Newsletter červenec 2021

od Robert Stejkora

Podobně jako loni, tak i letos byl internet na zajímavé články, z oblasti financí, chudší. Možná prostě většina redaktorů odjela na dovolenou 😊. Každopádně, i přesto se nám podařilo vybrat několik zajímavých článků, které přinášíme s naším komentářem v podobě Newsletteru z července 2021.

Nejvíce článků bylo v kategorii Neživotního pojištění a Spoření a investic.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Hodnota nemovitostí v čase roste. Pojistky je tak třeba pravidelně aktualizovat
Ano, ano, to je bohužel častý nešvar, především starých pojistek, kdy pojistná částka již neodpovídá aktuální hodnotě nemovitosti. Zásadní je to především v současné době, kdy se ceny nemovitostí, ale i stavebních prací, šplhají na historická maxima. Je potřeba na to pamatovat a skutečně pojistky aktualizovat (rozhodně souhlasím s tím, že by k tomu mělo docházet, alespoň jednou za 3 roky), tak aby pojištění mělo smysl a krylo skutečnou hodnotu majetku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak se pojistit proti silným větrům i ostatním živelním pohromám
Vzhledem k tornádu, které se přehnalo jižní Moravou na konci června, se nemálo lidí začalo zajímat o své pojistky nemovitostí s nejčastějším dotazem: „zda jsou proti riziku tornáda pojištění, když v jejich pojistce tornádo uvedeno není“. Zde mohu rovnou všechny uklidnit, pokud mají v pojistce sjednáno riziko vichřice (a to je snad ve všech pojistkách, už v základu), tak jsou pojištěni i proti tornádu – nejde totiž o název, ale o rychlost větru. Nicméně, osobně doporučuji, pro klid, pojišťovat nemovitost v nejširším možném rozsahu, který pojišťovna umožňuje. Ono totiž ušetřit pár stokorun ročně na tom, že si vyloučíte nějaké riziko, které vám přece nemůže hrozit, se může šeredně prodražit… A určitě nikdy nezapomínejte na pojištění odpovědnosti za škodu (jak té občanské, tak i z držby nemovitosti), to jen jako doplněk 😉.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Dovolenou v cizině si dobře pojistěte
Jelikož máme léto v plném proudu, tak je i čas hlavního období dovolených. Zvlášť v dnešní době, kdy se světem prohnala (a stále prohání) pandemie Covidu, je třeba dobře číst pojistné podmínky, aby zrovna v lokalitě, kam budete cestovat nebylo toto onemocnění ve výluce a především, aby bylo vůbec kryto (jak je uvedeno v článku, slouží k tomu často tzv. „Covidové doložky“).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky atakují rekord
Další měsíc, další rekord, ale především další zvýšení průměrné úrokové sazby. Ta dosáhla v červnu hodnoty 2,13 % p.a., což je meziměsíční nárůst už o 0,07 % p.a. To, že budou úrokové sazby růst, je tím více než potvrzeno, odborná veřejnost se dokonce domnívá, že růst úrokových sazeb může trvat i několik let. Ovšem to je hodně hrubý odhad, spíše bych řekl tip. Každopádně to, s čím je třeba počítat, tak že letos budou sazby růst. Jak moc a jak rychle, to je v tuto chvíli neznámá.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v červenci: kam se (ne)vyplatí vložit peníze?
ČNB sice zvýšila základní úrokovou sazbu, která má vliv i na úročení spořících účtů a obdobných produktů, ale banky na to (zatím) nereagují. Je to klasický jev, kdy promítají zvýšení základní úrokové sazby, do svých sazeb až se zpožděním. Ale ani tak nejde čekat nějaké závratné zvýšení zhodnocení u tohoto druhu produktu. Ale je třeba pamatovat na jednu věc, říkám to pořád a zopakuji i teď, spořící účet není určen pro zhodnocován financí, ale pro pohotovostní rezervu, takže hnát se za každou cenu za lepším zhodnocením, u tohoto produktu, nemá cenu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak dlouhodobě „spořit“ dětem přes podílové fondy?
Dětem, na dlouhou dobu, jedině přes podílové fondy. Dynamické podílové fondy. Na tom prostě trvám, protože cokoliv jiného se na dlouho dobu nevyplatí, zbytečně se člověk připravuje o možnost vyššího zhodnocení. A ano, jsou rizikovější, ale rizikovější v možnosti častějšího a výraznějšího kolísání, ale zde opět pomůže dlouhá doba, jelikož díky té, je dostatek času, aby se případné propady vyrovnaly (nemluvě o tom, že u pravidelných investic, jsou propady tím, na čem je možné vydělat nejvíce).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

KOMENTÁŘ: Češi si zvykají investovat pravidelně, ukázala to i pandemie
Na článku není ani tak zajímavá statistika o tom o kolik více Češi investují, která je uvedena v úvodu, ale především informace o tom, že tvorba rezervy je nezbytná. Ať už té krátkodobé (což se ukázalo loni), tak i té dlouhodobé (té k důchodu). Ale to, co se mi na článku líbí nejvíce, je jeho konec. Konkrétně, a budu citovat: „Investování je dlouhodobá, konzistentní, trpělivá a pravidelná činnost, a aby přineslo investorovi požadované výnosy, vyžaduje především schopnost zachovat klid.“
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře