Newsletter říjen 2024
- od Robert Stejkora
Právě nám začal předposlední měsíc roku 2024. Říjen je za námi a když se na něj podíváme z pohledu množství a rozmanitosti článků z finančního světa, tak opět patřil mezi ty plodnější. Bylo z čeho vybírat, a hlavně to nebylo pouze monotématické, ale jednalo se o články z různých segmentů. Ty vám tedy přinášíme formou našeho okomentovaného Newsletteru z října 2024.
O prvenství v počtu článku se dělí téma Úvěrů a konsolidací s tématem Spoření a investic, které měly obě shodný počet článků.
Newsletter s sebou přináší články v kategoriích:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
- ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Proti ztrátě soběstačnosti se lze pojistit, navíc s úlevou na daních
Toto připojištění je ve většině případů (pojišťoven) spíše novinkou. Těch, které jej nabízely ještě před novou zákonnou úpravou, díky níž si můžete snížit daňový základ i za platbu pojistného právě na riziko ztráty soběstačnosti, je minimum. Každopádně, já bych se na tuto problematiku chtěl podívat i jinak, a nabídnout i jinou možnost. Pokud si někdo tvoří rezervu na postproduktivní věk, tak taková rezerva by měla zohledňovat právě i případnou ztrátu soběstačnosti a z ní plynoucí náklady. Tedy, pokud budu takovou rezervu tvořit, s tímto záměrem, a pokud budu tuto tvorbu směřovat na její co největší hodnotu, pak takové připojištění nepotřebuji. Jaký je v tom rozdíl? Když se nic nestane, v tomto případě nenastane ztráta soběstačnosti, tak vytvořenou rezervu prostě mohu použít na něco jiného. Ale zaplacené pojistné je v tu chvíli prostě jen vyhozenými penězi…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Pojištění nemovitosti lze nastavit na automat a mít uspokojivé plnění
O podpojištění se zmiňuji v našich Newsletterech často. Stejně tak často zmiňuji, že správně uzavřená pojistka nemovitosti musí obsahovat i tzv. indexaci (to je ten automat uvedený v nadpisu článku) – v mnoha ohledech vám totiž ušetří starosti, či práci. Důležité ovšem je, že tento automat není úplně automatický – navrženou změnu totiž musíte odsouhlasit, jinak k ní nedojde.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Zdravotní pojištění zvířat. Majitelům psů a koček může ušetřit i desetitisíce
Náklady na zdraví domácích zvířat bývají bohužel často vysoké – není se čemu divit, zvířata nemají zdravotní pojištění, jako lidé, takže za jakýkoliv zákrok, ošetření či léčbu je třeba zaplatit komplet z vlastní kapsy. Pomoci vyřešit, či alespoň zmírnit, tento často nenadálý výdaj může pomoci pojištění od některé z pojišťoven. Nenabízejí jej všechny a každá z nich se pak více či méně liší ve své konkrétní nabídce a podmínkách, ale důležité je, že možnost existuje. Takže pokud máte nějaké domácí zvíře, tak článek vám může pomoci se v nabídkách více zorientovat a pak následně takové pojištění poptat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Zájem o hypotéky se zvedá, přestože úrokové sazby jsou zabetonované
Meziměsíční pokles průměrné úrokové sazby u hypoték jsou zanedbatelné 4 setiny procenta. Banky nemají důvod se pouštět do strmého snižovaní sazeb, takže kolem 5 % p.a. se prostě budeme „motat“ ještě nějaký ten měsíc.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Jak jsme dostali od banky nižší sazbu na hypotéku během fixace, ale nic na tom nakonec neušetřili
Vždy tvrdím, že pokud mám vysoký úrok na hypotéce, tak prvním krokem je zkusit se domluvit s vlastní bankou než utíkat k jiné. Ovšem skutečně to nemá smysl, když se průměrné úrokové sazby změní jen nepatrně, protože taková úprava u banky bývá často spojena s poplatkem za dodatek (ovšem úprk k jiné bance taktéž není zdarma – minimálně budete platit 2x vklad na katastru), takže jednak je třeba vše dobře spočítat (úrok vážně není všechno), ale hlavně má to skutečně smysl, jen když je rozdíl v úrokové sazbě znatelný. Ideální varianta – poraďte se s někým nezávislým, než se do čehokoliv z toho pustíte.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
I spotřebitelské úvěry mají svá úskalí. Na co si dát pozor?
