Newsletter říjen 2019

od Robert Stejkora

Podobně jako loni, tak i letošní říjen byl plný dní s relativně vyššími teplotami. Možná i proto se nechtělo redaktorům finančních serverů moc psát a raději si užívali tepla – článků totiž příliš mnoho nebylo… Každopádně, to zásadní pro nás je, že říjen je pryč, a tedy nesmí chybět aktuální výtah toho nejzajímavějšího co se napsalo, včetně našeho komentáře, tedy náš Newsletter října 2019.

V loňském říjnu se nejvíce článků točilo kolem hypoték – aby ne, loni v říjnu totiž přišla ČNB s nejnovější regulací, která se týkala hypoték, letos už se to bere jako fakt, takže se hlavně psalo na téma Spoření a investice.

Newsletter s sebou přináší články v kategoriích:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Životní pojištění je pro Čechy velkou neznámou
Velkou neznámou je pravděpodobně také proto, že je to velmi zprofanovaný produkt. Spousta lidí jej má spojeno s tím, že skrze tento produkt i „spořili“ (nebo jen „spořili“) a pak nedostali to co jim bylo slíbeno… Přitom životní pojištění je velmi důležitým produktem. Bohužel lze nastavit špatně (případně velmi špatně). Tento produkt by měl krýt především závažná rizika (smrt, invalidita, trvalé následky úrazu, vážné onemocnění, případně i dlouhodobá pracovní neschopnost). Bohužel spousta životních pojistek obsahuje i pojištění malých rizik (např. denní odškodné z úrazu, pobyt v nemocnici či krátkodobá pracovní neschopnost) a to jsou rizika, za která je zbytečné platit. Součástí životního pojištění by ovšem především nemělo být žádné „spoření“, protože pokud tam je, bude na 99 % nastavena tato pojistka velmi špatně… Více detailů o tomto druhu pojištění se lze dočíst i v našem vlastním článku Životní pojištění – sázka proti sám sobě >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Aktualizovala pojistku u domu na hypotéku. A málem pak přišla o nervy
Článek tak trochu jako z bulváru – přehnaná hysterie, rozhodně to ve skutečnosti není tak dramatické, jak je popsáno v článku. To, že je třeba pojistné smlouvy aktualizovat je fakt. To, že se běžně při úpravě pojistky majetku řeší náhradou (stará smlouva zanikne a vznikne nová) je běžná praxe, která má z pravidla kladný dopad na klienta. To, že je třeba změnu ohlásit bance (pokud má být pojistka tzv. zavinkulovaná) je pravda. Ale že by se bořil svět, pokud by se to neudělalo ve vteřině po uzavření pojistky je prostě přehnané. Nejideálnější variantou je řešit zmíněné se svým poradcem, který by měl na všechny tyto věci myslet a Vy klidně můžete odjet na dovolenou 😉.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Povinné ručení je opět dražší, řidiči v průměru zaplatí téměř tři tisícovky
Článek, který se snaží vysvětlit proč nám povinné ručení neustále zdražuje… Já osobně vidím zásadní důvod v tom, že se pojišťovny v minulosti snažili „přebít“ konkurenci nabídkou nižší ceny pojištění, což způsobilo nekonečnou spirálu a vzhledem k tomu, že cena povinného ručení je nyní na hranici rentability (spíše pod ní), tak je bohužel logické, že pojišťovny zdražují, aby se jim tento produkt vůbec vyplatil…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Sazby hypoték prudce klesají, trh však stagnuje
Klasický článek Newsletteru v úvodu části, vztahující se k úvěrům – průměrná úroková sazba hypoték za předchozí měsíc (tedy září 2019). Další pokles úrokové sazby – nyní jsme na úrovni léta 2018. Pokles je pozitivní pro každého žadatele. Bohužel, důvodem není vracení se k „super-levným“ úrokovým sazbám, ale snaha bank přitáhnout klienty, protože o hypotéky je čím dál tím nižší zájem…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jakákoliv snaha zpřístupnit mladým hypotéky je vítaná, říká odbornice
Můj jediný komentář k tomuto článku, bude rada skutečně odborná (nikoliv rada od pseudo-poradce/prodejce z tyrkysové společnosti). Na otázku redaktora, co doporučuje, bych já odpověděl, připravit se na hypotéku dostatečně dopředu vytvořením dostatečné finanční rezervy, a ne si ji vzít, když člověk aktuálně potřebuje, aby z toho měl poradce provizi…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

KOMENTÁŘ: Sázky na jednu kartu se nevyplácejí! Diverzifikujte správně
Správně diverzifikovat portfolio je naprosto správný přístup, ale navržená diverzifikace, která je v článku, v tabulce je naprostá hloupost – na 3-6letém horizontu „vsadit“ 50 % financí na akcie, hraničí skutečně se sázením… Akcie jsou určeny pro dlouhodobý investiční horizont, delší než 10 let (minimálně, ideálně alespoň 15-20 let) a investovat do nich na 6letém horizontu může přinést výrazně více škody než užitku. Rozhodně doporučuji neřídit se doporučením „bulvárních“ článků, ale spolehnout se na odborníky…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Spořicí účty v říjnu 2019: kam se vyplatí vložit peníze?
Pomalu v každém našem Newsletteru se objevuje článek s aktuální nabídkou nejvýhodnějších spořících účtů. Tentokrát je to srovnání říjnové nabídky. Ani jeden ze spořících účtů není schopen porazit inflaci, všechny připisují zhodnocení, které je nižší než aktuální výše inflace (pokud budeme brát v potaz zhodnocení prostředků za celý rok – tedy ani akční nabídka zhodnocení 3 % p.a., která trvá ovšem jen půl roku od vkladu, ve finále inflaci neporazí…). Mým jednoduchým doporučením je vybrat spořící účet, který nabízí nejvyšší zhodnocení, ale bez zbytečných podmínek (mezi ty rozhodně patří např. povinnost sjednat vedle něj i investici…).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

PŘEHLEDNĚ: Jaké zvýhodněné podzimní akce mají stavební spořitelny
Aktuální nabídka stavebních spořitelen Pouze doplním, vybírejte takovou, která nabízí především co nejvyšší slevu ze vstupního poplatku, a to bez podmínek (či se zanedbatelnými podmínkami) a dále, nespořte v jedné smlouvě stavebního spoření déle než 6 let.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

25 let penzijního spoření: jak šel čas a vyplatí se do něj dnes investovat?
Relativně delší článek s hromadou grafů se z většiny zabývá historií „penzijka“. V jeho závěru je však několik příkladů kolik by si člověk naspořil na důchod v závislosti na tom, jak dlouho bude spořit. Závěrem těchto příkladů je, že pokud si chcete naspořit zajímavější částku (milion a více) je třeba si finance ukládat dlouhodobě, aby Vás to nestálo měsíčně příliš mnoho peněz – nic nového, ale opakování neuškodí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Odkud pochází výnosy konzervativních penzijních fondů?
Z článku se dá vyvodit v podstatě jednoduchý závěr – pokud máte „penzijko“ a do důchodu Vám zbývá 15 a více let (teoreticky i 10 a více let), tak rozhodně stojí více než jen za zavážení, zda-li na něm nezměnit strategii „spoření“, která bude výrazně víc dynamická.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře