Newsletter říjen 2021

od Robert Stejkora

Loňský říjen byl, co do počtu článků, hodně bohatý – taky jsme ovšem byli zavřeni doma, kvůli lockdownu, takže jediné, co se dalo dělat, bylo psát články. Letos už to bylo „normální“, žádný extrém (ani nahoru a ani dolů), takže byl výběr o to snazší. Přinášíme tedy standardní okomentovaný výtah článků z finančního světa, náš Newsletter října 2021.

S velikým náskokem, letos zvítězilo téma Spoření a investic (v počtu článků), stejně jako loni i předloni.

Newsletter s sebou přináší články v kategoriích:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Finanční poradna: Jak správně pojistit auto a co dělat v případě nehody
Z pohledu doporučení, jak správně pojistit auto, je článek velmi obecný. Pokud toto někoho zajímá, raději odkáži na náš vlastní článek, s touto tématikou ZDE >>>. Ovšem z pohledu toho, co dělat při nehodě, se informace z článku rozhodně hodí (ale přeji každému, aby je nepotřeboval).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Růst cen nemovitostí nepolevuje. Pozor na podpojištění
Podpojištění je velkým tématem dnešní doby, a proto se obdobný článek objevuje snad v každém z předešlých Newsletterů. Skutečně to neberte na lehkou váhu a pojistky si aktualizujte. Raketový nárůst cen nemovitostí by měl být kopírován i ze strany pojištění, a nejen těch hodně starých pojistek, v současné době hrozí riziko podpojištění i smlouvám, které jsou třeba 3 roky staré…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Růst úrokových sazeb zrychluje, hypoteční trh brzdí
Úroky u hypoték pokračují v růstu a v září dokonce nabraly na rychlosti – meziměsíční nárůst byl už 0,11 % p.a. Zároveň bych chtěl upozornit, že uvedené průměrné úrokové sazby, tedy 2,43 % p.a. jsou v současné době už minulostí, jelikož nabídky bank dnes překračují 3 % p.a.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přehledně: Jaké dokumenty jsou třeba k hypotéce
Super článek. Sice kapku zbytečný, z mého pohledu, jelikož toto nemusí vědět žadatel, ale je třeba, aby to věděl jeho poradce, ovšem z pohledu připravenosti a aby lidé věděli co je může čekat (banky se v dokumentech liší), tak je článek skutečně užitečný.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v říjnu: kam vložit peníze?
Klasická aktuální nabídka spořících účtů. Jak je vidět, tak po zvýšení základní úrokové sazby se některé banky (především ty malé – viz další článek níže) rozhodly pro zvýšení úročení na jejich spořících účtech. Je to rozhodně pozitivní (a zároveň se to dalo čekat – děje se to prakticky vždy, když se zvyšuje základní úroková sazba), ale je třeba pamatovat na to, že spořící účet nebude schopen porážet inflaci (v článku je to taktéž zmíněno), takže by neměl být určen k „bezpečnému zhodnocování peněz“, jak jej bohužel stále ještě nemálo lidí používá. Měl by být používám čistě jen pro pohotovostní rezervu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Banky slibují vyšší úročení vkladů
Při každém růstu základní úrokové sazby banky slibují nárůst zhodnocení na spořících produktech. Tedy malé banky. A je to patrné i z článku. Staré, velké banky se do zvyšování zhodnocení nehrnou – nemají potřebu, hotovosti mají dost a nepotřebují ji zvyšovat. Takže pokud se poohlížíte po novém spořícím účtu, určitě se koukejte po nabídce malých bank.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Stavební spoření v říjnu: první spořitelna zvyšuje úrokové sazby spoření (POROVNÁNÍ)
Po delší době se zase něco děje i v rámci Stavebního spoření. Naštěstí se něco děje v pozitivním slova smyslu. V článku je aktuální nabídka Stavebního spoření, kde jedna ze stavebních spořitelen navýšila úročení vkladů. Osobně jsem přesvědčen, že brzy bude následována i ostatními (nebo alespoň některou z nich).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Pronajímat nemovitost pořízenou na hypotéku se ziskem je dnes utopie
S pořízením investičního bytu opatrně. Zvlášť, když jej kupujete tzv. na páku (tedy skrze úvěr), výnos se tím adekvátně snižuje. Koupě investičního bytu rozhodně není pro každého, a hlavně koupit si jeden byt, bude mít minimální přínos. Smysl to má (pokud budeme řešit nákup skrze úvěr), pokud má člověk několik milionů, kdy je použije na koupi několika bytů (např. za 5mil. koupí 5 bytů, pochopitelně dofinancovaných skrze úvěr), to je schopné mít nějaký přínos. Ale je i důležité znát lokalitu, mít k ní dobrou dostupnost, když se něco stane a v neposlední řadě mít i štěstí na nájemníky…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Peníze dělají peníze? Není to tak samozřejmé. Jak ochránit své úspory
Relativně pěkný, a hlavně jednoduchý článek, srovnávající 3 nejznámější produkty, určené k tvorbě kapitálu – Stavební spoření, Doplňkové penzijní připojištění a investice skrze Podílové fondy. Článek, formou srovnávací tabulky, ukazuje, kolik je schopen, který produkt teoreticky přinést. Jen bych upozornil na to, že srovnání „penzijka“ a podílových fondů není úplně fér – u „penzijka“ je kalkulováno se zhodnocením v rozsahu 1,8-6 % p.a. a u podílových fondů 3-8 % p.a. Proč? To nechápu. Ale jinak, pro to, udělat si představu, není článek špatný.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře