Newsletter září 2021

od Robert Stejkora

Září máme za sebou. Letos školáci první školní měsíc začali klasicky v lavicích, takže se naštěstí neopakuje loňská distanční výuka. To je rozhodně pozitivní (vždy je třeba hledat především pozitiva 😉). Pro nás ovšem konec měsíce znamená, že je třeba vydat klasický okomentovaný výtah článků z finančního světa. Tedy Newsletter září 2021.

Letos, se o prvenství, co do počtu článků, dělí témata Hypoték a konsolidací s tématem Spoření a investic.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Spoření a investice
Úvěry a konsolidace

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Levná životní pojistka ve finále může vyjít pěkně draze
Cena životní pojistky by rozhodně neměla být hlavním kritériem. Na druhou stranu nejdražší životní pojistka nezaručuje její kvalitu. Jako ve všem, tak i v tomto by měl být prostě balanc. Každopádně, to zásadní je, aby pojistka kryla závažná rizika, protože za ty drobná rizika nemá smysl utrácet. Takže správně nastavená životní pojistka by měla krýt závažná rizika (včetně těch nemocenských, nejen úrazových) a to na dostatečné pojistné částky, které musejí vycházet z příjmů a výdajů pojištěného. Trošku detailnější článek na toto téma je i na našem webu a můžete na něj mrknout ZDE >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Pojistky potřebují revizi. Podpojištění nemovitosti je dvojitá ztráta
Článek o podpojištění se v poslední době objevuje na různých serverech téměř každý měsíc. A my jej do našeho Newsletteru pravidelně zařazujeme, jelikož se skutečně jedná o nemalý problém, zvlášť nyní, když ceny nemovitostí raketově vystoupaly. Pozor na to, mrkněte se na své pojistky majetku a pak se mrkněte za kolik se obdobná nemovitost aktuálně prodává. Získáte tím alespoň hrubou představu, zda-li vám podpojištění hrozí či nikoliv.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v září: kam vložit peníze?
Od našeho minulého Newsletteru v podstatě nedošlo k žádné změně, spořící účty jsou hluboko, ale skutečně hluboko pod aktuální inflací. Jejich použití je opravdu určeno jen k pohotovostní rezervě, ne ke spoření. Pokud k tomu takto bude člověk přistupovat, nemusí pak řešit, jestli je na jeho „spořáku“ 0,5 % p.a. nebo 0,7 % p.a.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak chytře a bezpečně investovat volných 100 tisíc korun?
Pozor! Tento článek je v podstatě reklamou na konkrétní produkt. Ač se ze startu tváří jinak… Celé sdělní článku má jediný výsledek: „máte na běžném/spořícím účtu nějaké peníze? Tak je zhodnocujte.“ Ale to není správně. Rozhodně by měl mít člověk finanční rezervu, která není určená k jejímu zhodnocování, ale funguje pro nenadálé situace. Pokud člověk finanční rezervu má A PAK má ještě další volné finance, tak v takovém případě má smysl je uložit jinde. Ale pozor, nabídka v článku se tváří jako bez riziková, ovšem pod to bych se rozhodně nepodepsal… V článku uvedená investice je sice do jisté míry zajištěna, ale rozhodně není bez rizika! Na to si dejte pozor a spíše doporučuji, nechejte si udělat nezávislou finanční/investiční analýzu, ze které vzejdou doporučení. Vsadit vše na jednu kartu (a může být zajištěná jakkoliv) je automaticky špatně.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak na penzijní spoření, aby nástup do důchodu nebyla finanční studená sprcha
V článku je popsáno v podstatě to důležité (je veden formou rozhovoru) a já bych k tomu doplnil pouze jedno. Pokud vám do důchodu zbývá už jen pár let, pak převod „penzijka“ na jeho novou verzi Doplňkového penzijního spoření, nemusí být tím nejlepším řešením. Pokud vám ovšem do důchodu zbývá více jak 10 let (nemluvě o ještě delší době), pak s největší pravděpodobností bude tento převod výhodou.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Prašivé dluhopisy a kvazifondy. Přibývá nekalých praktik při prodávání investic
Název tohoto investičního instrumentu je nelichotivý, přesto se často prodává v podstatě jako jistý… Pozor na to! Cokoliv, co nabízí něco víc, než je na trhu obvyklé je spojeno s nějakým „ale“ a v tomto případě bývá tím „ale“ vyšší riziko… Své o tom vědí (teď už vědí) i investoři, kteří věřili zázračné firmě Growing Way (viz náš vlastní článek na toto téma ZDE >>>).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Češi si už vzali hypotéky za 293 miliard korun
Další měsíc a další nárůst průměrné úrokové sazby a opět téměř o 0,1 % p.a., to že se ke konci roku minimálně přiblížíme k hranici 3 % p.a. začíná hraničit s jistotou. Takže vzhledem k tomu, že s růstem sazeb stále ještě rostou ceny nemovitostí, tak s postupující dobou se bude snižovat počet lidí, kteří si svoji nemovitost budou moci pořídit (nemluvě o nutnosti nemalých vlastních zdrojů…).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Rychlé půjčky jsou pastí pro mnoho českých domácností
Obecně, jakákoliv půjčka na něco, co má menší životnost, než je doba splatnosti půjčky je zbytečná. U těchto krátkodobých půjček může být sice zmíněná životnost pořízené věci delší než splatnost (pokud si tedy člověk takto nepůjčí na dovolenou, což je vyloženě zvěrstvo), ale zase úrok je zde v porovnání s výší půjčky astronomický. Za každou cenu se těmto půjčkám vyhněte! Raději si každý měsíc odložte pár stokorun a vytvořte si vlastní rezervu na nenadálé výdaje.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Pojištění splácení hypotéky je trik. Bude vás stát peníze, efektivita je velmi nízká
Pojištění splácet kvůli slevě na úrokové sazbě je rozhodně hloupost. Ale ještě větší hloupost, je vzít si hypotéku, která nebude kryta nějakým pojištěním. Pokud má člověk vlastní životní pojištění, s dostatečnými limity (i vůči hypotéce), pak pojištění schopnosti splácet nemá smysl. Každopádně, pokud člověk životní pojištění s dostatečným limitem nemá, tak by zmíněné pojištění schopnosti splácet mělo figurovat stejně spíše jako doplněk, protože je velmi „osekané“ a zbytek by se měl i tak dopojistit klasickou životní pojistkou.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Netradiční hypotéky: Nevěřili byste, na co všechno si můžete vzít úvěr na bydlení
Doba, kdy bylo možné vzít si hypotéku jen na koupi nebo výstavbu už je dáááávno proč. Valná většina bank má v nabídce hypotéky, které umožňují zafinancovat násobně více účelů. Společným jmenovatelem ovšem je, že v zástavě musí být nemovitost.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře