Newsletter červenec 2023

od Robert Stejkora

Poslední tři roky byl náš červencový Newsletter na články velmi chudý – moc se toho prostě nepsalo. A ten letošní vypadal, že bude stejný. Ale nakonec se objevilo zajímavých článků dost a podařilo se nám jej pěkně naplnit. Za mě jsou letošní články rozhodně zajímavé, což potvrzuje i délka většiny našich komentářů k nim. Sami se o tom můžete přesvědčit v Newsletteru z července 2023.

Letošní prvenství, co do počtu článků, získává téma Neživotního pojištění, což se děje málokdy.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestovní pojištění na dovolenou přibalte s sebou. Jen na modrou kartičku pojišťovny se spoléhat nelze
Článek s podobnou tématikou (a se shodnou tabulkou vyčíslující jaké náklady na ošetření lze v jaké zemi čekat) byl v Newsletteru z minulého měsíce. Ovšem jelikož se jedná o velmi aktuální téma – léto znamená velký počet dovolených, tak jej zařazujeme i v tomto měsíci, jelikož se domníváme, že se jedná o skutečně důležitou věc. Cestovní pojištění je zásadním produktem, který je třeba si na dovolenou „přibalit“. Cenově se jedná o stovkové výdaje navíc, ale s dalekosáhlým dopadem, pokud by se něco stalo. Zásadní je u tohoto pojištění zaměřit se na co nejvyšší limity u léčebných výloh a odpovědnosti za škodu (na tu nezapomínejte nikdy).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Ožehavá dovolená. Co znát o pojištění storna zájezdu, nejen když za pláží hoří
Asi všichni zaznamenali, co se děje v oblíbených turistických destinacích, jako je například Rhodos. Takže předpokládám, že v této souvislosti nemálo lidí přemýšlí o nastavení cestovního pojištění jinak než jen klasicky – léčebné výlohy + odpovědnost. Storno zájezdu je možné připojistit v podstatě u jakéhokoliv cestovního pojištění (pozor, jedná se o připojištění, nikoliv o automatickou součást vyšších tarifů, jak je nepřesně uvedeno v článku). V článku je pěkně popsáno s čím je třeba počítat a na co si dát pozor. Určitě doporučuji každému, kdo plánuje uzavřít cestovní pojištění a přemýšlí i o jeho rozšíření právě o uvedené storno nebo třeba ztrátu/zničení zavazadel.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zatopený sklep či požár solárů. Vychytejte pojištění nemovitosti v létě
Krásně popsaných TOP 6 v rámci správného pojištění nemovitého majetku. Pokud bych to měl shrnout a zjednodušit, pak vždy pojišťujte v maximálním možném rozsahu (pár ušetřených stokorun ročně se určitě nevyplatí, pokud se stane škoda v řádu třeba desítek tisíc), pojistku indexujte (= přijímejte návrh pojišťovny k výročí na úpravu pojistných částek) a vždy, VŽDY mějte součástí pojištění odpovědností za škodu!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

PŘEHLEDNĚ: Kdy povinné ručení viníkovi nehody nepomůže
Po nějaké době opět článek s tématikou povinného ručení. Přesněji řečeno s tím, co z něj nedostanete zaplaceno. Předpokládám, že s většinou uvedených „výluk“ člověk, co povinné ručení má, ani nepočítá, že by z něj chtěl nárokovat, ale přesto se hodí mít přehled. Já bych pouze upozornil na jednu nesrovnalost, která v článku je, konkrétně: „… během nichž dojde u většího počtu osob k újmě na zdraví“, z této věty může mít člověk dojem, že pokud dojde ke zranění většího počtu osob, tak se odškodné sčítá za každou až do celkového, sjednaného limitu. Ale ve skutečnosti to funguje tak, že pokud máte sjednán limit např. 100mil. na škodu na zdraví, tak těchto 100mil. je limit na jednu osobu – pokud dojde ke zranění např. 10 osob, pak je to 10x až 100mil.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypoteční sazby mírně klesly
Sazby nám úž druhý měsíc v řadě klesají, ale… V minulém měsíci se jednalo o pokles 0,02 % p.a. a teď je to dalších 0,06 % p.a., a věřte, že to vůbec nic neznamená (jen pro představu, jak je v článku uvedeno, sazba nižší o 0,06 % p.a. znamená úsporu na splátce hypotéky na 3,5mil. o 127,-/měs., při splatnosti 25 let). Takže tyto změny jsou skutečně jen kosmetické, dokud nezačnou klesat sazby v řádu desetin procenta, tak se o nějakém skutečném zlevňování nemůžeme bavit. A k tomu může teoreticky dojít až na konci letošního roku. Hypotéky jsou prostě dál drahé, v podstatě stejně jako před rokem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Pravidlo pro hypotéky o výši splátky se uvolní
Od července vešlo v platnost zvolnění v rámci regulacemi daných kritérií u hypoték. Bylo „vypnuto“ pravidlo DSTI, tedy poměr splátky vůči čistému příjmu. V minulém měsíci se toto téma pochopitelně objevilo taktéž, ale nadpis článku byl: „Na hypotéky dosáhne více lidí. Centrální banka zmírnila některá pravidla“ a já upozorňoval, že to neznamená automaticky, že na hypotéku dosáhne více lidí, stále jsou tu samotné banky se svou vlastní metodikou a neznamená to, že budou automaticky půjčovat na potkání. Jsem rád, že tento článek už má nadpis střízlivější, a i v samotném článku je jasně uvedeno, že to bude stát tak nebo tak na bankách. Je na to třeba pamatovat a krotit optimismus.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v červenci. Kam s penězi? Aktuální přehled
Tak jako v každém Newsletteru, tak i tentokráte připojujeme aktuální nabídku spořících produktů bank. Nic zásadního se v červenci nedělo, sazby zůstávají víceméně stejné.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Fondy letos investorům zatím vydělaly pod šest procent
Rovnou na začátek chci uvést, že minulost u investic nezaručuje budoucnost, na to je potřeba pamatovat, žádná garance neexistuje. Ale článek moc pěkně ukazuje, že bojovat s inflací lze skutečně jen díky investování – pokud vezmeme v potaz, že aktuálně se bavíme o inflaci lehce pod 10 % p.a. a fondy jen za půl roku dokázaly připsat zhodnocení 6 %, tak z toho lze usoudit, že budou schopny zmíněnou inflaci do konce roku nikoliv jen dorovnat, ale překonat – a to je to, o co jde, k tomuhle vám spoření přes spořící účty nikdy nedokáže pomoci.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Spořit na stáří ve zlatě? Jde to
Jde to, ale nedělejte to! Takto bych nadpis doplnil já. Proč? Pominu to, že článek je v podstatě jen reklama. Důležitější je, že pokud nakupujete zlato (či jiné drahé kovy) po malých objemech, tak platíte vyšší marži, než když nakupujete „ve velkém“, takže varianta, která je v článku popsána – postupný, pravidelný nákup, znamená, že nakupujete právě po zmíněných malých objemech. No a jelikož je průměrné zhodnocení zlata (které je v článku uvedeno) v podstatě srovnatelné s průměrným zhodnocením akcií, tak vzhledem k marži, pro vás bude investice do akcií, velmi pravděpodobně mnohem lepší volbou (čím delší doba, tím více to bude patrné).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

Finanční plánování je základem pro spokojený a klidný život
Článek je sice v podstatě reklamou Broker Consulting (je to i uvedeno na začátku), ale to zásadně nevadí. Hlavní je, že je v článku moc pěkně popsáno, proč je finanční plán důležitý a jakou přípravu na něj je třeba udělat. Toto je především v první polovině článku, ta druhá už jsou v podstatě jen popsané dobré zkušenosti s využitím služeb Broker Consulting. Určitě článek mohu doporučit a hned jako druhé doporučuji, abyste si nechali takový plán zpracovat od odborníka (výběr toho konkrétního, už je pochopitelně na Vás 😊).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře