Newsletter listopad 2021
- od Robert Stejkora

Máme tu prosinec. Poslední měsíc roku 2021. A předcházel mu již první sníh a lehké mrazíky (řidiči vědí). No a za nás nesmí chybět vydání tradičního, okomentovaného výtahu článků z finančního světa. Tedy Newsletter listopad 2021.
Podobně jako loni, tak i letošní listopad byl na články skoupý. Většina se jich totiž točila hlavně ohledně jednoho tématu – nárůst úrokových sazeb u hypoték a růstu zhodnocení na spořících účtech (potažmo kolem inflace). Takže jsme jich tentokráte měli možnost vybrat méně. Z toho mála se o prvenství, v počtu článků, dělí témata Úvěrů a konsolidací se Spořením a investicemi.
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Ceny nemovitostí rostou. Vyplatí se myslet i na výši jejich pojištění
Článek s tímto tématem se objevuje pravidelně v každém našem Newsletteru už několik měsíců. Sice už to začíná být nuda, ale tentokráte jej sem dáváme nejen proto, že je to skutečně velmi důležité, ale také proto, že tentokráte je v článku psáno o tzv. indexaci (pojišťovny sami doporučí navýšení pojistné částky). Indexace je super věc v „normální“ době, ale současný růst cen nemovitostí už s normálností nemá nic společného. Jeden příklad za všechny – pojistná částka ve smlouvě 5mil., v listopadu 2021 doporučila pojišťovna, v rámci indexace navýšení na 5,6mil., ale když se udělal odhad ceny nemovitosti, tak výsledná částka byla 10mil. Chci tím říct, že teď bych se na indexaci nespoléhal…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
O hypotéky je stále zájem, trh však podle analytiků čeká propad
S dalším měsícem máme další poskočení průměrné úrokové sazby u hypoték, směrem nahoru. A opět je to o 0,11 % p.a. Myslím, že už se všichni smířili s tím, že sazby u hypoték porostou a už druhý, relativně prudký nárůst (ve srovnání s minulostí) a zároveň listopadové výrazné navýšení základní úrokové sazby ze strany ČNB, je jasným signálem, že můžeme očekávat skutečně strmý růst a za pár měsíců už se můžeme začít blížit 5 % p.a.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Tisíce domácností čeká zásek do rozpočtu, končí jim fixace hypotéky
Bohužel, toto je fakt. Komu bude v blízké době končit FIXace, tak se musí připravit na to, že se mu zvýší splátka, ač už bude dlužit méně. Úrokové sazby, které se sjednávaly, především v roce 2016, s 5letým FIXem bývaly klidně i pod 1,5 % p.a. a dnes se sjednávají hypotéky s úrokem mezi 3 a 4 % p.a. To je obrovský nárůst. Souhlasím s tím, že sazba u hypotéky pod 4 % p.a., v dnešní době, je stále ještě dobrá, ale osobně nesouhlasím s údajem v článku, že je vhodné nyní FIXovat na krátkou dobu, třeba 3 roky. Za mě, při sazbě, která bude blízko ke 3 % p.a. bych FIXoval na dlouhou dobu a pokud by se sazba blížila 4 % p.a., či ji přesáhla, pak bych FIXoval na 5 let. Na kratší dobu určitě ne. Pokud by se stalo, že se v průběhu sazby sníží (jako třeba loni, když vrcholil Covid), tak se dá s bankou vždy domluvit na snížení sazby.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Spoření v listopadu: kam vložit peníze?
Aktuální nabídka spořících účtů v listopadu. Očekávané se stalo realitou, kdy banky na svých spořících účtech zvyšují zhodnocení (tedy bez podmínek jen ty malé), a to z důvodu navýšení základní úrokové sazby ze strany ČNB. Spořící účty se začínají opět stávat zajímavějšími, než tomu bylo před pár měsíci, ale… Ani zvýšení zhodnocení nepokryje inflaci, takže rozhodně nevybírejte spořící účet kvůli tomu, abyste „vydělali“ (napsali jsme na toto téma náš vlastní článek ZDE >>>)! A potom pozor na super výhodné nabídky bank, kde je vysoké zhodnocení podmíněno investicí, to už totiž se spořícím účtem nemá nic společného, a navíc skutečné zhodnocení je pak snižováno poplatkem za investici. A to až na takovou míru, že se vyplatí zvolit spořící účet, který má na první pohled nižší zhodnocení, ale už není snižováno poplatkem… A ještě jedno doplnění závěrem. Od doby vydání článku se zvýšilo zhodnocení na spořícím účtu od TRINITY bank na 2,08 % p.a., oproti uvedeným 1,58 % p.a.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Jednorázovým vkladem na „penzijko“ lze ušetřit několik tisíc na dani
Tento produkt, podobně jako Stavební spoření, zná pravděpodobně každý Čech. Všichni ví, že je spojen s nějakým státním příspěvkem a někdo ví i o daňové úlevě. Slevu na dani lze získat, pokud člověk zaplatí více jak 12 000,-/rok. V jednoduchosti, z každé koruny nad tuto částku se vám vrátí 15 % (maximálně 3 600,- => tedy pokud na „penzijko“ pošlete za rok 36 000,-). Ale pozor, pokud smlouvu zrušíte dříve jak v 60 letech věku (a zároveň dříve jak po 5 letech trvání), máte povinnost dodanit tyto vratky na dani až za deset let zpětně. Pokud se tomu chcete vyhnout musíte nechat finance v produktu skutečně alespoň do 60 let věku. Osobně si myslím, že je výhodné ukládat do „penzijka“ 1 000,-/měs. (=> 12 000,-/rok) a využít tak maximální státní podporu, ale slevu na dani bych oželel a raději bych peníze směřoval do jiného podílového fondu (protože nové „penzijko“ je v podstatě podílový fond), kde sice nebudete mít možnost získat slevu na dani, ale zase budete mít peníze kdykoliv k dispozici a nebudete je muset vázat až do 60 let věku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host