o prvenství, co do počtu článků, se letos dělí hned 3 kategorie – Životní pojištění, Úvěry a konsolidace a Spoření a investice.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Splátky úvěru či hypotéky si můžete pojistit. Pojišťovny ale za vás budou platit maximálně rok
Článek je v podstatě zaměřen jen na typ pojištění, které se sjednává přímo k úvěrům – tzv. pojištění schopnosti, respektive spíše neschopnosti splácet. Ale vůbec se autor nezamýšlí o možnosti zajistit se klasickým životním pojištěním, které je násobně lepší – svým rozsahem. Netvrdím, že pojištění u úvěru je k ničemu, jsou případy, kdy může být zajímavé, ale jen jako doplněk. A zároveň, vůbec nemá smysl v této souvislosti mluvit o úspoře na splátce, díky slevě na úrokové sazbě – cena pojistky bude vyšší než sleva. Správně by o tom lidé měli přemýšlet v souvislosti s tím, že budou mít zajištěn dluh, nikoliv, že ušetří na splátce.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Co je dobré vědět, abyste své dítě pojistili dobře a neprodělali
Vynikající článek! Je v něm přesně to, co tvrdím už dlouho: „nepojišťujte si drobná rizika.“ Článek je sice psán k pojištění dětí, ale úplně to stejné (včetně vysvětlení důvodů) platí u dospělých. Osobně bych doporučoval každému se tím řídit. Jediné, na co bych v článku poukázal, co brát s rezervou, tak je vypočtená cena dětského pojištění, která v článku je – není uveden konkrétní produkt, takže lze těžko ověřit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Co si ohlídat u cestovního pojištění
Začíná léto a s ním spojené tradiční letní dovolené. Logicky se tedy budou objevovat články s tématikou cestovního pojištění. Článek pěkně shrnuje, na co je třeba myslet a jaká jsou úskalí tohoto pojistného produktu. Navíc, jako bonus, přináší i zajímavý přehled, co mohou stát různé zákroky, spojené se zdravím, v různých destinacích. Já bych k článku pouze doplnil (a tím to celé zjednodušil), že je potřeba na prvním místě myslet na pojištění léčebných výloh a pojištění odpovědnosti za škodu. U obojího s co nejvyššími limity, protože rozdíly jsou v řádu desetikorun.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Na hypotéky dosáhne více lidí. Centrální banka zmírnila některá pravidla
S účinností od července 2023 „vypne“ ČNB jeden z ukazatelů, které musí banky zohledňovat při posuzování bonity zájemce o hypotéku. Konkrétně se jedná o ukazatel DSTI, tedy poměr splátky vůči čistému příjmu. Nadpis sice dost jasně říká, že na hypotéky dosáhne více lidí, ale já bych úplně nejásal. To, že ČNB řekne, že nebude dodržování ukazatele vyžadovat, neznamená, že jej banky nebudou zohledňovat. Banky mají nastavené procesy a metodiky a je dost dobře možné, že si je pouze lehce upraví. Takže já osobně bych raději volil opatrnější slova – může to pomoct, ale není to jistota.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Půjčíte si 20 tisíc, za měsíc splatíte už 29 tisíc aneb Kde si rozhodně nebrat úvěr?
Předně, mikro-půjčku NE! Takže sem nedávám tento článek jako srovnání jejich poskytovatelů, aby si z nich člověk mohl vybrat. Ale proto, že věřím, že je to spoustu lidí schopno odradit, protože v článku je porovnání i s klasickými bankami a pokud někoho neodradí to, že u klasické banky přeplatíte na 20tis. půjčce cca 300,- vs. 9 000,- za to stejné u „nebankovky“, tak pak k tomu asi nemám co říct.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v červnu. Kam s penězi? Aktuální přehled
Standardní, aktuální nabídka spořících produktů, která se objevuje v našem Newsletteru každý měsíc. Od minulého měsíce nedošlo k žádné změně. Sice jedna banka ohlásila razantní snížení zhodnocení, ale až s účinností od září 2023, ale především u produktu, který není spořícím účtem, ale běžným účtem, navíc i do teď bylo jeho zhodnocení výrazně pod „TOP 10“ spořícími účty, takže to ani nestojí za povšimnutí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

KOMENTÁŘ: Jak investovat v dobách dvouciferné inflace
Tento článek má základní myšlenku a tou je: „nesnažte se nyní porážet inflaci zhodnocením, jelikož to není možné“. A přesně to tvrdím i já, v současné době je potřeba ukládat finance tak, abychom co nejvíce snížili dopad inflace, ale rozhodně je zbytečné se snažit ji vyloženě porazit. To, co by mělo správně nastavené investiční portfolio splňovat je dlouhodobý zisk nad PRŮMĚRNOU inflací. A ještě na závěr si neodpustím vypíchnout jednu věc v článku, která tam na první pohled zapadá. A to, že zlato za posledních 10 let SKORO zdvojnásobili svou cenu vs. hodnota indexu S&P 500 (v jednoduchosti akcie) se za posledních 10 let VÍCE NEŽ zdvojnásobila. To jen tak na okraj, ať to můžete vmést do obličeje všem těm současným, pofidérním prodejcům zlata, kteří jej nyní prodávají s pohádkou o tom, že se jedná o tu nejlepší možnou investici…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře