Newsletter srpen 2021

od Robert Stejkora

Dnes nám začal nový školní rok. Snad se neponese v duchu toho předchozího. Přeji nám to všem, ale hlavně asi školákům. Nicméně, s prvním zářím nesmí chybět výtah okomentovaných článků z finančního světa, tedy Newsletter srpna 2021.

Stejně jako loni, tak i letošní srpen se nesl v duchu dovolených, i na straně nových článků. Moc jich tedy není, ale aspoň nezabere čtení tolik času 😊.

Prvenství, v počtu článků, si tentokráte dělí kategorie Neživotního pojištění a Spoření a investice.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Spoření a investice
Úvěry a konsolidace

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Přehledně: Jaké jsou nejčastější mýty u pojištění
Moc pěkný článek, který uvádí na pravou míru ty nejčastější mýty u neživotního pojištění. Já osobně bych jen doplnil, k části článku, kde se píše o nemožnosti doložení dokumentů – pro všechny případy si vše důležité naskenujte / vyfoťte a uložte např. na Google disk, pak to nebude třeba vůbec řešit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Svobodné povinné ručení? Zatím je to spíše výjimka
Tento fakt je u odborné veřejnosti známý (tedy možnost výpovědi většinou jen k výročí a zároveň s 6týdenní výpovědní lhůtou – obvykle to platí stejně i u pojištění majetku, nejen vozidel), ale u laické veřejnosti se často stává, že je to pro ni novinkou. Takže, pokud pomineme výjimky, které jsou v článku uvedeny, tak počítejte s tím, že pokud vypovídáte pojistku (pojištění vozidel / majetku), tak je třeba pojišťovně doručit výpověď nejpozději 6 týdnů před výročím, aby byla platná právě k výročí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Totální škoda. Můžete si vozidlo nechat, nebo jej získá pojišťovna?
Velmi zajímavý článek. Pod totální škodou si spousta lidí představí pouze naprosto zdemolované vozidlo. Ale nemusí tomu tak vždy být (především u starších aut). Kdy se tedy jedná o totální škodu a jaké má tedy člověk práva? To je pěkně vysvětleno v článku i s konkrétním příkladem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zdražování materiálů dopadá na pojistky
Podpojištění je velkým strašákem u pojištění majetku. Určitě souhlasím s tím, že je třeba pojistku aktualizovat v případě větší rekonstrukce nemovitosti, případně jednou za pár let. Zvláště teď, po tornádu na jižní Moravě, začíná hodně lidí řešit, jestli mají nemovitost dostatečně pojištěnou. Hodně může pomoci kouknout do cenových map (zdarma na internetu), či na inzeráty prodejů obdobných nemovitostí (ve stejně lokalitě). Zvláště nyní, kdy ceny nemovitostí i stavebních prací rostou, je třeba o tom přemýšlet.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v srpnu: kam vložit peníze?
No, sice první vlaštovky, které zareagovaly na zvýšení základní úrokové sazby ze strany ČNB, ale jelikož je navýšení u spořících účtů úplně zanedbatelné, tak to ani nestojí za řeč. Na nějaké zajímavější navýšení zhodnocení u spořících účtů si budeme muset ještě chvilku počkat…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Srovnání: Jaké stavební spoření pro děti je nejvýhodnější?
Aktuální nabídka Stavebního spoření pro děti. Moc pěkně popsané akce stavebních spořitelen, které právě probíhají, ale hlavně i to co obnášejí a co za ně dostanete. Já jen doplním, že při volbě Stavebního spoření pro děti, bych byl opatrný, protože u menších dětí je potřeba pamatovat na to, že po skončení 6 let trvání „stavebka“ je naprosto neefektivní v něm pokračovat a je tedy třeba mít plán co se po těchto 6 letech bude s financemi dít.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

KOMENTÁŘ: Co se to děje? Hrozí nám hyperinflace?
V poslední době jsem se několikrát setkal s obavou lidí z hyperinflace, či dokonce měnové reformy (toto strašení přichází dost často od prodejců zlata a diamantů…). Proto přikládám tento článek, aby informace, že se jedná o bludy, nebyla jen ode mě. Navíc je v článku velmi jednoduše a pěkně popsáno, jak by měl člověk o investicích přemýšlet (do čeho investovat a proč). A je v něm i informace o zlatě a kryptoměnách a s názorem v článku se naprosto ztotožňuji.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

KOMENTÁŘ: Jak ochránit úspory před inflací
V předchozím článku, se strašidelným nadpisem, je tento jako jeho velmi dobré doplnění. Tedy, co dělat, aby inflace „neužírala“ z vašich peněz? Na článku se mi libí i to, že velmi, ale velmi jednoduchým způsobem vysvětluje, jak funguje průměrování při pravidelné investici. Pravidelná investice je totiž vynikajícím nástrojem pro každého drobného střadatele, jak se v budoucnu dostat k zajímavým penězům a zároveň i snižovat riziko propadů na trzích.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Růst úrokových sazeb u hypoték zrychluje. Objemy pozvolna klesají
Ano, s dalším měsícem zde máme další nárůst průměrné úrokové sazby. Tentokráte je to meziměsíčně o 0,1 % p.a., průměrná úroková sazba je tedy nyní 2,23 % p.a. Pravděpodobnost dalšího růstu není jen pravděpodobná, ale v podstatě jistá. To, že bude ke konci roku atakovat hranici 3 % p.a. je pravděpodobné velmi… V článku je uvedena i úvaha, že by hypotéky po roce 2022 mohly padat na historická minima z roku 2016. Já bych tak optimistický nebyl, ale budu moc rád, pokud se v tomto pletu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře