Newsletter prosinec 2021
- od Robert Stejkora

Včera skončil rok 2021. Loni jsem ve stejný den psal, že si rok 2020 budeme dlouho pamatovat a že nikdo z nás neví, co přinese rok 2021. Dnes můžeme říct, že ač byl loňský rok podobný roku 2020, tak už to bylo o poznání jiné, jelikož už se nedělo nic neznámého, situaci už jsme znali a naše reakce na to nebyly tak „bouřlivé“. To je běžné a já si neodpustím paralelu s finančními trhy, na kterých se dějí výrazné propady či nárůsty jen v případě, že se jedná o něco neznámého. Pokud se totiž děje něco, co už trhy „znají“, tak na to nereagují vůbec, či minimálně. Můžeme si to i potvrdit v okomentovaných článcích, tedy v našem Newsletteru z prosince 2021.
Počet článků v prosinci obrátil trend, kdy se toho v posledních měsících moc nenapsalo, ale v prosinci bylo článků relativně dost, takže se nám podařilo pěkně naplnit poslední Newsletter roku 2021. V počtu článků zvítězila kategorie Spoření a investic (podobně jako loni).
Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
- NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Autopojištění: Srážka se zvěří není totéž co srážka se zvířetem
Připojištění srážky se zvěří je jedno z nejčastějších připojištění. Stojí „pár korun“ (v poměru k ceně samotného pojištění) a je schopno ve většině případů bez problémů zaplatit škodu po srážce se zvěří. Pozor ovšem na povinnost ohlásit takovou srážku policii – jednak proto, že to ukládá zákon (vznikla škoda třetí osobě), ale v tomto případě především proto, aby byl nárok na pojistné plnění.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- ÚVĚRY A KONSOLIDACE
I přes rostoucí úrokové sazby je zájem o hypotéky rekordní
Sazby stoupají už několik měsíců v řadě, ale do teď to bylo vždy cca o desetinu procenta, jenže tento další meziměsíční nárůst už byl skoro o procento. Průměrná úroková sazba je na hodnotě 2,70 % p.a. (nárůst o 0,77 % p.a.) a jelikož ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu o nevídané 1 %, tak je více než pravděpodobné, že růst bude pokračovat dál.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Pravidla pro poskytování hypoték zpřísní. Někteří už na ně nedosáhnou
Nadpis vyznívá dost negativně, ale já bych to tak černě neviděl. Jedinou změnou je, že se opět vracíme k ukazatelům, které ČNB kvůli pandemii zrušila loni na jaře, ale banky je tak nebo tak (více či méně) dodržovaly, jelikož na to měly nastavenou metodiku už z minulosti, kdy ukazatele ČNB prvně zavedla. Ano, měly sice možnost se od ukazatelů odchýlit, bez nutnosti to ČNB vysvětlovat, ale to se stejně dělo minimálně. Takže ano, někomu to možnost hypotéky zamezí, ale nemyslím si, že to bude příliš mnoho lidí, kteří by na ni dnes v pohodě dosáhli.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Fixovat hypotéku lze s velkým předstihem
Ano, doba levných hypoték je ta tam… A hodně to pocítí především ti, kterým končí FIXace a dostanou novou úrokovou sazbu. Souhlasím s tím, že teď je vhodné s bankami jednat o nové nabídce hodně dopředu, jen bych zde upozornil na jedno riziko – trvání nové FIXace se bude počítat od podpisu, a nikoliv od doby, kdy skončí ta stávající, takže pokud si dnes někdo zafixuje sazbu třeba 2 roky dopředu a zvolí si např. jen 3letý FIX, pak bude tato nová FIXace trvat ve skutečnosti jen 1 rok (začne totiž platit až za 2 roky, ale její trvání se bude počítat už od teď). Proto je vhodné zvolit v takovém případě dobu nové FIXace výrazně delší.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
- SPOŘENÍ A INVESTICE
Spoření v prosinci: kam vložit peníze? Velký přehled
Klasický přehled spořících účtů a termínovaných vkladů. Tentokráte opravdu velký. Oproti předchozím měsícům už to není jen pár tabulek, ale obsahuje i pěkný popis. Já jen doplním, že spořící účet není určen k výdělku, ale pouze jako pohotovostní rezerva, jelikož ani zvyšování zhodnocení nepokryje inflaci. A pak také doporučuji vybírat spořící účty s minimem podmínek a určitě bych se vyhnul těm, které jsou podmíněny investicí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Stavební spoření je výhodnější, úročení vkladů roste
