Newsletter srpen 2019
- od Robert Stejkora
Loňské 1. září připadlo na sobotu, takže školáci měli o dva dny delší prázdniny. Letos se to posunulo o den a prázdniny se jim tedy prodloužily jen o jediný den. Pro nás to každopádně znamená, že ať je sobota nebo neděle, tak je prostě čas přinést náš okomentovaných výtah článků z finančního světa. Nebo-li, v tomto případě, Newsletter srpna 2019.
Dva předchozí srpnové Newslettery byly velmi hojné na počet článků, oproti tomu červenec, byl „okurkovou sezónou“. Letos to nebude „do třetice“, ale přesně naopak – červenec byl velmi hojný a srpen naopak mnoho článků nepřinesl. Ale i přes to, bylo na konec z čeho vybírat.
Vítězem se v srpnovém počtu článků stává tématika Úvěrů a konsolidací – stejně jako loni 😊.
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Spoření a investice
Úvěry a konsolidace
- ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Jak pojistit dítě? Zaměřte se především na dlouhodobá rizika
Článku není v podstatě co vytknout (je z pera Dušana Šídla, takže se není čemu divit). Souhlasím s tím, že zásadnější je pojistit adekvátně rodiče – na jejich příjmu stojí i život dítěte. Ale vedle toho je minimálně vhodné pojistit dítě vůči dlouhodobým dopadům (trvalé následky úrazu a vážná onemocnění) a to především proto, že pokud se stane něco vážného dítěti, něco, co bude mít dopad třeba na celý život, pak je potřeba vykrýt hodně dlouhou dobu, takže takové částky by měly být skutečně v řádech milionů. Vedle toho, jako úplně zbytečné je pojišťovat např. drobné úrazy (bolestné).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Odpovědnost si pojistěte, než sednete na kolo. Škoda může být likvidační
Pojištění odpovědnosti za škodu (nenechte se mýlit nadpisem článku – má přesah nad rámec odpovědnosti za škodu, coby cyklista), je tím naprosto nejdůležitějším pojištěním. Tvrdím to stále a budu to opakovat i nadále. Osobně jsem toho názoru, že pokud nemáte žádné jiné pojištění, tak pokud budete mít jen pojistku odpovědnosti, pak to není vyloženě špatně (ale naopak – když budete mít vše krom pojištění odpovědnosti, pak to vyloženě špatně je). V článku je krom základních informací (které jsem v podstatě shrnul do tohoto komentáře) i tabulka s přehlednými cenami pojištění a pak popis některých výluk, u konkrétních pojišťoven. Tesal bych tento článek do kamene!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
K nejničivějším pohromám dochází v létě. Jak se proti nim správně pojistit?
Výborný článek. Tématika pojištění majetku je velmi důležitá a v tomto článku je v podstatě vše důležité – pozor na podpojištění a pozor, aby vaší pojistce něco nechybělo (viz např. vysvětlení rozdílu mezi povodní a záplavou). Za mě, stačí abyste si pamatovali, že pokud vlastníte nemovitost, měli byste mít pojištěnu jak stavbu, tak domácnost; neměli byste kvůli ceně vyjímat rizika, která si myslíte, že vám nehrozí a měli byste mít sjednánu dostatečnou pojistnou částku (a potom nezapomínat na odpovědnost, která může být součástí pojištění nemovitosti). No a pro více detailů doporučuji náš vlastní článek Můj dům, můj hrad >>>.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
ANALÝZA: Lesk a bída dividend. Sedm pohledů na akcie a dividendy
Moc pěkný článek, který výborně, a hlavně jednoduše popisuje výhodu/nevýhodu investice do titulů, které vyplácejí dividendu. Rozhodně pomůže pro rozšíření obecného přehledu v rámci investic. Obecně jsem toho názoru, že pokud nehodláte investovat skutečně velkou sumu peněz, abyste skutečně na dividendách pocítili alespoň nějaký užitek, tak skutečně nemá cenu se zaobírat tím, jestli zvolit do portfolia dividendové tituly nebo ty bez nich.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Finanční poradna: Jak se vyznat v korporátních dluhopisech
Ne jenom v novinách, jak je uvedeno v článku, se objevuje přehršel nabídek na korporátní dluhopisy. Tyto nabídky bylo možné „potkávat“ i po cestě autem na billboardech. Narazit na ně jde prostě všude. Ale pozor! Dluhopis má pověst konzervativní, bezpečné a někdy snad i garantované investice. Ale není tomu tak. Mějte se zvláště na pozoru před nabídkou dluhopisů se slíbeným vysokým úrokem – dluhopis je v podstatě půjčka, takže proč by někdo chtěl půjčit za vyšší úrok, než dostane v bance? Protože mu banka nepůjčí? Hmmm, a vy někomu takovému půjčit chcete?
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Spočítejte si, s jakým investičním životním pojištěním neproděláte
S žádným! Protože byste jej vůbec k tvorbě kapitálu, o čemž tento článek pojednává, neměli používat. Pojištění je pojištění ne spoření, ne investice, ne tvorba rezervy a pokud se k tomu takto bude přistupovat, pak to bude bez problémů. Každopádně v článku je link na kalkulačku poplatků v rámci IŽP a ta se může hodit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Hypotéky opět zlevnily, zájem o ně je ale slabší
Teploty stoupají a úroky klesají, tak by šlo popsat letošní léto v rámci hypoték. To je rozhodně pozitivní, ale úrok není vše, nezapomínejte na to, že je třeba koukat na vše co je s hypotékou spojeno – především cena nemovitostí, kde se o žádném poklesu mluvit nedá…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Jak dosáhnout na hypotéku, když chybí dvacet procent požadovaných úspor?
Nenechejte se nadpisem uchlácholit, článek žádný zázračný návod nepřináší… V podstatě existují dvě možnosti, jak si pořídit nemovitost skrze hypotéku – buďto si zbylé finanční prostředky našetřit nebo použít jinou zástavu. Tento článek zveřejňuji především proto, aby bylo patrné (a to ne jenom ode mě), že dofinancování koupě nemovitosti jiným úvěrem vedle hypotéky je prakticky nerealizovatelné. A s tím by měl každý, kdo plánuje pořízení vlastního bydlení, počítat a finančně se na to připravit. I kdyby to měla být příprava v řádu několika let. Bohužel.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to
Toto je bohužel relativně častý jev… Pozor na to, protože věřte, že začít řešit další úvěr uprostřed výstavby/rekonstrukce, jelikož Vám z hypo již nestačí peníze, na klidném spaní nepřidá. Vždy počítejte s rezervou (jsou banky, které umožňují bez sankcí nepoužít třeba až 20 % ze schválené hypotéky). Skutečně je lepší pořídit si vyšší hypotéku, kterou pak např. nedočerpáte než narazit na to, že potřebujete ještě půl milionu a kde ho vzít…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Tři možnosti, jak s pomocí rodičů dosáhnout na hypotéku
A ještě jeden článek s radami, jak na hypotéku… Problém s hypotečním úvěrem pro „mladé“ (v uvozovkách proto, že se nejedná vždy jen o mladé, tedy lidi třeba hned po škole), zde skutečně, v dnešní době, je. Hlavní problém je, že nejsou dostatečné vlastní zdroje – ten lze řešit první radou v článku, a to velice elegantně a efektivně – zastavení druhé nemovitosti, která patří např. rodičům (tuto druhou nemovitost je možné z hypotéky následně vyvázat, obvykle maximálně do 10 let jejího trvání). Problém č. 2 je nedostatečný příjem na pořízení hypotéky – na to se vztahuje třetí rada v článku, ale… Já osobně si myslím, že pokud žadatel či žadatelé na hypo nedosáhnout kvůli svým příjmům, tak „zainteresovat“ i další členy rodiny, je cesta do pekel. Prostě bohužel, pokud někdo nemá dostatečný plat, tak si hold vlastní bydlení dovolit nemůže…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host