Newsletter září 2024
- od Robert Stejkora
První měsíc nového školního roku je za námi a pokud jsem v minulém Newsletteru psal, že to na podzim zatím nevypadá, tak teď už mohu konstatovat, že nyní už o podzimu mluvit skutečně můžeme. Ovšem hlavní je, že dnes je první úterý nového měsíce, takže nesmí chybět náš okomentovaný výtah článků z finančního světa, které se v minulém měsíci objevily na internetu. Tedy, náš Newsletter ze září 2024.
Tento měsíc uzavřel několikaměsíční trvání velmi malého počtu článků s finanční tématikou, protože v září toho bylo skutečně hodně. Po dlouhé době je náš Newsletter doslova nacpaný články z různých segmentů. Prvenství, co do počtu článků, tentokráte drží téma Spoření a investice.
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
- ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Životní pojištění pomůže jen, když se správně uzavře. Co a jak pojistit
Životní pojištění je produkt, který je třeba skutečně správně nastavit. Pryč jsou doby, kdy se uzavíralo kvůli drobným záležitostem (denní odškodné, tělesné poškození, hospitalizace…), mnohem zásadnější je sjednání tzv. závažných nebo velkých rizik. Vše ostatní je zbytné. Zásadní je pojistit především invaliditu, trvalé následky úrazu, smrt, případně vážné onemocnění či dlouhodobou pracovní neschopnost. Ale hlavně, na adekvátní pojistné částky, které odpovídají příjmům, výdajům (především), ale také finančním rezervám a celkově majetku. Vedle toho je třeba, aby se s takovým pojištěním pracovalo i v čase – prostě, pokud se něco změní, je třeba změnit i pojistku. Není to rozhodně jednoduchý typ pojištění, proto víc, než doporučuji, toto řešte s odborníkem (poznáte ho tak, že se vás bude ptát na víc než jen na příjmy a výdaje 😉).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Onlinizace povinného ručení. Co dělat když vám vznikne díra v povinnosti jej mít?
Od 01.10.2024 už nemusíte vozit zelenou kartu (ale jen v ČR), to je fajn, ale také je to spojeno s povinností skutečně včasné úhrady pojištění. Pozor na to, pokud včas neuhradíte, pojistka nevznikne a vy jste tedy nepojištěni, což může mít i fatální následky. Neodkládejte tedy sjednání pojištění (či změnu pojistky) na poslední chvíli – stát se může cokoliv a případný technický problém nikoho zajímat nebude!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Povodeň, nebo záplava? Vyznejte se v pojmech. Pojišťovny vám mohou zaplatit i prevenci
V září republiku potrápily, na mnoha místech, silné povodně, které vznikly z dlouhotrvajících dešťů. Jenže deště mohou přinést i tzv. záplavu a je důležité to umět rozlišit, hlavně proto, aby člověk pochopil, proč je třeba mít toto pojištěno VŽDY. Všechny pojišťovny nabízejí u pojištění nemovitostí riziko povodně A záplavy. Vždy dohromady. Toto riziko je možné z pojistky vyjmout / vyloučit, pokud si to člověk přeje (třeba proto, že bydlí na kopci nebo daleko od řeky, či rybníku) – povodeň mu tedy skutečně nehrozí, ale záplava ano, ta může postihnout i dům kilometry daleko od jakéhokoliv vodního toku… Pamatujte na to a v pojištění své nemovitosti mějte VŽDY toto riziko pojištěno.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Pojistka „na blbost“ má široký záběr. Jaké situace umí řešit?
