Newsletter červen 2021

od Robert Stejkora

Po dvou letech menšího množství článků, které se v červnu napsaly, je to tentokráte naopak. Článků nebylo málo, takže bylo z čeho vybírat, a i množství zajímavých článků je v letošním červnovém Newsletteru nemalé. Silný letní měsíc, jak z pohledu článků, tak i vedra byl zakončen katastrofickým řáděním tornáda na jihu Moravy, takže i tato událost je v Newsletter z června 2021, zahrnuta.

Nejzastoupenějším je letos téma Úvěrů a konsolidací.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak správně nastavit životní pojištění? Nepojišťujte „prkotiny“, prodražují pojistku
Úplně zásadní a všeříkající je úvod článku, kde je napsáno: „Nepojišťujte si prkotiny, které vás přitom finančně nezruinují. A přes pojištění neinvestujte, od toho jsou jiné finanční produkty.“, víc by v článku ani nebylo třeba. Protože to je úplně základní informace, kterou je při uzavírání životního pojištění třeba znát – pojištění je pojištění, a nikoliv spoření a vedle toho krýt drobná rizika, kvůli pár tisícovkám na bolestném, prostě ekonomicky nedává smysl. Jako doplnění mohu doporučit i náš vlastní článek, který pěkně rozebírá životní pojištění – Životní pojištění – sázka proti sám sobě.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak vyřídit škody tornáda, když jste pojištěni (nejen) u Generali České pojišťovny? Postupy a rady
Rozhodně potřebný (a vzhledem k situaci na konci června, i očekávaný) článek. Lidé neřeší pojistnou událost každý den (naštěstí), takže orientace v tom, jak se chovat nemusí být nejlepší. Článek je sice rozhovor s člověkem z Generali, ale platí to pochopitelně i pro ostatní pojišťovny (a nejen pro škody způsobené tornádem).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak pojistit nemovitost na pronájem, abyste neměli problémy
Zajímavý článek. Většina obdobných se totiž zabývá většinou jen pojištěním bytu či domu, kde člověk žije, ne který pronajímá. Pravdou ovšem je, že pojistit nemovitost, kterou člověk obývá nebo pronajímá nemá rozdíl. VYJMA pojištění odpovědnosti. U pronajímané nemovitosti je třeba pamatovat i na odpovědnost nájemníka. Lze sice zahrnout do nájemní smlouvy povinnost takovou pojistku uzavřít, ale tím nad ní nemáte kontrolu a zjistit až při pojistné události, že nájemce tuto povinnost porušil, je pozdě… Mnohem lepší je tedy vybrat pro pojištění pronajímané nemovitosti takovou pojistku, která umí krýt i odpovědnost nájemníka.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak pojistit dítě na odpovědnost za škody, když je ve střídavé péči?
Tento článek sem přikládám ze dvou důvodů. Jednak jako zajímavost, kdy neplatí „klasické“ rodinné soužití, ale přesto je třeba pojistit i děti. Ale především proto, že na něm lze velmi dobře demonstrovat, že pokud chcete, aby vám poradce dobře poradil, musíte mu říct skutečně všechno!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však nepolevuje
Další měsíc a další nárůst průměrné úrokové sazby. Tentokráte to byl docela skok – nárůst byl o 0,08 % a když se podíváte na graf v článku, tak jsme nyní v podstatě na sazbách ze září 2020. To, že budou sazby dále růst, je více než pravděpodobné. Otázkou pouze je jak prudce a jak moc. Vše nám ukáží následující měsíce a pochopitelně i kroky ČNB, které bude činit (to že bude zvyšovat základní úrokovou sazbu je v podstatě jistotou).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

ČNB zvýšila úrokové sazby, zdraží úvěry, ale zlepší se spoření
No, bohužel nic, co by se nedalo čekat… Základní úroková sazba byla téměř na nule už hodně dlouho a toto zvýšení přijít muselo (a jsem přesvědčen, že nebude letos poslední). To bude mít pochopitelně vliv na cenu úvěrů (tedy úrok) a zároveň by to mělo mít pozitivní vliv na spořící produkty. Ale, domnívám se, že ani v jednom případě nepůjde o nic markantního – banky se zvýšením základní úrokové sazby počítaly, takže v jejich zdražování úvěrů je to již zahrnuto (prostě budou zdražovat tak jak měly v plánu) a u spořících produktů to bude znamenat jen nepatrný nárůst (maximálně přijde nějaká banka s akční nabídkou).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Konsolidace: místo více úvěrů jen jeden. A výhodněji
Po delší době článek, který se zaměřuje na spotřebitelské úvěry bez zástavy nemovitosti. Tedy neúčelové úvěry. Já bych k článku jen doplnil jednu věc – pokud konsolidujete úvěry, nekoukejte jen na úrok a měsíční splátku, ale i na přeplatek. Protože pokud konsolidujete úvěry, kde chybí k doplacení 4 roky, ale vy protáhnete splatnost na 10 let, tak výrazně ušetříte měsíčně, ale násobně více přeplatíte na konci…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Levnější hypotéka je donutila k sjednání drahého úvěru
Toto je bohužel častý, chybný přístup. Tedy „vzít si hypotéku na krátkou dobu, abych méně přeplatil“. Sice představa toho, že budu splácet nemovitost do důchodu, může být hrozná, ale je třeba brát v úvahu, že se se u hypotéky člověk zavazuje pouze k době FIXace, nikoliv celé splatnosti. Takže mnohem moudřejší je zvolit co nejdelší splatnost a díky tomu, na splátce ušetřené peníze ukládat, případně zhodnocovat. Člověk si tím vytvoří jednak rezervu na nenadálá situace, ale zároveň bude mít možnost z těchto financí hypotéku doplatit dříve. Ovšem bude-li chtít, ne proto, že jej k tomu „donutí“ banka krátkou splatností.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v červnu: kam se (ne)vyplatí vložit peníze?
Klasické, aktuální srovnání nabídky spořících účtů. Vedle tohoto článku doporučuji ještě jako doplněk článek, kde je víc do detailu rozepsáno, jak u jednotlivých nabídek vypadá skutečné zhodnocení a na čem je závislé. Zmíněný, druhý článek je ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Stavebko už není nejoblíbenější, hlavní jistotou jsou pro Čechy drahé kovy
No, proč asi? Protože se nám loni probudili prodejci zlata, a to teď pod tlakem hrnou kam to jen jde. Protože zlato je přeci to nejlepší, když je krize. Nebo ne? Ne! Může dobře fungovat jako doplněk většího portfolia, ale rozhodně není všespásné a pěkně je to i v článku napsáno: „Zlato, jehož likvidita je omezená, neznamená jednoznačnou ochranu úspor před inflací vzhledem k tomu, že jeho cena není garantována, ale je ovlivněna poptávkou a nabídkou, které s vývojem inflace nebo úrokových sazeb souvisejí jen nepřímo.“
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak ochránit peníze před inflací? Jedním z řešení jsou investice
Je to prostě tak. Pokud chce člověk dosáhnout zajímavého zhodnocení a dlouhodobě porážet inflaci, tak jsou investice zkrátka jedinou možnou volbou. Především ty dynamické. Ovšem je třeba pamatovat na to, že u investic je velmi důležité jejich vhodné nastavení. Rozhodně není správně všechny peníze investovat do dynamických fondů, pokud vím, že finance, či jejich část, budu potřebovat třeba už za pár let. Vždy je třeba investice přizpůsobit konkrétnímu cíli, či záměru.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře