Newsletter září 2019
- od Robert Stejkora
Po dvou letech, které zakončovaly září prodlouženým víkendem, díky státnímu svátku, máme zase klasický konec záři, s klasickým víkendem – svátek vyšel na sobotu… Ale to jen „povzdech“ na úvod, protože ať je poslední víkend v měsíci běžný nebo prodloužený, my přicházíme po uplynulém měsíci s okomentovaným výtahem článků z finančního světa, nebo-li Newsletter září 2019.
V loňském září se psalo prakticky jen o hypotékách, a to zcela logicky, bylo těsně před poslední, velkou regulací v rámci hypotečních úvěrů, takže to bylo velmi živé téma. Nyní, ač se banky snaží hypotéky všemožně podporovat, tak o ně není až takový zájem, a proto jsou tentokráte zastoupeny, v našem Newsletteru, v nejmenším počtu. Nejvíce článků, ze kterých jsme vybírali, bylo s tématikou investic a spoření.
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Spoření a investice
Úvěry a konsolidace
- ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Jak nastavit úrazovou pojistku? Zaměřte se na trvalé následky
Rozhodně dobrý článek na téma životního pojištění. Respektive úrazového, které často bývá součástí. Opět je z pera Dušana Šídla, který je pravděpodobně největším odborníkem na životní pojištění v zemi. Naprosto se ztotožňuji s jeho doporučeními ohledně drobných rizik (denní odškodné z úrazu / bolestné) a především se zaměřením na velká rizika (v tomto případě trvalé následky úrazu).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Co vše pojišťovna proplatí a jak využívat pojištění, když už jej platíte?
Vynikající článek! Na „případové studii“ ukazuje co je možné plnit z pojištění a jak postupovat. Rozhodně doporučuji jeho přečtení každému, kdo má pojištění domácnosti, nebo o něm uvažuje.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Nejede auto. S čím pomůže asistenční služba vaší pojišťovny?
Pokud si odmyslíme „malou“ reklamu na pojištění od České pojišťovny, a.s. (jelikož v článku se o jiné v podstatě nepíše), tak jeho hlavní myšlenka je naprosto správná – nešetřete pár stovek ročně na připojištění asistenčních služeb! A čím je vozidlo starší, tím je to důležitější. Za mě, pokud chce člověk ušetřit a chce jen povinné ručení, které mít musí, tak ať si klidně nepojišťuje nic jiného, ale na asistenci ať nezapomíná. Více o tom, jak efektivně pojistit své vozidlo se můžete dočíst i v našem vlastním článku – Efektivní pojištění vozu >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
U pojištění stavby a domácnosti je klíčová suma, na kterou je pojistíte
Na první pohled sice delší článek, ale v jádru velmi jednoduchý. Obsahuje ovšem vše důležité (pokud si odmyslíme malou reklamu, pár pojišťoven…). Zásadní v něm ovšem zaznívá a to: POZOR NA PODPOJIŠTĚNÍ. Pro případ, že byste se chtěli dozvědět o pojištění majetku více, doporučuji náš vlastní článek – Můj dům, můj hrad >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba
Základním poselstvím článku je: Nenechte se ovládat emocemi a unáhleně vybírat finance z investic, když jsou trhy v propadu! Důležité je vždy dodržet investiční horizont – pokud někdo uzavře investici s investičním horizontem např. 10 let a po dvou letech trvání se hrozí při pohledu na výpis a rychle realizuje výběr, pak se není čemu divit, že dojde o peníze… Emoce do investování nepatří a pokud je investice zamýšlena dlouhodobě, pak je potřeba tento úmysl dodržet.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí
Nová „penzijka“, nebo-li Doplňková penzijní spoření (DPS) jsou v podstatě podílovými fondy – účastník si volí strategii a může mu hrozit i ztráta, ale… DPS je ze své podstaty dlouhodobý produkt, takže krátkodobé ztráty nejsou ničím, z čeho by se měli lidé hroutit – naopak – v době propadů v podstatě „nakupují ve slevě“ a pokud si např. třicátník uzavře DPS, tak to nejhorší co může udělat je zvolit si konzervativní fond a tím se vědomě připravit o možný (a na dlouhém horizontu pravděpodobný) zisk…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Termínované vklady v září: kde jsou nejlepší úrokové sazby?
Článek, ve kterém najedete vlastně jen tři tabulky srovnávající aktuální nabídku jednotlivých termínovaných vkladů, seřazených od nejvyššího zhodnocení po to nejnižší. Pokud někdo přemýšlí o střednědobém uložení peněz s garancí zhodnocení, pak mu bude článek rozhodně ku pomoci.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Které stavební spoření je nejvýhodnější?
Aktuální srovnání nabídek stavebních spořitelen pro spořící smlouvy stavebního spoření. Vždy a všem doporučuji vybírat takovou smlouvu, u které je ideálně nulový vstupní poplatek, jelikož ten je největší „bolestí“ tohoto produktu. Dále, cílová částka u smlouvy stavebního spoření, která je zamýšlena právě jen pro spoření, by neměla být NIKDY vyšší než 200tis., tedy současné nabídky s omezením cílové částky jsou více než dostatečné. Jen malé doplnění – „vítěz“ srovnání, tedy RSTS, poskytne bonus v podobě 2 000,- na stavební spoření jen v případě, že zároveň se „stavebkem“ založíte i tzv. Felixovo spoření, což v článku nezaznívá.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Jak rozumně a bez rizika investovat volné peníze, aby vydělávaly
Článek je spíše takovou malou případovou studií – máme zadání a k němu i doporučení. V podstatě se nejedná o nic převratného, ale na druhou stranu se s doporučením ztotožňuji – zahrnuje v sobě jak správnou volbu portfolia vzhledem k investičnímu horizontu, tak i možnost vyššího zhodnocení s použitím akcií (ovšem do těch je investováno „jen“ 20 % finančních prostředků – dobrý poměr). Důležité je ovšem brát nadpis s rezervu – BEZ RIZIKA není žádná investice.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Sazby hypoték klesají, hypoteční trh se však propadá
Další měsíc a další pokles průměrné úrokové sazby na hypotečních úvěrech. Pokles o 7 setin procenta, oproti srpnu. Dostali jsme se tím skoro na hodnoty ze září v roce 2018. Průměrná úroková sazba tak soustavně klesá od ledna, letošního roku. Sazba tak klesá už 7 měsíců v řadě. Rozhodně pozitivní, ale pamatujte – nic netrvá věčně…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Sonda: Půjčky zdarma nejsou jen český sen, skutečně existují
Krátkodobé půjčky… Původně jsem tento článek nechtěl v tomto Newsletteru ani zveřejňovat, jelikož tomuto typu podnikání nechci dělat reklamu. Proč? Protože si nemyslím, že na krátkodobých půjčkách je cokoliv dobrého… A proč tu nakonec je? Protože v článku zaznívají správné rady, na co si dát pozor, když už někdo prostě takovou půjčku potřebuje (a pozor – potřebuje v tomto případě není ve chvíli, kdy si chce někdo koupit nový telefon…). S krátkodobými půjčkami se mějte na pozoru. Pamatujte, že záměrem není pomoci, ale vydělat…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host