Jedná se o relativně delší článek (je rozdělen na 4 stránky, mezi kterými je možné proklikávat) a já jej sem dávám spíše jako berličku k mému komentáři. Pomalu se blíží Vánoce, případně zimní dovolené, a to je čas na upozornění na častý nešvar – půjčování si na drobnosti, doslova zbytečnosti. Platí obecná poučka (která je navíc i v článku uvedena), a to, že doba „životnosti“ kupované věci by měla být delší, než je doba splatnosti úvěru. Pokud to tak bude, můžeme to pokládat za dobrý „deal“. Ovšem v opačném případě je to hodně špatná volba. Např. pokud si někdo půjčí na týdenní dovolenou na horách a tuto půjčku bude splácet třeba rok, tak to rozhodně není nic rozumného. U dárků k Vánocům je to podobné (ovšem ne až tak extrémní jako u těch dovolených). A na závěr, osobně bych skutečně doporučoval vyhnout se nebankovním poskytovatelům půjček – když už někomu nepůjčí banka, tak to bude mít svůj důvod a zkoušet to u nebankovky, navíc za ještě vyšší úrok (či další poplatky), to fakt nemá cenu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Spoření v říjnu. Kam bezpečně s penězi? Aktuální přehled všech nabídek na trhu
Každoměsíční aktualizovaná nabídka spořících produktů (především spořících účtů). Troufám si tvrdit, že nikoho nepřekvapí, že zhodnocení na tomto typu produktu nadále klesá (na konci září snížila ČNB základní úrokovou sazbu, což znamená v podstatě automaticky i snížení úročení na spořících produktech bank). Rozhodně můžeme počítat s tím, že zhodnocení na spořících účtech bude dále klesat, navíc je třeba od něj odečíst ještě automatickou srážkovou daň 15 %.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
KOMENTÁŘ: Spořit, nebo investovat? Jak uvažovat, aby peníze přibývaly
Tento článek sem dávám moc rád. Krásně totiž potvrzuje, co ode mě můžete číst, či slyšet často – spořící účet totiž není ani náhodou produkt, který by byl primárně určen ke zhodnocování financí – když spořící účet dáme do porovnání s inflací a vedle toho pak ještě odečteme 15 % daň z výnosu, tak to není produkt, který by přinášel cokoliv navíc. Je určen jen na uložení pohotovostní rezervy (zhodnocení je pouze příjemný bonus). Proto vždy všem doporučuji, na spořícím účtu držte jen takovou hotovost, která bude schopna pokrýt vaše běžné výdaje na několik měsíců. Vše ostatní ukládejte jinde, tam kde je zhodnocení primárním záměrem produktu. V článku se pak můžete dočíst jaké jsou možnosti toho „jinde“ a jaké mají výhody a úskalí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Spoříte si na důchod v novém penzijním spoření? Spořte si ale správně
Co je to „správně“ v nadpisu? Odpověď je v celku jednoduchá a zásadní je zde čas… Pokud se bavíme o tom, že do penze zbývá víc jak 15 let, tak bych o ničem nepřemýšlel a zvolil tu nejdynamičtější strategii. No a čím méně let zbývá, tím více by měla být strategie konzervativní. Toto je tedy jednoduché, ale je potřeba brát v úvahu, že „penzijko“ není všespásné a já bych rozhodně nesázel jen na jednu kartu – vhodné je k zabezpečení penze využít produktů vícero. I z toho důvodu, že si nemyslím, že by se na „penzijko“ mělo ukládat více jak 1 700,-/měs. (což je hranice pro maximální možný státní příspěvek).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host