Po relativně dlouhé době zažíváme nárůst zhodnocení u Stavebního spoření. Ještě před nedávnem bylo zhodnocení na smlouvách Stavebního spoření shodné, a to 1 % p.a. Nyní, vzhledem k aktuální situaci, začíná toto zhodnocení růst a díky tomu je možné se dostat na efektivní zhodnocení kolem 4,5 % p.a. Ano, to na současnou inflaci nestačí, ale je třeba pamatovat na to, že se bavíme o průměrném zhodnocení za dobu trvání tzv. vázací doby, a ta je na 6 let. Tedy, „stavebko“ by bylo vůči inflaci nevýhodné, pokud by po celou zmíněnou dobu byla vyšší. A já jsem přesvědčen, že začne klesat (jen nevím a nikdo to neví, kdy to bude). Tedy, to že bude jeden, dva roky inflace vyšší nevidím jako takový problém, když je cílová doba „stavebka“ 6 let.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Češi si na penzi spoří, všech výhod penzijka ale mnozí nevyužívají
Další ze známých nástrojů na tvorbu rezervy, které zná snad každý (podobně jako „stavebko“). Naprosto souhlasím, že úložka pro maximální státní podporu (=> 1 000,-/měs.) je dobrou volbou. Ovšem úplně se neklaním k tomu využít na maximum i daňové úlevy. Je totiž potřeba počítat s tím, že finance vložené na „penzijko“ jsou na něm „blokovány“ až do 60 let věku a pokud by došlo k předčasnému ukončení (z jakéhokoliv důvodu), tak krom ztráty veškeré státní podpory je povinností účastníka i zpětně dodanit úlevu na daní (až 10 let zpětně). Z toho důvodu, bych osobně ukládal finance nad 1 000,-/měs. do nějakého podílového fondu, jelikož nové „penzijko“ (Doplňkové penzijní spoření) není nic jiného než podílový fond se státním příspěvkem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Jak ochránit úspory před inflací? Zkuste protiinflační dluhopisy. Tipy a triky, jak na ně
Rozhodně se jedná o velmi zajímavý doplněk konzervativního portfolia (zvláště v současné době 😊). Sám je často zařazuji mezi doporučení v rámci investičních analýz (tedy není pravda, že finanční poradci tento produkt nedoporučují 😉). Nyní už sice skončila možnost úpisu emise uvedené v článku, ale stejně tak je v něm uvedeno, že nové emise se vydávají každého čtvrt roku, takže informace uvedené v článku se pochopitelně budou hodit i do budoucna. Navíc je to zatím jediný článek, který přinesl takto ucelený návod i s doporučením. Na závěr bych ovšem uvedl, že se jedná o dobrý produkt, pokud je správně použit a tomu by měla skutečně předcházet investiční analýza, jelikož postavit vše jen na tomto produktu, by nemuselo být nejmoudřejší. Zvlášť v době, v budoucnu, kdy inflace zase klesne, pak už zhodnocení tak zajímavé nebude a je třeba s tím počítat a rozdělit dle toho finance určené k investici.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Kam dát peníze, aby vydělávaly? Před deseti lety se lidé opravdu netrefili
Skvělý článek, který krásně porovnává nejznámější investiční instrumenty. A jak vidno zlato nedopadlo vůbec dobře. Zmiňuji to proto, že stejně jako v rámci jakékoliv jiné krize, tak jsou i teď velmi aktivní prodejci zlata, kteří jej nabízejí všem a za všech okolností jako jistotu. Jistotou však není a úspěšně jej poráží akcie, kterých se spousta lidí úplně zbytečně bojí, jelikož mají strach ze ztráty. Ale ejhle, akcie vydělaly a zlato ztratilo…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
KOMENTÁŘ: Jsou nemovitostní fondy lepší spoření? Těsně vedle
Článek vyznívá, na první pohled, velmi negativně pro nemovitostní fondy. Já jsem toho názoru, že nemovitostní fond může být velmi dobrým doplněním portfolia, ale… Je potřeba počítat, že se jedná o investici a žádná investice není bez rizik a je potřeba počítat, že finance v jakékoliv investici nejsou totéž jako finance na spořícím účtu (myšleno kvůli možnosti finance rychle vybrat). Takže osobně bych článek zjemnil – nemovitostní fond je dobrou volbou pro běžného investora, ale je třeba pamatovat i na diverzifikaci (dát vše do nemovitostního fondu je rozhodně hloupost) a pak hlavně volba jak nemovitostního fondu, tak ale i jakékoliv jiné investice, by měla stát na vypracovaném investičním plánu, bez toho může být špatná jakákoliv investice…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Vložte komentář
Vložte komentář jako host