Už dlouho zde nebyl samostatný článek, který se týká pojištění odpovědností za škodu (tzv. „pojistka na blbost“). Za mě, a už jsem to psal mockrát, se jedná v podstatě o nejdůležitější pojištění. Jsem toho názoru, že pokud bude mít člověk pojištěnu jen odpovědnost, ale nic jiného, tak to bude v pohodě. A na tom trvám. V článku je moc pěkný příklad, proč je takové pojištění třeba a proč by mělo být na milionové limity.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Hypotéky zůstávají drahé. Naplňují se pesimistické předpovědi
Všude se psalo, že s příchodem září, a tedy i zavedením poplatků za předčasné doplacení hypoték, přijde i snižování úroků. No, září je tady, a žádné snižování se nekoná. Respektive koná se jen to kosmetické, na které jsme už nějakou dobu zvyklí. Poslední predikce, uvedená v tomto článku je, že na konci roku budou průměrné úrokové sazby možná lehce pod 5 % p.a. Ale to je jen odhad vše může být jinak, jak už jsme mockrát viděli. Každopádně to, co říkám já – na znatelné snižování sazeb si budeme muset ještě počkat, stále platí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Spoření v září. Kam bezpečně s penězi? Aktuální přehled všech nabídek na trhu
Po absenci tohoto článku v Newsletteru v minulém měsíci se k němu opět vracíme. Ale jen proto, abyste zjistili, že zhodnocení na spořících účtech klesá. Před tím varuji už dlouho, spořící produkty bank jsou v podstatě téměř přesně navázány na základní úrokovou sazbu ČNB, která klesá a klesat bude. Článek je tentokrát dlouhý (asi chtěli dorovnat jeho absenci v srpnu), takže doporučuji, koukněte až na jeho závěr, kde jsou přehledné tabulky, abyste věděli, na čem jste. Navíc uvedené zhodnocení je „hrubé“, je od něj třeba ještě odečíst 15 % srážkovou daň. Jak neustále připomínám, spořící účet rozhodně není ničím, co by bylo určeno ke skutečnému zhodnocení peněz.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Jak investovat a zhodnocovat peníze? Bezpečný návod a krok za krokem
Moc zajímavý článek, ale taky hodně dlouhý (opravdu hodně). Krásně, ale jednoduše vysvětluje v podstatě všechny investiční možnosti, které člověk má, včetně výhod a nevýhod. Téměř se vším v článku souhlasím, jen jedno mi tam vadí, je psaný dost sebejistě a vypadá navíc, že je to vlastně hračka… Osobně jsem toho názoru, že investici si sami sjednáte snadno, ale dát ji hlubší kontext, skrze nějaký investiční plán, to už bude oříšek, zvlášť proto, že nebudete oproštěni od emocí a subjektivních názorů. Jsem skutečně přesvědčen, že správně a kvalitně zpracovaný investiční plán má velký smysl a je možná tím nejdůležitějším na začátku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Dává stavební spoření stále smysl? Záleží na cíli střadatele
Uzavřít si dnes stavebko? Kvůli spoření? Za mě ne, nyní jsou již skutečně zajímavější produkty na trhu. Ovšem za účelem nějaké menší, či střední rekonstrukce, v budoucnu, to klidně. Vše je to o správném plánu, a o tom jsem psal v předchozím příspěvku 😉
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Důchodcům už stát nepřispívá na spoření. Jak úspory dál zhodnocovat a co nedělat
Zrušit „penzijko“, ve chvíli, kdy je bez státní podpory, ale ještě nedoběhla minimální povinná doba trvání, je špatný krok. Určitě doporučuji dodržet minimální potřebnou dobu, aby byl nárok i na výplatu státní podpory a ukončovat až pak. Nezapomínejte, „penzijko“ (a teď myslím to „nové“, nikoliv starý Transformovaný fond) není jen státní podpora, ale také zhodnocení, takže ač bude mít člověk pár let (možná ani to ne) jeho „penzijko“ bez podpory, tak zhodnocení se k němu bude připisovat stále, takže za nulu to nebude.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Podílové fondy mohou vynést více než spořicí účty. Je ale třeba zvážit rizika
Tak předně, srovnávat investici (v článku použité podílové fondy) se spořícími účty je hloupost. Spořící účty nejsou primárně určeny na zhodnocování peněz, ale jako místo k uložení tzv. pohotovostní rezervy (jejich zhodnocení už je jen příjemným bonusem), kdežto podílové fondy mají primární záměr ve zhodnocení uložených financí. Pokud se na to budete takto dívat, tak vás to ani nenapadne srovnávat. A pak ještě jedna důležitá věc, v článku je uvedeno, že podílové fondy jsou spojeny mimo jiné se vstupními poplatky. Tak u těch si pamatujte, že je to vždy odměna zprostředkovatele a v jeho kompetenci je jejich libovolné snížení (kdyby se vás někdo pokoušel utáhnout na nudli, že je to odměna investiční společnosti a že s tím nejde nic udělat…). Takže si při jejich sjednání pak rozmyslete, zda ta odměna zprostředkovateli, ve výši vstupního poplatku, je adekvátní jím odvedené práci.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host